şükela:  tümü | bugün
  • senelerdir her platformda söylediğim ve savunduğum yasa önerisidir.

malumunuz olduğunuz üzere ne yaparsanız yapın insan vücudu ve organları zamanla işlevini yitiriyor tıpkı gözlerimizin görememesi, kulaklarımızın duyamaması, hızlı koşamamamız vb. gibi. e tabi ki beyin de zamanla eskisi gibi çalışmıyor ve yarı uykulu, yarı boş bakan, bazı zamanlarda saçmalayan bir insana dönüşebiliyorsunuz ve bu belirli bir yaştan sonra kaçınılmaz oluyor.

işte benim yasa önerim tam da bu noktada devreye giriyor. diyorum ki siyasetçilere 60 yaşında sonra siyaset yasaklanmalıdır.

böylelikle gelecek nesillerin hayatına 70-80 yaşına gelmiş ve bunamış, belki de altına kaçıran, ne dediğini bilmeyen yaşlılar şekil çizemez, yön veremez.

hem böyle olunca 60 yaşından sonra emekli olacağını bilen siyasetçinin koltuk hırsı da olmaz, yeltense bile çalıp, çırpamaz zira emekli olunca dokunulmazlığının kalkacağını bilerek hareket eder.

bence böyle bir yasanın hayata geçmesi ülkenin vizyonunu değiştirir. bu fikrimi destekleyenler yazdıklarımı istediği yerde paylaşabilir, fikrimi dilediği ortamda dile getirebilir. kim bilir belki şimdi bir yağmur damlasıdır ama ileride sel olup toplumsal talebe dönüşür.

not: rakamları afaki yazdım.
  • kısmen desteklediğim önermedir. bunun yerine belki ütopik (bkz: ütopya) olacak ama belli bir yaştan sonra zeka testi uygulanabilir. zira, bu ülkede yaşı ilerlemiş ancak siyasi birikimi yüksek insanlarda mevcut. o insanların bilgilerinden faydalanmamak hata olacaktır.
  • aktif siyaseti bırakınca ve tecrübelerinden faydalanılmak isteniyorsa siyasi danışmanlık ya da buna benzer bir görev sürdürebilirler.

benim anlatmak istediğim belli bir yaştan sonra gelecek nesillerin yaşayacağı ülkenin şartları onların eline bırakılmasın.
  • sadece yaş sınırı değil; aktif dönem sınırı da gelmeli dediğim önerme.

öyle 3 dönem çalış 1 dönem yat şeklinde de değil; bir insan en fazla 2 dönem (8 yıl) üst düzey görevlerde yer alsın. cb, bb, bakan, vekil, bel. bşk. vb yasama/yürütmeye dair hangi kurum, görev varsa. çünkü kim olursa olsun, ne denli iyi bir insan olursa olsun güç zehirlenmesi kaçınılmaz oluyor. aksini düşünen, düşünmeye devam etsin tabi ama son 15 yılı da bir değerlendirsin.