şükela:  tümü | bugün
 • ikiyüzlü insanların oluşturduğu arenada oynanan kaka oyun
 • devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış
 • bir toplumda siyaset ikiyuzlu serefsizlere malediliyorsa, o toplumda ancak ikiyuzlu serefsizler siyasete meyleder, ve siyasetci olur derler.siyaset in ise yaramaz sucks bir muessese oldugunu kabul etmek(ettirmek) te mevcut siyasetin bir sonucudur.ikiyuzlu siyasinin rahatca at kosturmasi icin en uygun platform "siyaset politika sucks abi" platformudur.bu baglamda namlunun ucundakileri dusunerek hareket etmekve forum tandansina girmemek kaydiylasozlukte siyaset` bence her turlu bilim ve bilgi gibi yer almalidir, olmalidir.
 • siyaset i tanimayan amerika gibi bir toplumun icinde yasayan biri olarak amerikan gencinin(ve dolayisiyla ilerdeki kamuoyunun) ne kadar ensesine vur ekmegini agzindan al tipi insanlar oldugunu goruyorum.insiyatif yaratmaktan aciz, tarihin nesnesi olmayi kabul etmis bu genclige siyaset cool olmak zorunda degildir, ama insan siyasi bir cizgiye ve akla sahip olmak zorundadir dedigim zaman, kafalarini mtv lere vh1 lara gomerek kaciyorlar.
  bu yuzden belki de bulundugum universite de okuyan kisiler yilda onbinlerce dolar verdikleri halde, universite yonetimince alinan her turlu karara "bi bildikleri vardir elbet" "bunlari elestirmek bize dusmez" "biz bunu degistirmek icin bisi yapamayiz" tevekkulunu gosterebilmektedirler.keyfi olarak dagitilan bir koca sinif, karara "aa aolur mu oyle sey, yonetim sucks" demekten ote bir hareket, tepki gosterememektedir ki siyasetten nefret ve kacis bu ve benzeri parayla sikilme gibi yasantilari bile getirmektedir.
 • "gutmek" tadinda bir fiil olan "seyis etmek"ten gelen bir kelimedir . gavurun politics'i ise "cok yuz*" anlamina gelmektedir .

  (bkz: her sey ortada)
  (bkz: her sey ortada)
 • insan topluluklarini yonetirken birilerinin ayagina basilmasi kachinilmazdir. bu ayaklara basma esnasinda ishin yolunu yordamini bilerek yapip ortami serin tutma sanatidir. bu tanima gore turkiye'de siyaset var midir ayri bir sorudur.
 • ulkelerin ve toplumlarin kendisine olan bakis acisi ile sosyal yapilarini ortaya doken, toplumu desifre eden olay.

  bugunun dunyasinda herhangi bir toplumda yasayan herhangi bir bireyin kisisel hak ve ozgurluklerini gerektiginde savunma platformudur siyaset. 700 yil boyunca tek bir basa kulluk eden bir zihniyetin suyunun suyu olarak cumhuriyet doneminden sonra kisisel hak ve ozgurlukler dogrultusunda toplumu sekillendimek ve bu konuda birey olarak soz sahibi olmak gerektigi, genc nesilleri egiten sistemin bu bilinci veremediginden ve tepede bizi temsil etmesi gereken zumrenin sistemi daha da kokusturmasindan dolayi halen kavranamamistir. sistemi, siyaseti insa etmesi gereken genclik bilgisiz ve duyarsiz olarak yetistirildiginden siyasetten cekinmektedir, nefret etmektedir. genc nesil eger icinde bulundugu toplumdaki en ufak carpikliktan baslayarak duyarliligini ortaya koymazsa, "ben yolumu bulayim sistem zaten gocmus" nidalariyla kolay kapilardan gecmeye calisirsa hem birey olarak, hem de toplum olarak birileri tarafindan belleniriz, siyasetten de nefret ederiz.

  televizyon karsisinda aptallasan bir nesilin giderek uzaklastigi, igreti gordugu, bireyin kendi hak ve ozgurluklerine giden yolun yegane tasitidir siyaset; icerigini sorgulamak yerine populer kultur tarafindan sunulan standart, vizyonsuz ve etkisiz yasamlari yasayarak bir yere varilamaz.

  "oturdugu yerden basariya ulasan tek sey tavuktur."
 • arapca'dan gelen bir kelime,politika demektir
 • ülke adı verilen bir sürü sümüklü veledin oynadığı oyun...bu veletlerin hiçbiri bir digerinden haz etmez ancak birbirlerinden bir sürü çıkarları oldugu için (ali'nin altın madenin üzerine yaptıgı bir evi olması, hidayet'in de şans eseri petrol rezervlerinin üzerinde ikamet etmesi gibi) sinsi gülücüklerle birbirlerini karşılarlar, gereksiz sevgi gösterilerinde bulunurlar... ancak bu sevgi gosterilerinin kanlı kavgalara da dönüştüğü de çoktur... ali çelimsizdir ancak horozlanan veli'nin elindeki elma sekerine gözünü dikmiştir... inat etmiştir ve o şekeri alacaktır... bu durumda ne eder... gider hasan'a onu kışkırtır gel veli'nin elma sekerini alalım sana da bilmem kacını vereyim der... veli'nin ve arkadaslarının agzı burnu kırılır ve elma sekeri alınır.. tam tersi olarak kabadayı bir veled de ortalıgın agzına tek basına gayet usturuplu bir şekilde sıçabilir...bu veletlerin bazıları da oldukca sönük olduklarından kolaylıkla sömürülebilir ve sömürgen bir veledin saldırısına ugrayabilirler...

  açgözlülüktür, hırsızlıktır, dalaveredir,entrikadır...
 • seyislikten, at terbiyeciliğinden filan gelen bir kelime...idam etmek manası da var.
hesabın var mı? giriş yap