şükela:  tümü | bugün
  • internette aradığımda fazla bir bilgiye ulaşamadım.
    genel kanı anladığım kadarıyla bu virüsün kandan bulaşmadığı yönünde. lakin bazı araştırmalarda kimi covid-19 hastalarının kanında bu virüse rastlanmış.
    peki o zaman bu sivrisineklerin de bu virüsü bulaştırabileceği anlamına gelmez mi?
    hele önümüz bahar yazken?

şahsen çok merak ettiğim bir konudur.

alm bir kaynaktan bir bölüm:

“nach aktuellem forschungsstand wird sars-cov-2 demnach nicht über das blut übertragen. zwar konnten forscher bei einzelnen covid-19-patienten virus-erbgut auch im blut nachweisen, doch bei weitem nicht bei allen. damit mücken das coronavirus übertragen können, müssten die sars-cov-2-erreger in viel größerer anzahl im blut vorhanden sein und sich im ınsekt vermehren können, bis dieses erneut zusticht.”

tr:
    mevcut araştırmalara göre, sars-cov-2 kan yoluyla bulaşmaz. araştırmacılar, kimi covid 19 hastalarının kanındaki virüs genomlarını tespit edebilmiş olsa da, çoğunluğunda tespit edememiştir. sivrisineklerin koronavirüsü iletmesi için sars-cov-2 patojenlerinin çok daha fazla sayıda kanda bulunması ve tekrar sokana kadar bu haşerenin vücudunda çoğalması gerekir.
  • tam bende bu konu hakkında başlık açıcaktım ki bu entry i gördüm. benim de düşüncelerim aynı yönde.

sivrisinek - yılda 750 bin ile 1 milyon arası.
    sivrisinekler kan emerek taşıdıkları virüsleri başka insanlara bulaştırdıkları için en çok insan öldüren canlı konumunda.
    dünya sağlık örgütü'ne göre sıtma insidansı, çoğunlukla sahra altı afrika'da olmak üzere sivrisinek kaynaklı ölümlerin yarısından fazlasından sorumlu.
    bir başka sivrisinek kaynaklı hastalık olan dang humması, asya ve latin amerika ülkelerinde çocuklar arasında önde gelen bir ölüm nedeni.