şükela:  tümü | bugün
  • siya şevê, gecenin gölgesi anlamına gelmektedir. kürtçe rock müzik yapan bir grubun ismidir. grup, gökçe selim, serhat temel, serdar nuri, cahit altun ve umut yenilmez'den oluşmaktadır. ayrıca kaybettikleri kutluhan ingin'i de unutmamak lazım. farklı şehirlerden insanların üniversitede buluşup kurduğu bir müzik grubudur. ilk albümleriyle kürt müziğindeki yerini sağlam bir şekilde almıştır. albümlerini kendi üstün çabalarıyla hazırlayıp müzikseverlere armağan etmekteler.

şimdilik 3 albümleri bulunmaktadır. ilki zeng, ikincisi pûç ve sonuncusu da bêyom'dur.

dilketî.
    derewe.
    divê werî.
  • bir haftadır keşfettiğim kürtçe müzik yapan grup.
    çok sağlam alt yapılarının olduğuna, çok güzel şarkılar yaptığına karar verdim. rock var; ama sadece rock müzik topluluğu dersek haksızlık etmiş oluruz gibime geliyor. youtube da bulunan şarkılarının çoğu üst düzey. tek tek link vermeye üşendim, açın dinleyin işte. eşe dosta tavsiye etmeliktir.
  • 2009 da şikestî şarkılarıyla tanışmıştım. daha ilk dinlemede bu adamlar sağlam dedirtmiştir. adamlar iyi.
  • tu xem nekşîne diyerek, yeni bir parçayla seslenmiş grup.

iyi ki de seslenmiş ve iyi seslenmiş. bir marş havası var parçada ruhu çeken. müzik iyi.

neyse alın dinleyin, dinletin: tu xem nekşîne
  • "bager im baran im ez berf im
    l'ezmana teyrê baz im
    ez li erdê xezal im
    difirim dibezim
    dildara çiya ez im
    ...
    siwarê ber bi roj ez im."

özlediğim gruplardan biri. hatta birincisi diyelim. hadi ciwan yaşlandı artık üretemiyor diyelim ve hatta yeterince üretti diyelim, siz niye böyle sessizsiniz kardeşim. vallahi de, billahi de müziksiz kaldık yeter artık bitsin bu özlem.
  • 1-2 aya kadar 4. albümün müjdesini veren grup. buradan tüm sevenlerine duyurmuş olayım.

merakla bekliyorum.
  • nesrîn sarkisiyla huzunbaz gecelerimin yargici olan kurtce soft-rock muzik yapan bir grup.

kaybettiklerimin, kaybettiklerimizin hikayesini anlatan sarkilariyla kederli gunlerime misafir olur, yalniz bu misafirlik yilda bir kac gune denk gelir; cok ozel gunlere.

her sarki bir aciyi tarif eder, bir kaybedisi doldurur, bir yoklugu var eder, hissettirir. belki uzayda dagilan ozlemini toparlar ve animsatir, ozletir, yasatir.

hani insan aci ceken yanlarini da ihtiyac duyar ya bazen hayatta oldugunu fark etmek icin, iste bu grup o islevi goruyor. yuregine oyle derin yumruklar vuruyor ki, durmus kalbin atmaya basliyor.
  • yeni albüm çıkarmış kürdçe rock’ın lokomotifi. albüm çok başarılı. argo ,aşk, felsefe ve en sevdiğim tarafları olan politiklik bir arada .
  • li pey siya xwe isimli 4. albümünü çıkaran grup.
    evet, "siya" modern kürt müziği için büyük bir şans. albümü dinledim başarılı buldum. fakat bir dilketî, derew e ya da divê werî havasında hit parça bulamadığım yine de beğendiğim bir albüm olmuş.
  • şöyle bir röportaj vermiş grup.
    siya şevê röportajı

ve şöyle sonuna kadar haklı bir cevapla bitirmiş.
    "eklemek, dile getirmek istediğiniz başka bir şey var mı?

var; kürt dinleyiciler saçma sapan sözde sokak müzisyenlerine ve arabesk tayfasına itibar göstermesin. aç kalmak, zehirlenmekten daha iyidir!"