şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurt, fare gibi hayvanları yiyen ve bu bakımdan tarıma yararlı sayılan küçük bir memeli (sorex araneus)
  .--,_
  / ,/ /
  / // /
  / // /
  .' ' (
  / \.-"""-._
  / a ' . ' `-.
  ( . ' " `.
  `-.-' " ' ;
  `.' " . .-' " ;
  : . .' ;
  `. ' : ' ' ;
  jgs ) _.". " . ";
  .'_.' .' ' __.,`.
  '" ""''---'` "'
 • hiç doymayan fare turu. her gün vücut ağırlığının 3 katı yiyecek tüketen bu en küçük memelinin, başlıca besinleri arasında akrep ve yılan gibi kendisinden daha tehlikeli bildiğimiz hayvanlar bulunuyor.
 • kalbi dakikada 1300 kez atan manyak hayvan. her gün vücut ağırlığı kadar yemezse ölür.
 • sivri fareler böcekçil* memeli takımının en küçük üyeleridir. görünüş itibariyle uzun burunlu fareye benzese de sivri fare kemirgen bir hayvan değil köstebek ve kirpiler gibi böcekçil takımına ait bir canlıdır.

  çok hareketli ve aktif hayvanlar olması hasebiyle metabolizmaları inanılmaz ölçüde hızlıdır. sürekli beslenme modunda olmaları yaktıkları enerjiyi geri kazanmaları gerektiğindendir.

  genellikle böcek lavraları, böcekler ve diğer omurgasız canlılarla beslenirler. dünya üzerinde tanımlanmış 350 civarındaki sivri fare türlerinden 10-15 arasındaki türleri ülkemiz sınırları içinde yaşarlar. daha çok dağlarda, ormanlarda, bahçelerde, tarlalarda, sulak yerler, otluk alanlar ve bataklıklarda yaşarlar.

  bilinenin aksine tarım zararlısı değil tarımda ürünleri tahrip eden böcekleri yiyerek fayda sağlayan bir canlıdır.
 • soricidae familyasından, uzun burunlu, küçük gözlü, böcekçil memeli. evrim teorisine göre insan ve diğer tüm memelilerin yaklaşık 150 milyon yıl önce bu canlıdan evrilmiştir.

  kaynak
 • neredeyse kör olan sivri fareler yunuslar ve yarasalar gibi ses dalgaları göndererek ekolokasyon yapabiliyorlarmış. elbette burunları ve dokunsal algıları da güçlü. günde ağırlıklarının 3 katı değil yüzde 90'ı, yani kendi ağırlıkları kadar yemeleri gerekiyor. birbirleriyle kör dövüşleri çok ilginç. hem vahşice hem gülünç; zıplarken sık sık birbirini ıskalıyorlar. ısırınca dişlerine çok etkili, birçok sivri fareyi birden öldürebilecek zehir gönderiyorlar.