şükela:  tümü | bugün
  • bu fenomenin dünyadaki en gözde yeri türkiye'dir. kızlarımız kendilerinin scarlett johansson olduklarını zannederek göğüslerini kabarta kabarta gezerler nişantası sokaklarında, kanyon dönemeçlerinde..

koyu tenlerini ve saç diplerini malesef değiştiremiyorlar..
  • (bkz: #22777694)
  • türkiyedeki bayanlarin %90indaki bitmek bilmez sevda
  • kıvırcık saçlı kızların düz saç sevdası gibi birşeydir.
  • biz erkeklerin sarışınlara bakış açısı nedeni ile (daha seksi görünmelerini düşünmemiz vs.) siyah saçlı bayanların sarışın olmaya özenme durumudur.
  • dünyaya kültürel ve ekonomik olarak hakim olan ırklara benzeme sevdasındandır. bilinçaltından gelen bir harekettir. onlardan olamıyorum bari onlara benzeyeyim. çin hakim kültür oldukça ve ekonomik olarak geliştikçe bu kızların halini düşünemiyorum. artık göz çekikliği oluşsun diye ameliyata mı girerler bilemiyorum.
  • çoğunda diplerinin gelmesi ve bakımını yaptırmaya üşenmeleri, zaman bulamamaları sonucu son bulan bi anlık hevestir.
  • husranla bitmeye mahkum sevda. bu sevdaya dusenlerin benzemeye calistiklari modelleri goruyorum, fistik gibiler, anliyorum... gel gor ki siyah sac, esmer tenden bozma sarisinlik taksim´deki, kadikoy´deki cicekci kiz modelinden daha ust seviyeye cikamiyor. kizil var bakiniz, mavi var, mor var. saridan baska; teninize, gozunuze, kasiniza uyabilecek cesit cesit renk ve ton var. bu dunya´da monica belluci´ler, eva longoria´lar, catherine zeta jones´lar da var.
  • böyle bir konuda dahi akademik tandanslı bir entry yazdıracaksınız ya, allah sizi bildiği gibi yapsın.

efenim, kadınlar tarih boyunca saçlarını "süs" amaçlı kullanmışlardır. geçtiğimiz binlerce yıl, eldeki tek saç boyama malzemesi olan "kına" sayesinde esmer kadınlar "kızıl" saçlı olma gayreti gütmüşlerdir. bunu yapmalarındaki ana amaç da tahmin edersiniz ki "daha çekici" olma isteğiydi.

peki teknoloji gelişince ne oldu?

kadınlar saçlarını kına ile sadece kızıla boyama mecburiyetinden kurtuldular. sarı, siyah, kahverengi, mavi, yeşil boyalar piyasaya çıktı. böylelikle bunlar da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

tabi bir de şu var ki, "sarı" boya tarihin eski dönemlerinden beri farklı toplumlarda kullanılabiliyordu. örneğin afrika'da kapkara kızlar saçlarını sarı bitkisel boyalarla boyayabiliyorlardı. fakat bu bitkisel boyaların daha kuzey enlemlerde yetişmesinin zor olması, bizim buralarda yaygınlaşmasına engel oldu.

böyleyken böyle işte. kadınların saç boyaması binlerce yıllık bir gelenektir.