şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: policy)
  • bünyesinde bir ölçüde partizanlık ve gündelik eylemleri barındıran siyasetin aksine, daha kapsayıcı ve genel prensipler çerçevesinde programlı eylemler bütününüdür dersek biraz anlamını vermiş gibi oluruz. (bkz: policy)
  • strateji bilimine göre "taktik"tir. stratejinin alt kollarından biri. siyaset bilimindeki "devlet politikası"dır yani. partiden* veya hükumetten* farklı olarak devletin uzun vadeli planları bunlar arasındadır. bunu en iyi uygulayan devletler şahsi fikrimce abd, ingiltere, israil ve çin. bu ülkelerin yönetimleri değişse bile devletlerinden beklediğiniz şeyler genellikle aynıdır. yönetimleri değişmiş olsa bile ülke reaksiyonları benzerdir, çünkü devletin bazı konulardaki "fikri" belirli bir temel stratejik hedefe yönelik olmak üzere "sabittir". fakat her gelişmiş ülkede bu durum aynı değil.

    bizim gibi g20 ülkelerinde daha çok siyasi istikrara bağlıdır bu. partiler değiştikçe devlet politikasını değiştirmeye çalışırlar. özellikle bunu yakın tarihte 90'larda bol bol gördük.