şükela:  tümü | bugün
 • yazılı tarihte yüzlerce örneği olan ve türkiye cumhuriyeti'ni kuran kadronun laiklik ve cumhuriyet ile birlikte en tavizsiz davrandığı teknokrat halk ordusu ilkesinin sebebi tarihi gerçek.

  yeni türkiye idarecileri bu gerçeği umursamıyor görünseler de, ironik şekilde, modern türk cumhuriyeti, en parıltılı askeri zaferlerini siyasallaşmış çeteleşmiş ordulara karşı almıştır.

  kuruluşunu borçlu olduğu yunan küçük asya felaketinde kralcı-cumhuriyetçi yunan subaylarının çekişmelerinin neden olduğu felaketler yunan bozgununu kolaylaştırmış, kıbrıs'ta eokacı rum ve yunan subayları kıbrıs rum ordusunun 1-2 günde bozguna uğramasına neden olmuş, kardak krizi'nde ali türkşen, ergin saygun ve cem gürdeniz'in anı kitaplarında ayrıntılı şekilde okuyacağınız haliyle yunan hükümeti-yunan genelkurmayı arasında sıcak savaş şartlarında yaşanan acınası yetki karmaşası rezillikleri yunan ordusunu bir kez daha dünyanın gözleri önünde türkler'e karşı rezil rüsva etmiştir...

  türklerin de 93 harbi ve balkan savaşları gibi askeri bozgunları orduda siyasi çekişmelerin ayyuka çıktığı dönemlerde yaşadıklarını görüyoruz.

  dünya savaş tarihinde ise; stalin'in 2. dünya savaşı başında orduda yaptığı politik kıyım sovyet rusyanın aylar içinde başkentine kadar alman orduları tarafından işgaline, 10 milyondan fazla kızılordu personeli kaybına neden olurken, bu sefer barbarossa harekatındaki alman genelkurmayına karşı nsdap politburosunun üstün gelmesi sovyetlerin ve ikinci dünya savaşının kaderini değiştirerek büyük alman bozgununa neden olabilmiştir.

  fransız ve italyan ordularının 1. ve 2. dünya savaşlarında gösterdikleri berbat performansların da en büyük sorumlularından biri olarak bu ülkelerin siyasetten bir türlü arındırılamamış kuruluşları, hükümetlerinin ordu işlerine kontrolsüz karışabilmesi ve siyasete bulaşan subay sınıfları da gösterilir.

  velhasıl daha fazla uzatmaya gerek yok. partili paşalar üretme peşinde koşanlara yeniden hatırlatmak gerekir ki;
  orduya siyaset bulaştırmak en hafif manası ile cinayet, tam anlamı ile dört dörtlük vatana ihanettir vesselam...