şükela:  tümü | bugün
  • dünya üzerinde çekilmiş olan en iyi dizinin en hüzünlü vedasıdır. o 10 dakikadır ki hayatınızı etkiler, sizi bambaşka bir insan yapar. ve bilirsiniz ki bir daha asla böyle bir dizi finali izleyemeceksiniz.. öyle de bir bölümdür..
  • tüyleri diken diken ederken sia eşliğinde bizi de bitiren finaldir. o nedir abi harbiden öyle ya.
  • (bkz: breathe me)
  • nate'in claire'in kulagina fisildadigi "you can't take a picture of this, it's already gone" sozlerinin damgasini vurdugu, izlememe gerek kalmaksizin sadece aklima geldiginde bile gozyasi bezlerimi uyaran dakikalardir.

claire ve ruth'un vedalasmasi da es gecilmemelidir:

ruth: i pray you'll be filled with hope for as long as you possibly can.
    claire: thank you for everything. and thank you for giving me life
    ruth: you gave me life. (burada 'me' vurgulu)

nasil bir sey oldugunu merak ederseniz:

--- spoiler ---

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=el4eukmlujg)

--- spoiler ---

ayrica (bkz: you can't take a picture of this it's already gone)

dipnot: bu basligi gorunce acip bir daha izledim, bir daha agladim. boylesine tehlikeli dakikalardir.
  • cok iyi bir dizinin cok iyi bir finalinin cok iyi bir son 10 dakikasidir.
  • bu son 10 dakika izlenerek dizinin mükemmelliği hakkında genelleme yapılabilir.
  • aglaya aglaya izlenen insana hayati sorgulatan tuyleri diken diken eden, katharsis'e ulastiran bir 10 dakikadir.
  • bir çırpıda konu aldığı hayatlardan özetlik görüntüleri ve ona eşlik eden şarkının etkisiyle ağlamalıktır; yılda bir iki doz alınabilir.
  • bu diziyi yıllar önce (sanırım ) cnbc-e de izlemiştim. jeneriği çok etkileyici gelmişti, ince bir piyano sesi kök salmış bir ağaç, üstten aydınlık ama kökler kara toprak filan. izlenir bu dizi demiştim. aradan yıllar geçmiş hiçbir bölümü izlemeden direk finali izledim. haliyle herkesi etkilediği kadar etkilemedi fakat
    --- spoiler ---
    dizideki karakterlerin yaşlılık ve ölümlerini , bir karakter evden ayrılıp yollara düşerken - ağlarken- göstermek ve finali de bu karakterin ölüm sahnesi ile yapmak, çok çok çok etkileyici bir final yapmış. sadece o sahneden etkilendiysem (çok etkilenmedim dedim hiç etkilenmedim demedim) diziyi takip edip karakterlerle iyi kötü bağ kuranları bu sahneler nasıl etkilemiştir tahmin edebiliyorum
    --- spoiler ---

ayrıca dexter abimiz de burdaymış yahu, bunu izlemedim ama dexter'a şimdi başlasam olur mu?