şükela:  tümü | bugün
  • bir kere onun da bir avcı olduğunu unutmayın. her avcı gibi sivrisineklerin de dikkatleri dağınıktır. keza sizin de. yalnız siz dikkatinizi en doğru şekilde odaklayabilirsiniz.

öncelikle sivrisineklerin iki fonksiyonu vardır, beklerler ve uçarlar. bekleme fonsiyonunun alt kümesi savunmadır. yani bu süreçte tüm dikkatleri av olmamayı çalıştırır. diğer fonksiyon da uçmak, bu esnada dikkatlerinin yarısını av bulmayı diğer yarısını da av olmamayı çalıştıracak biçimde ayarlarlar. bu da demek oluyor ki; bir sivrisineği en ideal biçimde avlanırken avlayabilirsiniz.

yöntem şu; penyenizi altından yukarı doğru sıyırarak çenenizin altına kıstırın. göbeğiniz veya baklavalarınız ve aynı zamanda meme uçlarınız meydanda olsun. işte bu esnada hedefimiz bu enfes ziyafete dayanamayıp harekete geçecektir. ellerinizi bedeninize çok yakın bir yerde hazırda bekletin. sinek kapan bitkisi gibi düşünün kendiniz. çok iyi bir biçimde konsantre olun ve en doğru zamanda ağzının orta yerine yapıştırın sivrisineğin.
  • üniversitenin bir yılını küçük bir kasabada geçirdim. okula uzaktı ama denize sıfırdı havuzu vardı falan. aynı zamanda sazlıkların yanındaydı da. sivrisinekler bataklıkta yaşarlar, sazlık varsa daha da süper. doğal olarak yaz bitince bunlar olduğu gibi en yakın evlere kaçarlardı.

aynı anda yüzlercesinin penceremde olduğunu gördüm, odadan kaçışımı ben bilirim. duvarın her yeri kan olmuştu, o kadar çok öldürüyorduk ki. neyse yatmaya yakın odamdaki tüm sivrisinekleri öldürür, anahtar deliğini tıkar, kapı altına paspas sıkıştırır öyle uyurdum. fakat hiç bir zaman o ses eksik olmaz mutlaka bir ya da daha fazla sivrisinek odada olurdu.

yukarıdaki taktik de dahil onlarca şey denedim fakat bunlar öyle zeki hayvan ki, senin uyanık olduğunu bilip gelmiyordu. nefes aldığınız sürece sizi tespit edebiliyorlar hem de yüzlerce metreden.

en etkili yöntem kesinlikle vücuda sürülen spreyler. ha diyelim ki bu spreylerden yok elinizde o zaman size işe yarayabilecek bir kaç tüyo vereyim.

bu hayvanlar kesinlikle hava akımını sevmiyor. ayaklı pervane falan varsa kendinize çevirin.

kolonya, sigara falan asla tesir etmez. alkol kesinlikle tesir etmez. ( içilen alkol)

ışığa geliyorlar kesinlikle. bu yüzden uyuyacağınız odanın ışıklarını örtüp uzaktaki bir odanın yakın. kendi odanızda hava akımı sağlayın, pervane olur, elinizde bir havluyla olur.

her şeye rağmen bulamadıysanız saklanacakları yer, dolapların arkası, perdelerin üstü, yatakta başınızı koyduğunuz yerin arkası olabilir. çok zekiler .

yine de bulamadıysanız yatağa yatın üstünüzü çıkarın ve hareket etmeden bekleyin gelince ilk seferde yakalamaya bakın çünkü tekrar gelmez ya da uzun sürer ama siz yine de bir kez daha bekleyin. iki elinizle arada sıkıştırıp öldürmek yerine daha kolay yöntem tokat atar gibi tek elle son gücünüzle vurun çok hassaslar düşüyorlar.

yine de bulamadınız mı o zaman son çareyi söylüyorum. kendinizi sivrisineğin koluna bırakın. soyunun, ışığı kapatın ve o kaçınılmaz anı bekleyin :) gelsin alacağını alsın ve gitsin :))
  • deodorant ve çakmak ikilisi işinize fazlasıyla yetecektir.
  • - öncelikle alet edevat önemli. ben kaç kere sineğin üstüne terliği geçirdim ama terliği kaldırdığım gibi uçtu gitti. benim önerim dergi veya fasikül. siz tüm gücünüzle saldırdığınız anda bu şeref yoksunu uçsa bile derginin geniş alanı sayesinde cılkını çıkarma ihtimalini yükseltirsiniz.
    - bu hayvanlar karanlıkta sizden daha kör oluyorlar. gece vakti bu şeref yoksunu arkadaşı bir yere konmuş olarak görürseniz ışığı kapatıp tv'yi açın. yoksa telefonun flaşını doğrudan sineğin üstüne gelmeyecek şekilde açıp bir kenara bırakın ve fasikülü elinize alıp gerekeni yapın.
    - sivrisinekler, karasinekler kadar ani manevra yapamazlar. o yüzden ani bir hareketle elinizle yakalamanız pek zor değil. ama elinizde sıkıp cılkını çıkardığınızı düşünmeyin. 10 kere yakaladıysam; 7'si elimi açtığımda uçup gitti. bunun önüne geçmek için elinizi açtığınız gibi ya diğer elinizle ya da masa, kitap, duvarla falan çak yapın.
    - bazı sinekler fazla zeki olabiliyor. odanın içinde olduğuna eminseniz ama göremiyorsanız fasikülle sağa sola hava akımı yaratın. şayet ebesinin nikahına gitmediyse uçacaktır*.
    - ebesinin nikahına gittiyse yapacak pek bir şey yok. ışığı kapatın, tv'yi açın ve onun atağa kalkmasını bekleyin. bu noktada maalesef fasikül işe pek yaramıyor. karanlıktan faydalanıp elle yakalamaya çalışın*
    - kendinize, tv'ye, müzik setine vs. vurmaktan çekinmeyin. bu bir savaş. zaiyat vermeden savaşı kazanamazsınız.

bu yaz tam bir istila halindeyiz. 50'den fazla sivrinin selası sayemde okundu. benim de kanım döküldü tabi. odamın duvarlarını kanımla suladım. odamı savunmak adına resmen çanakkale geçilmezi oynuyorum. tavsiyelerime güvenir ve uygularsınız birlikte köklerini bile kurutabiliriz. haydi dostlar elverin ve hepbirlikte bu kanı durduralım!
  • şimdi zamanı değil ama 6-8 ay sonra “meşhur künefeci xxxx” diye bir mekan aç süper sinek avlarsın.

hadi yine beleşten kaptınız taktiği kıpssss