şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrim asamasinda ilk kez oksijen ureten bakterilerdir bunlar.
 • maviyeşil algler olarak da adlandırılan oksijen üreten fotoototrof prokaryotlardır.
 • (bkz: cyanobacteria)
  (bkz: cyanophyta)
 • siyanobakterler, kambriyen öncesi dönemde, okyanuslarda nitrojen miktarının çok azalması sonucu 30 atp harcayarak (nitekim pahalı bir yöntem) serbest azot ortaya çıkarmış tek hücrelilerdir.

  halen sığ okyanuslarda bulunabilen siyanobakterler yorgan gibi koloniler oluşturur ve çoğaldıkları yerlerde nebatat ve canlıları (heterotrof) azdırıp güçlendirdiğinden tekrar azalır.

  evrimsel olarak ökaryotlara en yakın tek hücreliler bunlar. yüksek oksijen derişimlerinde çoğalamadıklarından o2 seviyesinin günümüzün yarısına tekabul eden %10 seviyelerinde üreyebilmeleri, klorofilin ve ototrofların yükselişinden önce egemen canlılar oldukları yönünde bir sürü fosil kanıtı var.

  tabii ilginç olan serbest azotun hala kıymetli bir element olması ve ziraii alanda büyük bir endüstrinin hala miktarını artırmaya uğraşması.
 • çok hücreli ve ipliksi bir yapıya sahip mikroskobik organizma. bu organizmalar ilk ortaya çıktıklarında güneş'ten aldıkları enerjiyle su ve karbondioksitten şeker yapmanın yolunu bulmuştu. yani fotosentez yapıyorlardı. fotosentez sırasında oluşan oksijen siyanobakterin işine yaramadığından havaya bırakılır. siyanobakterin yeryüzünde oksijenin ortaya çıkması diyebileceğimiz 4,5 milyar yıl önceki büyük oksidasyon olayında rolü olduğu düşünülüyor.
 • akvaryumu sikip atan algimsi bakteri. en aşağıdan zeminden başlar çökmeye yeşil yeşil kaplamaya sonra bitkilerin üstünü yavaş yavaş kaplamaya başlar özellikler ön plan ve zemin bitkiniz varsa onları boğar fotosentez yapmasını engeller bitkileriniz yerine bu bakteriler fotosentez yapar onlar ölürken bunlar çoğalır istila ederler. ayrıca tutup çıkarırsanız çok leş keskin bir kokusu vardır. fotosentez yaparak geliştiği için akvaryumda temizlik yapıp 2,3 gün karartma yaparsanız azaltabilirsiniz ancak yine de üç vakte kadar çıkıp gelebilirler. antibiyotik ile komple kurtulabilirsiniz ancak akvaryumunuzdaki faydalı bakterileri ve filtrenizdeki bakteri yatağınızı alt üst etme olasığınız çoook yüksek eğer bu olur ise amonyak ve nitrit zehirlenmesine uğrayıp göçecektir balıklarınız bu konuda gereken önlemleride almanız gerekir.

  edit: kafanıza göre antibiyotik kullanıp balıkları öldürmeyin.
 • kendileri oldukça ilgimi çekmektedirler. varlığımıza katkıları yadsınamaz ve saygı duyulasıdır.
  ispanya' da, 600 metre derinlikte kayalık bir (bkz: mostra)da kendilerine rastlanmış. ve doğal olarak güneş ışığı almayan bu yerde yaşamlarını sürdürebildikleri görülmüş. hava yiyerek beslenen ve güneş ışığına oldukça minimum seviyede ihtiyaç duyan, buzullarda en zor koşullarda yaşayan mikroorganizmalardan dahi daha yetenekli bir mikroptur.(bkz: cyanobacteria)
  en havalı olduğu şey de hidrojen gazını enerjiye dönüştürdüğünün düşünülmesidir.