şükela:  tümü | bugün
 • kısmen desteklediğim önermedir. bunun yerine belki ütopik (bkz: ütopya) olacak ama belli bir yaştan sonra zeka testi uygulanabilir. zira, bu ülkede yaşı ilerlemiş ancak siyasi birikimi yüksek insanlarda mevcut. o insanların bilgilerinden faydalanmamak hata olacaktır.
 • sadece yaş sınırı değil; aktif dönem sınırı da gelmeli dediğim önerme.

  öyle 3 dönem çalış 1 dönem yat şeklinde de değil; bir insan en fazla 2 dönem (8 yıl) üst düzey görevlerde yer alsın. cb, bb, bakan, vekil, bel. bşk. vb yasama/yürütmeye dair hangi kurum, görev varsa. çünkü kim olursa olsun, ne denli iyi bir insan olursa olsun güç zehirlenmesi kaçınılmaz oluyor. aksini düşünen, düşünmeye devam etsin tabi ama son 15 yılı da bir değerlendirsin.
 • kesinlikle katıldığım durumdur..
  belli bir yaştan sonra mesela src bile alınamıyor..
  alım satım yapılamıyor..
  araba kullanamıyorsun ama memleketi yönetebiliyorsun..
  ne ala memleket..

  genel olarak memleketin bu hali de düşünülünce gençlerin biraz daha ön planda ve aktif olması gerekiyor diye düşünüyorum..

  ayrıca süre konusunda arkadaşa katılıyorum. o ne öyle 15 sene otur koltukta, bilmem kaç sene bilmem ne bakanı ol.. bilmem kaç dönem vekil ol..
  olacak iş değil..
  bu bir bayrak yarışıdır, arkada bekleyen ve mutlaka daha iyisini yapabilecek bir beyin vardır..
 • siyasette yaş sınırı aslında bir miktar vardır. insanlar yöneticilerin dinamik ve donanımlı olmasını ister. bu çerçevede oyunu bu kesime verir. 30 yaşının altında bir başbakan adayına herkes önyargı ile yaklaşıyor. aynı konum 80 lik bir adaya da gösteriliyor. yazılı bir kural olmasa da bu durum az çok var. fakat bizim uzun 90 yaşına da gelse aday olursa kazanır. bir kısım insanların bağlılık derecesi aşırı yüksek ona karşı. ama demokrasinin kırılmaz olduğu toplumlarda bu kural yazılı olmasa da vardır aslında. yaş sınırı yerine siyasette rotasyonu gelenek haline getirmek daha iyi olacaktır. hem işlerine odaklanırlar, hem de koltuk garanti diyerek kullandıkları uslüp olsun, çalışmaları olsun değişir. muhalefet için de bu olmalı. 2 genel seçim kazanamayan başkanın görevi düşürülmeli. yoksa 11 seçim kaybedip hala bir şeyler gevelemeye devam ederler.
 • sen ihtiyarsın, hadi toplu taşımayı artık beleş kullan dedikleri kitlenin aynı yaştaki hatta belki de daha da genç olanlarına ülke yönetme yetkisi verildiğinden kesinlikle katıldığım önerme.
  65 yaş üst limit olmalı, herhangi bir devlet görevinde bulunamamalı.