şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aylarca buzdolabimda yer kaplamis isgal kuvveti. ardindan ayni yeri bu sefer kisa bir sure icin cop kovamda kaplamistir. tatsiz tuzsuz ecnebi damak tadi.
 • hayatım boyunca ağzıma girmiş olan katı, sıvı, gaz, plasma* formundaki şeyler içinde en kötü olanıdır.
 • bu, ikea'dan "tadalım bakalım neymiş bu" diyerek havyar alan ve sonra atan arkadaşlarımın ısrarı üzerine yazılmış bir entrydir.
  bir de şu şekilde yemenizi tavsiye ederim: kızarmış ekmek, üstüne azıcık tereyağı, üstüne incecik kıyılmış taze soğan, üstüne siyah havyar, en üste de malzemeyi tamamen kaplamayacak şekilde krema. (aslında tarifte ince kıyılmış haşlanmış yumurta da var ama ben sevmediğimden kelli koymuyorum.) taze soğan hoş bir tat veriyor, krema da havyarın yoğun aromasını ve tuzunu hafifletiyor. illa şampanyaya gerek yok, iyi soğutulmuş bir beyaz şarabın yanında da yenebilir.
  (bkz: dolabımdan bir ekmeği bir havyarı eksik etmem)
 • dünyanın en pahalı yiyeceği kabul edilen siyah havyar, kilosu 7.5 milyar liradan satılıyor.siyah havyarı alabilmek için balık diri diri kesiliyor.

  çeşit çeşit havyarlar içerisinde en kıymetli olanı mersin balığı’ndan alınan siyah havyarlardır. bunun için özel havuzlarda itina ile döllendirilen mersin balığı, daha sonra ameliyat ediliyor. balığın karnı diri diri yarılıyor.karnından havyar alındıktan sonra tekrar dikilip suya salınıyor.

  siyah havyar çok pahalı olduğu için neredeyse bu yumurtalar tek tek yeniliyor.

  havyar: balık yumurtası. her çesit balık yumurtasına havyar denilir ancak bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak ayrıca değerlidir. bunlar özellikle hazar denizinde yaşayan mersin balığından ve bir mersinbalığı olan çirozdan elde edilen yumurtalardır. bunlar içinde siyah havyar en değerlisidir. mersin ve çiroz balıkları canlı olarak yakalanır içlerinden yumurtaları çıkarılır karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir. tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılır. siyah havyarın en makbul ve pahalı cinsi beluga havyarıdır. somondan elde edilen kırmızı havyar siyahı kadar değerli deildir.
 • yeteri kadar zengin iseniz, buradan sipariş verebilir siniz. 12.000 tl civarı.

  https://www.bikoshu.com/…iler-mh/urun-detay/2901186
 • dünyanın en güzel şeyidir. ayhan sicimoğlu da türkiye'de olan en büyük üreticiyi gezmiş. tık
 • kennedy hatunun diyet yemeği haşlanmış patates ve havyar ile kilo veriyormus. migrista 40 tl 100gr i hatta kampanya varmış bir alana bir bedava. henüz nasıl yenir bilmiyorum ama keşfetmeye niyetliyim
 • karabiber ve somon fümeli bruchetta üzerine çok yakıştırdığım, beyaz şarap veya güzel bir şampanya ile birlikte tüketildiğinde fevkalade giden balık yumurtası.