• anadolu üniversitesinin bir bolum...
  • turkiye deki havacilikle ilgili calismalar yapan kurulusun adi..
  • 7 aydır işsiz olmam ve bu durumun yakın gelecekte de farklılık göstermeyeceğinden, siz sevgili sözlük yazarlarının sivil havacılık konusundaki sorularını cevaplamak istediğim başlık.

hem ben vaktimi doldururum biraz, hem sözlükte bulunur, hem de öğrenmek istediğiniz birşey var ise 1. elden öğrenirsiniz.

şimdi soru sorulmadan başlayayım desem, nereden başlayacağımı bilmediğim için kaldım öyle. aklıma geldikçe birşeyler karalamaya çalışırım artık.

bugün göz attığım haberlerde dikkatimi çekenler;

el al: (bkz: #49160074)
    transavia : (bkz: #49160143)
  • geçtiğimiz hafta yapılan iata ighc'de yapılan sunumlarda, hakkında ilginç bilgiler verilen sektör.

katılan bir arkadaşın aldığı, derlediği notları paylaşıyorum;

iata;

- günümüzde sivil havacılığın dünya gdp'sine* katkısı %3.4. 2030 yılında ise %4.1 olarak bekleniyor.

- istanbul dünyanın en çok uçuş bağlantısına sahip 6. şehri. 1. ise londra.

- iata'nın, istanbul 2025 yılında dünyanın en büyük* 4. havalimanı olmasını öngörüyor. 1. sırada pekin.

- 2003 yılında global uçak kullanım* payları; (parantez içindeki rakamlar 2023 tahminleri)

kuzey amerika = 36%, (%27)

avrupa = 27%, (%19)

asya-pasifik = 25%, (%35)

latin amerika = 5%, (%7)

orta doğu = 4%, (%9)

afrika = 2% (%3)

- 1.5 milyar yolcu, istanbul'un 4 saatlik uçuş mesafesinde yaşıyor.

- türkiye dünyanın en büyük 16. ekonomisi. 2050 yılında 12. olması bekleniyor.

- istanbul gdp bakımından, macaristan, romanya ve bulgaristan gibi ülkelerden büyük.

dhmi;

- 2003 yılında 5 milyon olan iç hatlar yolcu sayısı, 2014 yılında 43 milyondu.

- havalimanlarının sayısı 2003'te 26, 2014'te 53.

- yolcu uçaklarının sayısı 2003'te 162, 2014'te 441.

- türk firmalarının yaptığı satışların toplamı 2003 yılında 2.2 milyar $, 2013 yılında 21.4 milyar $. havacılık sektörü gayrisafi yurt içi hasıladaki oranı ise %5.9.

- 2015'te %10-12'lik büyüme bekleniyor.

- türkiye'nin dünyadaki 6. büyük turizm pazarı olmasından dolayı, ülkedeki havalimanları büyüme trendi içerisinde.

- 3. istanbul havalimanı'nın 2017'de açılması öngörülüyor. 1. faz, terminal binası ve 3 pist. yıllık 90 milyonluk yolcu kapasitesi.

- 2017 sonunda uçuşlar başlayabilir ama thy, 2018 yazında taşınmayı planlıyor.

- ilk fazda bütün havayolu şirketleri aynı terminal binasını kullanacak fakat ileri fazlarda, thy kendisine ait olan terminale geçiş yapacak.

- sabiha gökçen havalimanının 2. pisti için ihale işlemleri bitmek üzere.

- körfeze yapılan yeni köprü ile sabiha gökçen havalimanında ekstra büyüme olabilir. türkiye'nin 4. büyük şehri bursa, direkt olarak havalimanının etki alanına giriyor.

- londra havalimanlarında kullanılan yeni trafik prosedürlerinin istanbul'da da uygulanmasıyla istanbul havalimanlarında %20'lik bir kapasite artışı hedefleniyor.

- ahl'de 8 yeni körük, 26 yeni uçak park alanı, 32 yeni check-in kontuarı ve otopark geliştirmeleri yapıldı-yapılıyor.
  • yurdum için 2016 yılında buyuk sıçışlara gelmiş, 2017'den beklentisi ol(a)mayan zavallı sektör.

rus uçağı düşürüldü, aptal darbe girişimi oldu, güneydoğu sınırında savaş var, pkk var, işid var, patır patır bombalar patlıyor metropollerin göbeğinde, insanlar ölüveriyor sokakta, var oğlu var, ne kadar turist kaçıran varsa hepsi var turizm memleketinde.

böyle olunca, turist gelmeyince ne işe yarayacak o kadar uçak, personel... hakkaten sakat durum yani...
  • ocak 2017 verilerine göre ülkemizde aşağıdaki istatistiklere sahiptir.

ist -12% to 4.03m
    saw -5% to 2.14m
    esb +7% to 1.05m
    adb -1% to 0.88m
    ayt -1% to 0.68m

tüm türkiye: -5% to 9.29m

istanbul'daki düşüşe yoğun kar yağışlarının etkisi olduğunu düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap