şükela:  tümü | bugün
 • aşık olduğum bir kitaptır aynı zamanda nefret ettiğimde ulan psikolojimi bozdu lan o kitap onu okuduktan sonra ilk reglımı olmuştum christop grange genç kızların beddualarını alıyorsun yazma öyle kitaplar evladım
 • güzel ve sürükleyici bir kitap olmasına karşın, kitabın bazı yerlerinde bulunan yok artık dedirten konular..

  --- spoiler ---
  marc ile hatica reverdi'den kaçarken paris'de bir karokala sığınmak isterler. reverdi ne hikmetse koskaca pariste gidecekleri karakolu tahmin etmiş, onları kapısında beklemektedir. hadi bunu geçtim hatica'nın tuvalete gideceğini nasıl bildin :)
  --- spoiler ---

  neyse herşeye rağmen güzel kitap, okuyunuz..
 • en az beğendiğim grange romanı. yine tek solukta okunuyor ama bir kızıl nehirler bir kaiken değil.

  --- spoiler ---

  yani bu manyak herif için her şey ne kadar kolay? hapisten cart diye kaçıyo, malezya'dan zırt diye geliyo, hemen bunları buluyo, ordan oraya kaçarlarken her seferinde eliyle koymuş gibi buluyo filan. supernatural bir durum mu var? yok. mark'ın sonda ortaya çıkan durumu filan zorlama geldi. beğenmedim.

  --- spoiler ---
 • lisedeyken tesadufen okuduğum, j.c grangé'yi tanimama vesile olan ve bence kendisinin en guzel kitabi.

  yillar gecmesine ragmen reverdi'yi marc'i ve hatica'yi dun okumusum gibi hatirliyorum.

  yazari kesfettikten sonra bir hevesle okudugum hicbir kitabi siyah kan'in yerini dolduramadi.

  simdilerde ise cikan son kitabi lontano'yu nasilsa ayni tadi veremeyecek diye dusundugumden 2 ay once satin almis olmama ragmen bir turlu okumaya baslayamadim.

  ayrica grangé'nin bir diger tavsiye edecegim kitabi ise leyleklerin ucusu.
 • polisiye ve cinayet romanlarından kusup, kendilerini okumaya birkaç yıl (5) ara verdikten sonra okuduğum ilk polisiye roman. ilk grange romanı. ilkleri çok. sürükleyici de bir kitap, gel gelelim;

  --- spoiler ---
  kitabın sonunun başından belli olduğunu düşündüm önce bayat geldi, sonra hiç beklemediğim bir son olduğunu gördüm, bu sefer de okuyucuyu şaşırtmak için fazla zorlama geldi. e olay kitabı olunca ucu açık da bekleyemiyorsun. ben de ne düşüneceğimi şaşırdım. en iyisi ben verdiğim araya kaldığım yerden devam edeyim.
  --- spoiler ---

  yine de sevdim. heyecanlı bişiy.