şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'deki sivil havacilik konusundaki her turlu yetki/karar/kontrol mekanizmasina sahip birim, ulastirma bakanligina baglidir
 • yıllardır, katıldıkları konferanslarda iyi niyetlerini bildiren, fakat yine de 5-10 milyara maledilen bir uçaktan 3 milyar tl vergi alınmasını engelleyemeyen müdürlük.
 • sitesinde arama bölümünde eksi sözlük de bulunan genel müdürlük
 • abd'de dengi faa olan tlastirma bakanliginca sivil havacılık kurallarının yayınlanması ve sivil havacilik kurallara uygun faaliyet gösterilip gösterilmediğinin takibini yapmakla görevlendirilmiş kurum.
 • yeni tarifesi ile türkiyede afedersiniz uçmanın amına koymuş olan müdürlük.uçmak derken sadece havayolu olarak düşünülmesin,bu işi uçmanın tarif edilemez duygusu sebebi ile zevk için vfr* * * uçan binlerce pilot var bu ülkede,ve bu yeni tarifeler ile her vfr uçuşunda binlerce ytl ödemek zorunda kalacaklar.
 • bir türlü kurum olamadığını düşündüğüm, çok daha kurumsal yapıya geçmişe ve yeteneğe sahip dhmi ile onun üstü olduğunu öne sürerek sürekli sürtüşen ama hareket kabiliyeti olmadığı için de çoğu konuyu sıkışınca ona paslayan, dolayısıyla varlığını sorgulatan kurumcuk..
 • bunyesinde denetci olarak yeni mezun muhendisleri calistiran kurum. bu yeni mezun genc muhendisler sivil havacilik ile ilgili hic bir egitim almamis olmalari sebebiyle denetledikleri kisi ve kurumlarca kendi hatalarini ortaya cikarmayacak sekilde egitilir, dogruya yanlis yanlisa dogru diyebilirler. isin en kotusu de 2 senelik tecrubeleri ile kendilerini turkiyede sivil havaciligin erbabi sayip soylediklerinin degistirilemez kurallar oldugunu sanarlar.
 • türkiye'nin en işlemez kurumudur shgm. böyle bir şey olamaz. anlatayım.

  uçak teknisyeni lisansları hakkında ab'ye uyum sürecinde birçok düzenleme yapıldı. yanılmıyorsam 2005 ve öncesi yıllarda sivil havacılık yüksekokullarından mezun olan kişiler bu lisanslara tek bir basit sınav ile sahip olabiliyordular. 2005 yılından sonra 2-3 yıl bir bekleme süresinin ardından- evet yanlış duymadınız- dediler ki modül sınavları yapacağız biz. modül sınavları dediği 13 adet; aerodinamik, gaz türbinli motorlar, elektrik bilgisi, malzeme bilgisi, bakım uygulamaları, perveneler gibi teknik derslerden orta zorlukta sınavlardan ibaret. sivil havacılık yüksekokullarından 4+1 yılda mezun olan insanları bu sınavlara sokmaya karar verdiler. aynı zamanda 2 yılda bekleme süresi verdiler 2008'den sonra girişlilere. yani ne oldu, devletin kurumu shgm devletin kurumuna güvenmemiş oldu. bitmedi. şimdi ise uçak teknisyeni lisansı almak isteyenler için her yerde kurslar açılmaya başlandı. bu kurum bunlara göz yummakta. rant kapısı çünkü. yine bir yönetmelik çıkardılar baskılara dayanamayıp. denildi ki tamam arkadaş shyo okuyanlar ilk 10 modülden muaf tutulacaklar. çıkalı 3 ay oldu ve daha bir tane muaf olanı görmedik duymadık. ayrıca lisansların düzenlenmesi de kaplumbağa hızıyla ilerlemektedir.

  şimdi siz değerli sözlükçüler huzurunda sorarım siz yetkililere?

  - mademki sokaktan adam tutup bu lisansı kurslarla aldırıyorsunuz, ben niye okudum 5 yıl bu lisans için?
  - mademki bu iş bu kadar basitti bu okulları niye açtınız, bizi niye harcadınız?
  - devletin kurumu shgm, devletin üniversitelerine neden güvenmez ve tekrar bizi sınava sokar?
  - ve niye halen kaplumbağa hızında işler bu kurum?

  madem öyle kapatın gitsin şu okulları yahu. yazıklar olsun. böyle bir kurumun dünya üstünde başka bir örneği yoktur.
 • geçenlerde bir olay yaşandı. thy'de bir kaptan sivil kıyafetli çaylak pilotu sağ koltuğa oturttu ve kalkışta kuyruk sürtmesi yaşadılar. acaba shgm bu olay için ne yaptı? thy'ye bir ceza kesti mi? hatta bu olaydan haberi oldu mu cidden merak ediyorum. geçen sene motor egzoz sıcaklığı kabul edilemez seviyeye geldiğinden ötürü yere inmesi gereken motorla uçan pegasus'a yaklaşık 2 milyon dolar mı ne ceza kesmeye kalkmışlardı. çifte standart oldukça havacılıkta güvenlikten bahsedemezsiniz. bu kadar açık ve net.
 • sivil havacılık genel müdürlüğü
  (bkz: sghm)