şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizce'de political marketing olarak geçen, seçimleri kazanma hayali! olan partiler ve liderlerin en fazla para ve emeği harcaması gereken sektör. ecnebi memleketlerinde baya profesyonelleşmiş bir durumda olsa da türkiye'de baya bir boşluk mevcut bu sektörde. bizde bu işleri genelde partiler kendi teşkilatlanmaları içerisinde yapıyorlar. profesyonellikten ve objektiflikten uzak kampanyalar çıkıyor genelde seçmenin önüne. bir de türkiye'de siyasal iletişim tanımı daha çok kullanılıyor siyasal pazarlama yerine ki yanlış bir durum, siyasal iletişim devamlılık ister, siyasal pazarlama için ise seçim dönemlerinde yoğunca çalışmak yeterlidir.

  siyasal pazarlama kavramında, geleneksel pazarlama teknik ve taktiklerinin de siyasal süreç ve seçimler için kullanılabileceği öne sürülür çünkü her ikisi de rekabetçi bir pazara sahip olup kazanmak için benzer yaklaşımlara dayanmak zorundadırlar.

  yani, siyasetçinin, partinin, parti politikalarının profesyonel ellerce en ince detayına kadar düşünülüp, müzakere edilip, şekillendirilip seçmene veya tüketiciye! sunulmasıdır siyasal pazarlama.

  türkiye'de bu iş genelde reklam ajansları üzerinden gidiyor, parti teşkilatları bir strateji belirleyip bunu reklam ajansları üzerinden seçmene sunuyorlar ama pek başarılı olduklarını söylenemez, çünkü ecnebi memleketlerinde bu sektör gelişmiş olduğundan sebep seçimler çok daha renkli ve çekişmeli. neden? çünkü siyasal pazarlama!

  türkiye'de bu işi en iyi yapanlardan birisi, akp'nin çok uzun yıllar beraber çalıştığı ve işinde gerçekten de çok başarılı olan arter'in sahibi erol olçokdu. olçok hayatını kaybettikten sonra akp'nin slogan, vaat, sahne, afiş ve konuşma metinlerindeki düşüşünü birçoğumuz fark etmiştir. olçok dombra kampanyasını erdoğan'a sunan isim bu arada. akp'ye yaptıkları işler için tıklayınız

  ayrıyeten osman suat özçelebi'nin sahip olduğu sita var bu piyasada. onlar da 20 yıldır bu sektörde hizmet veriyorlar. suat hoca baya bir bilgi ve birikime sahip bu alanda. sita link

  ve son olarak benim sektörde ileride çok büyük işler yapacağına inandığım element strateji var. sorbonne üniversitesi'nde siyasal iletişim yüksek lisansı ve doktorasını yapan gülfem saydan sanver'in sahibi olduğu bu danışmanlık şirketi çok büyük seçimler ve paralar kazanacak ileride. çalıştığı partiler ve seçimler için: element strateji link

  velhasıl, türkiye'de çok büyük boşluğu olan ve siyaseti, siyaset bilimini, toplumu, toplum bilimi ve en önemlisi pazarlamayı bilen insanların katılması gereken ve eğer becerirlerse büyük paralar ve güç! kazanacaklarına şüphe etmemeleri gereken sektör.

  başlık ile alakalı olarak tavsiye edeceğim belgesel/film: (bkz: emmanuel macron: les coulisses d'une victoire) link

  düzeltme: link