şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arkadas kesinlikle hakli bir motosiklet kullanicisi olarak katiliyorum ancak sikayetler sonucu en buyuk avantajimiz olan emniyet seridi kullanma hakkimizin elimizden alinmasindan cok korkuyorum yoksa semt icinde cilgin atan motokuryeler(hepsi degil tabiki genelde yerel firmalarin kuryeleri) gercekten dehset sacmaktadir. mantikli bir ceza yontemi getirilip bu vurdum duymaz kisilere bir ceza uygulanmasi gerekir.
    edit: evet motosikletlinin emniyet seridini kullanmasi kanunda gecmiyor ancak pratikte ceza da kesilmiyor bunun amaci emniyet seridinin akisini engellememesi ve motosikletlerin bi nebze de olsa guvenli bir yolculuk yapmasini saglamaktir.
  • insanların zamanını öldüren, işinden gücünden alıkoyan, sinir sistemini dumura uğratan trafik sorununa belki de en etkili çözümdür motosiklet.

bakın uzak doğu ülkelerine, ya da avrupa ülkelerine. işine motosikletle giden bir çok takım elbiseli, mini etekli insanlar görürsünüz.

motosiklet özgürlüktür, keyiftir, ve en önemlisi de varacağın yeri yakınlaştırır.

aynı zamanda motosiklet trafik yoğunluğunu azaltarak araç kullanıcılarını da rahatlatır. istatistiklerde otomobillerin yüzde onunun motosiklete dönmesi halinde, trafikte yüzde elli rahatlama sağlanıldığı görülmektedir.

o zaman yapılması gereken motosiklet düşmanlığı değil, teşviği olmalıdır.

motosikletlerden alınan vergiler düşürülmeli, trafikte motosikletlere yayalar ve bisikletlilerden sonra öncelik sağlanmalı, motosikletlilerin şeritleri ihlal edilip sıkıştırılmamalı, trafiği aksatmayacak şekilde aralardan süzülmelerini sağlayacak önlemler alınmalı, uygun ve güvenli park yerleri yapılmalı, motosiklet hırsızlığına karşı etkin önlemler alınmalıdır.

kısacası kaportası olmayan motosiketlilerin trafikte daha güvenli yol almalarına kolaylıklar sağlanmalıdır.

gelelim motosikletli canavarlara.

makas atan, emniyet şeridinden giden, sol şeridi sürekli işgal eden, istediği yere park eden, kırmızıda geçen, kıçının dibine giren, sürekli korna çalan araç sürücülerine kesilen (ya da kesilemeyen) cezalar gibi, trafik güvenliğini tehlikeye atan motosikletlilere de bu cezalar verilmeli.

bunun yolu da eğitim ve denetimden geçer. bizde hiç olmayan.
  • bir triportör kullanıcı olarak haklı bulduğum bir serzeniş. katılıyorum.
  • bunların hepsi değil ama bazıları vardır ki yolda sağında solunda ne olup bittiğinden haberi yoktur zaten trafiği de bilmezler. ne bir aynaya bakarlar ne bir sağa sola. tek bildikleri a noktasından b noktasına gitmektir.

bu güruhun can güvenliğini araba sürücüleri düşünüyor. başa iş açılmasın diye.

edit: geçen bir kavşaktan dönüş yapıyorum. sağıma soluma birden aynı anda tam dibime 2 motorsikletli yanaştı. sinyal veriyorum zaten ne sikime yanaşıyosun aptal herif. dokunsam öleceksin geri zekalı.
  • arabayla bariyer arasindaki 10 santimden geçmeye çalışıp, bir de utanmadan korna çalanları var bunların.

emniyet şeridi motorsikletlere serbest değildir ayrıca. kıçınızdan kanun uydurmayın.

bugune kadar gördüğüm motorsikletlilerin yuzde 90'ı, kırmızı ışıkta durmak gibi bir kural olduğundan haberdar değil.

"motorsiklet özgürlüktür, trafik sorununa çözümdür, çiçektir, bocektir" diye kural çiğnenmesine duyar kasmamizi istemek de garip bir yaklaşım.
  • "ancak sikayetler sonucu en buyuk avantajimiz olan emniyet seridi kullanma hakkimizin elimizden alinmasindan cok korkuyorum "

turkiye'deki dandik kurallari bilmiyorum. haksizlik, hukusuzluk kol geziyor ulkede.

ama diger ulkelerde su cumleyi soylerseniz dalga konusu olursunuz.

emergency lane kullanma hakkiniz yok.
    turkcesi sikintili, emniyet degil, acil durum serididir.
    acil bir durum oldugunda kullanirsin bu seridi.

hakkinizin elinizden alinmasi degil, hakkinizin olmamasi gibi bir gerceklik var.
  • genellikle paketçiler, kuryelerdir, malum olduğu üzere.

senelerdir otomobil, yaklaşık 1 buçuk senedir motosiklet kullanan birisi olarak; bu tiplere herkesten çok yine motosiklet kullanıcılarının kızdığını, sövdüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. en azından kendi adıma. ben insan gibi ışıklarda beklerken, sırf yol boş diye şöyle bi yavaşlayıp akabinde gazlayıp giden paketçileri gördükçe, ışığı falan boşverip peşine takılıp kaskına tekme atasım geliyor. bu dalyaraklar yüzünden insan gibi motorunu kullananlar hakaret işitiyor, suçlu görülüyor, apaçi sayılıyor.bana kalkıp da işte acelesi var, patronu sıkıştırıyor bahanesiyle bunları savunmasın kimse. kural kuraldır, herkes buna tabidir.

bunlar şikayet edildikçe emniyet şeridini kullanma hakkının elinden alınmasından korkan yazara da lafım var. emniyet şeridini kullanmak hakkımız falan değildir, bilakis tüm sürücülere yasaktır. sadece trafiğin daha fazla sıkışmaması, aradan dereden geçen motorlar sebebiyle tehlike doğurmaması, acil bir durumda esasen o şeritte bulunması gereken araçları engellemeyip hızlıca şeridi boşaltabilme avantajına sahip olması sebebiyle motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasına tölerans gösteriliyor.

iki teker özgürlüktür, başkasının özgürlük alanına kadar.
  • önceleri sol ayna ile idare ederdik artık sürekli sağ aynayı kollamak lazım, tamam trafik canavarı filan da değiliz ama kardeşim emniyet şeridini otoban gibi kullanan da sizsiniz. yapmayın etmeyin...
  • trafikteki en büyük sıkıntılardan biridir.

"en buyuk avantajimiz olan emniyet seridi kullanma hakkimizin elimizden alinmasindan cok korkuyorum"

başka yoruma gerek yok. bir de bu arkadaş güya bilinçli bir motosiklet sürücüsü havasında yazmış.

bu kafada olan onbinlercesi dolaşıyor sokaklarda, ondan sonra diğer araçlar suçlu.

bir de otobanda bile solun solundan gitmeye çalışanlar yok mu, asıl en hayvanoğlu hayvanlar bunlar işte.
  • aptal aptal her yerden çıkıyorlar geçen gün de aptal gibi tır'ın sağına girmiş beyni parçalanmıştı birinin.