şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de kendini laiklik ile bir problemi olmayan, yüzünü batıya dönebilmiş, milliyetçi, cumhuriyetçi, atatürkçü olarak nitelendirebilecek bir kesimin son yıllarda içinde bulunduğu çıkmaz.

    bir tarafta cumhuriyetin kuruluşunu sindirememiş, işin başlangıcından günümüze kadar cumhuriyetin temel değerlerine düşman, fırsatı bulduğunda bu değerleri yıpratmaktan çekinmeyen, sinsice ilerlemeyi başarabilmiş, vesayeti ortadan kaldırma vaatleriyle birilerini kandırıp destekçi sağlayan, ancak geçen süre zarfında demokratik bir seçim süreci sonucunda gidip gidemeyeceği bile tartışmalı olan bir rejim kurmuş, yeri geldiğinde takiye yaparak asıl niyetini perdelemeye çalışan bir güruh.

    diğer yanda sol siyaset altına kripto kürt milliyetçiği yapan, temel gayesi bölücülük olan, üniter-ulus devlet ile kavgalı, çıkarları uyuştuğunda siyasal islamla ortaklık yapmaktan çekinmeyen, bir dönem terörist başının heykelini dikeceğiz diyebilen fakat ortaklık bozulduğunda cumhuriyetçi kesim ile ittifak arayışlarına giren, türk askerine karşı anti-militarist, dağdaki teröriste, şehirdeki milislere karşı hümanist bir güruh.

    türk siyaseti nasıl irtica ve bölücülerin oyun alanına dönüştü? üçgen şeklinde betimlenebilecek bu üçlü yapıda irticaya karşı cumhuriyetçi kesim nasıl zayıfladı? gerçekten inanması güç. asıl sorun ise bu sorunların çözümünde izlenecek yolun bulunamamış olması.