şükela:  tümü | bugün
  • ince dilimlenmiş domatesleri kısık ateşte 7-8 dk pişiriyorsunuz, daha önceden hazırlanmış sosu ile birlikte tavuğun üstüne döküp afiyetle yiyebilirsiniz.
  • baş parmak ve işaret parmağının tırnaklarıyla ısırığı yanlardan sıkıyorum. baya ama böyle. tırnak izi çıkana kadar. sonra o tırnak izi eski haline dönene kadar(10 dk. kadar) kaşınmıyor. o 10 dakikada uyuyun.
  • tuzla veya şekerle kaşımayı denemeyin, ovalamayın zira tuz ve şeker teninizi tahriş edip yara yapar. kolonya etkisizdir hiç bir işe yaramaz. ilaç her zaman her yerde bulunmaz.

çözümü çok basit ve pratik bir yöntem biliyorum. gerçi daha önce yazılmış ama başlık gündemde olduğu için tekrar yazıyorum.

bu hain hayvanların kanımızı emerken pıhtılaşmasını engellemek için salgıladığı bir madde var. bu nedenle sivrisinek ısırdığında kaşınıyoruz. bu madde ısıya dirençli olmadığından yanan bir sigarayı veya sıcak bir şeyi örneğin çay bardağı veya çay kaşığını hafifçe kaşınan yere yaklaştırıp tenimiz yanmaya başladığı anda çekerek bölgeye bir kaç ısı uygulaması yaptığımızda kaşıntı geçecektir. onlarca kere denenmiş ve kanıtlanmıştır.
  • (bkz: sivrisinek katliamı)
    ilaç gibi geliyor, demedi demeyin. hatta sonra leslerle dolu savas meydanina bakip magrur bir edayla isiriga donup "kanin yerde kalmadi yigidim" derseniz tadindan yenmez.
  • 1000 yıllık calisan, aninda etki eden tek yontem ne kimyasal ne tuz ne de ilac şu bu vs. dir, 5 kurusluk cakmak manyetosudur...

herhangi bir cakmak manyetosunu söküp sinegin sokup kizarttigi yere degdirip caktiginizda bir kaç saniye içinde kaşıntı artar ve ardindan yok olur. vucuda oyle bir zarari vs si de yoktur..- e efendim carpilmazmiy.. sikti git!! nereye carpiliyon? araba icin indüksiyon bobini mi la bu nereye carpiliyon?

denemesi bedava.. ama dilini dudagini vs sokturmayi basardiysan deneme tabi bunu..

gotten uydurma degil ,sirf bu isi yapan minik yesil manyetolar satilmaktadir kampci malzemesi sinifinda..

(bkz: manyetolu çakmak)
  • tükenmez bir kalem ile ısırdıgı bölgenin etrafını halka şeklinde çizmek . *
  • sivrisineği karşınıza alıp, güzelce konuşarak bir daha yapmaması için ikna edin. sonrasında panzehiri getirmesi karşılığında bir çay tabağına bir miktar kanınızı akıtıp uzağınızda bir yere bırakın. iletişimi koparmayın.
  • en kıytırığı ısırığın üzerine tırnak ile çarpı koymaktır.
  • metal bir obje tercihen çay kaşığı 5 sn ateşte tutuyorsunuz, sonra ısırılan yere değdirip hemen çekiyorsunuz. bir iki dk içinde geçiyor kaşıntı. internette okumuştum denedim işe yaradı. hatta çakmağı 5 sn yanık tutup çakmağın metal kısmı ile denemiştim oldu. olayın işe yarama sebebi şuymuş, sinek ısırdığı bölgede bir zehir gibi bir salgı bırakıyormuş; ısı bu zehrin yapısını bozuyormuş ve kaşıntı da duruyormuş. denendi % 100 çalışıyor
  • en güzel yöntem ısırık olmadan engellemektir. 1 saksı fesleğen alın cam kenarına güneş alacağı bir yere koyun (odada aydınlık cam yoksa geceleri odanıza getirebilirsiniz saksıyı). yatmadan hemen önce sulayın, suyu yiyen fesleğen kokusunu salmaya başlayacaktır, odaya sivrisinek koku reseptörlerini uyuşturan uçucu yağlar dolacaktır. ardından fesleğeni güzelce okşayıp kolunuza, bacaklarınıza sürün ellerinizi. nah sana sivrisinek sonra. hıyar gibi uçuyorlar etrafta "nirede lan bu insanoğlu" diye.

uçucu yağların pek çoğu da sivrisineği uyuşturuyor. biberiye, fesleğen gibi aromatik ve uçucu yağ içeren bitkiler, sarımsak gibi fena bir uçucu yağ deposu her türlü iş görür. ama kim başucunda sarımsak ile uyanmak ister bilemem. fesleğen iyidir.

not: yemeklik fesleğen olan ocimum bacilicum yerine 5 tl ye saksılarda satılan "spicy globe basil" olarak nette görebileceğiniz türü daha güzel, kuvvetli kokar ve daha etkilidir.