şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tamamı "siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler vb. bölümlere boş diyen insan" olacaktı ama malum kuraldan dolayı epeyce kırpıldı. konuya gelecek olursak haklılık payını merak ettiğim insandır. malumunuz ülkemizde her dört üniversite mezunundan biri işsiz fakat yine de bu bir bölüm için boş, iş kapma olasılığın sıfır gibi tezleri destekler mi bilemiyorum. merak ettiğim konu da burada başlıyor. insanlar dört yıllık lise öğreniminin sonunda bütün konularından sorumlu olduğu bir hatta iki sınavda çalışıp didinip belli bir puan alacak ama yine de "boş bir bölümden" mezun olduğu için işsiz kalacak öyle mi? ne yani bu ülkede hayallerinin peşinden giden, "sayısal seç tıp oku evladım" baskılarına rağmen yine de kendi yolunda devam eden genç insanlar 18 yaşında geçim derdini düşünüp istediği bölüme gitmeyecek, gidemeyecek, öyle mi? eşit ağırlık puan türünden tercih yapacak öğrenciler illa -bu sene ve her sene olduğu gibi- hukuk fakültelerine mi yığılacak? bu iyi bir şey mi değil mi bilemiyorum ama 998 bölüm arasından kontenjanı dolan tek bölüm hukuk. kıymetli sözlük yazarları bu konu hakkındaki görüşünüzü merak ediyor ve bahsettiğim (siyaset bilimi, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler) bölümlerden mezun olan insanların ne yapabileceği ile ilgili bilgi istiyorum. en azından gelecek seneki sınavların ardından tercih yapacak insanların hedefini veya yol haritasını belirleyebilir paylaşacağınız düşünceler.
  • haklidir. bi tane siyaset okumus milletvekili var mi?
  • boş insandır.
  • (bkz: ben)
  • siyaset okumuş market müdür mü olacan başımıza. boş değil aslında çok güzel ama canım ülkem biraz sorunlu sopayla dövülmelik.
  • şimdi ülkemizde bulunan genel algı üniversiteye gideyim daha iyi bir iş bulayım.
    sevgili dostlar üniversiteye gittiğiniz için kimse sizi işe almaz istisnalar dışında. nedir bu istisnalardan biri; tıp eğitimi almışsındır, pat iş hazır. ancak edebiyat fakültesinden, fen fakültesinden, iibf'den çıkmışsındır iş bulman gerçekten zorun da zoru.

"eee ben siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okudum, şimdi ben kaymakam, büyükelçi, ateşe, müfettiş, müdür, ceo, seo, taocu, kamasutracı olamayacak mıyım?"
    olursun güzel kardeşim. ancak sen üniversitede okuduğun zaman götü yaymışsın, yata yata ders geçmişsin, sınıfın bilimum nerd ve 'inek' dediklerinden not toplayıp son güne bırakmışsın sınavı, yaz okulu ve bütlerde gününü gün etmişsin, işler ve kurumlar hakkında sadece teorik bilgin var ve bunun üzerine iş veren ve devlet sana; "helal olsun kardeşim iş senindir!" diyerek sana iş verecektir.

çalışın sevgili dostlar, staj yapın, kafanızdaki meslekle ilgili iş yapan insanlarla iletişime geçip sürekli muhabbetler ederek onların tecrübelerinden faydalanın ve en önemlisi o derslere kafanızı gömün. bir şeyler çıkartın ortaya kardeşim, elin boş, götünü tuta tuta iş verene gidince, iş veren de sana 1400 tl+sigorta sununca buraya gelip "xxx firması rezilliği" diye başlık açmayın.

ne kadar tecrübe o kadar yüksek maaşlı iş, yüksek refah seviyesi. yaparsınız siz, aslansınız bilimum oranda da kaplansınız.