şükela:  tümü | bugün
 • hidrosiyanik asidin tuzu veya esteri olan cok guclu bir zehir.
 • bilinen adı: siyanür - cyanide
  kategorisi: inorganik
  içeriği:nacn - h2o

  - herhangi bir şekilde görülebilen zararlı bir maddedir. hidrocyanide gibi gaz şeklinde görülebileceği gibi, potasyumcyanide gibi katı olarak da muhafaza edilebilir.
  - bilinen en tehlikeli zehirlerden biridir, 0,2 gr siyanür, 70 kg ağırlığında bir insanıın bir kaç dakika içinde ölümüne sebep olabilir.
  - karbon monoksit gibi, hücresel asfeksi yoluyla ölüme yol açar.
  - metalurji endüstrisinde de kullanılmaktadır.
  - metaller ve organik maddelerle reaksiyona ve etkileşime girebilmektedir.
  - laboratuvar ortamında elde edildiği gibi, doğal ortamda da bazı bakteriler, mantar türleri ve yosun türleri tarafından salgılanmaktadır ve bazı besin maddeleri ile bitkiler de düşük miktarda siyanür içermektedir
 • - solunum yoluyla, su ve yiyecekler yoluyla ve temas (dokunma) yoluyla vücuda geçer
  vücuda geçtikten sonra son derece hızlı bir şekilde dolaşım sistemine ulaşır.
  - zararsız miktarda alınan siyanür, ilk 24 saat içinde boşaltım ve solunum sistemleri yoluyla vücudu terk eder.

  çok şaşırtıcı bir özelliği de, çok düşük oranda alınan siyanür’ün bir kısmı da vücut içinde b12 vitaminine dönüştürülür.
 • 546 ppm (ml/l) siyanür, 10 dk sonra, 110 ppm siyanür, 1 saat sonra dünyanızı değiştirmenizi sağlar..

  siyanür'le zehirlenmenin ilk belirtisi olarak, hızlı ve derin nefes alma ihtiyacı duyarsınız ve solunum yetmezliği meydana gelir.
  akabinde çırpınma be zihin kaybınız olur. belirtilerin görülme süresi ve şiddeti, maruz kaldığınız zehir miktarına göre değişir.
  bu zehiri her ne şekilde almış olursanız olun (solunum, gıda yada temasla) belirtiler hemen hemen aynıdır. deri teması sözkonusuysa, tende kaşıntı, tahriş ve yaralar en belirgin belirtilerdir.
 • hemoglobini indirger, yani kanin oksijen tasima ozelligini yok ederek olume sebebiyet verir. metaller ve organik maddeler ile bilesik halinde bulunur. hidrosiyanik asit yada hidrojen siyanur gazdir, cabuk bozundugu icin kimyasal silah olarak kullanilmaz, (harbi kimyasal silahlar icin (bkz: tabun), (bkz: sarin), (bkz: hardal gazi)), bu maddenin tuzlarini sakin ola guclu bir asit ile karistirayim demeyin; evde, iste, okulda kucuk capli, yerine gore buyuk capli bir katliam yaratabilirsiniz.
 • türkiye'nin altından elde edeceği gelirin ekonomiye kazandırılamamasının sözde sebebidir. siyanür zehirlidir şöledir böledir denilmektedir.doğrudur özellikle inhalasyon yoluyla fazla miktarda alındığında sitokrom oksidaz enziminin işleyişini durdurarak solunumun durmasına sebep olur. ancak bilinmesi gereken dünya altın üretiminin % 80 ninin siyanürle çözümleme tekniğiyle gerçekleştirildiği ve bununda çevre koşullarını bozmadan ve insanlarda herhangi bir toksik etki yaratmayacak şekilde yapıldığıdır.bir takım çıkar sahibi dangalakların kışkırtmasıyla ayaklanan insanlarımız bahsi geçen siyanür isimli zehirli maddenin diğer endüstri faaliyetlerinde de yüksek miktarlarda kullanıldığını bilmelidir.ayrıca bugüne kadar dünya genelinde altın işletmeciliği ile ilgili olarak herhangi bir siyanürle zehirlenme vakası yada ölüm bildirilmemiştir..ha bide “efendim altın madenlerinizi işletmeyin siyanürle sonra ölürsünüz” şeklinde bik bik eden dış mihrakların da kendi ülkelerinde aynı teknikle altın ürettiklerini de gözönünde bulundurmak lazım tabi..
 • 150-300 mg. alımı 15-20 dakika içinde ölüme yol açar. etkisini dokularda oksijenasyon işlemini sağlayan sitokrom oksidaz enzimini inhibe ederek gösterir. cilt tuğla renginde olabilir. mide ve barsaklarda kanamalar görülebilir.
 • (bkz: cycad palm)
 • uzun yillar boyunca delil birakmaksizin adam oldurmek icin umarsizca kullanilan zehir. ozellikle liderlerin suikastlerinde de cok kullanildigi rivayet edilir. napolyon bonapart hikayesini falan hepiniz bilirsiniz.
  sozunu ettigim donemlerde bu zehire "miras iksiri" denirdi. mirasini almak icin bir akrabasini oldurmek isteyenlerin tercihi idi. bir suru lider bu zehirle öldü, bir suru varis mirasa bu zehir sayesinde kondu. kimse hesap soramadi.
 • filmlerden gorebildigimiz kadariyla degisik ambalajlarda halkin begenisine sunulmus. kimisi yuzugunde tasiyor siyanurunu, kimisi ampulunde tutuyor uygun bir aninda dislemek icin. bir de nispeten daha az bilinen siyanurlu fitil varmis eskilerde, ama pratik zorluklar yuzunden pek populer degilmis, tutmamis, artik uretilmiyor.