şükela:  tümü | bugün
 • doğru yazılışı: şiyar û dijwar

  şiyar 1988, dijwar 1992 yılında mardin'in merkez artuklu ilçesine bağlı yalım adlı köyünde dünyaya gelmişlerdir. şiyar ve dijwar kardeşlerdir.
  şiyar 14, dijwar ise 10 yaşında hozan dilgeş'in kasediyle müzikle tanışırlar ve o dönemde sürekli şarkılarını dile getirirler. sonra hozan serhad'ın ilk kasediyle tanışırlar böylece müziğe olan sevgi ve ilgileri her geçen gün büyüyüp artar.
  şiyar ve dijwar eğitim ve öğrenim yıllarında müziğe de zaman ayırıp bu konuda bir çok kitap okumuşlardır.

  şiyar 10’uncu, dijwar ise 9’ uncu sınıfta okulu bırakmak zorunda kalır. 2006 yılında ailecek mardin’den istanbul'a taşınma kararı alırlar. iki kardeş koca şehirde hem çalışıp hem müzikle uğraşır. bir takım sanat eğitimlerinden geçtikten sonra, söz müziği kendilerine ait olan ilk "ji bîram dernayê" (aklımdan çıkmıyor) eserini yazarlar. bununla yetinmeyip okudukları kitaplar vesilesiyle, her geçen gün farklı eserler yazıp yaklaşık 80 eserin altına imzalarını atarlar. iki kardeş güçlü bir altyapı oluşturduktan hemen sonra albüm gelir. sürekli üretme, şarkı yazma çabalarında bulunan bu kardeşler yazdıkları eserlerin sadece on tanesine ilk albüm çalışmalarında yer verirler.
  söz ve müzikleri kendilerine ait olan “çarê nîsanê” adlı ilk albümlerini 2017 yılında “ses media” yapım adlı müzik şirketinden çıkarırlar.
  “sanat; bir halkın acısı, sevinci, öncüsü ve duygusu olabilmektir” mottosuyla yola çıkan bu iki kardeş şimdiden gençlerin büyük beğenisini kazanmış, şarkılarının sözleri dillere pelesenk olmuştur.

  resmî web adresleri

  şiyar û dijwar - dilê rezîl
 • dîle rezîl adlı parçayı mükemmel bestelemiş olan grup.