• 60 yaş üstü hiç bir siyasetçinin dünyanın, teknolojinin dinamiklerini anlayıp geleceğe yönelik iyi adımlar atabileceğine inanmıyorum. 10-15 yıllık ömrü kalmış birinin yeni doğmuş bir bebeğin menfaatini istese de tam anlamıyla gözetebilceğini düşünmüyorum. keşke asgari yaş sınırı gibi azami yaş sınırı da olsa da tüm dedeler emekliye ayrılsa.
  • yılmaz büyükerşen gibi istisnalar olsa da bence yeri doldurulabilir.

bence yaş sınırı 75 olmalı. hatta 65-75 arası doktor kontrolü(alzheimer, demans vb. belirtileri) sonrası onaylanmalıdır.

30 yaş altındaki birisi de seçilmemelidir.

atatürk zamanında insanlar erken hayata atılırken şimdi üniversite ve iş bulma sonrası birey 30 civarında ancak olgunluğa erişebiliyor.
  • sen bunu merkele söylesene delikalı.
  • akp iktidara gelirken, koltuğu bırakmayan yaşlı siyasetçilerin ülkeye hiç bir yararları olmadığını gerekçe göstererek üç dönemden fazla koltuktan oturanın olmayacağını, bu uygulamada hiç bir ayırım gözetmeyeceklerini, kimseyi kayırmayacaklarını; böylece gençlere siyaset yolunun açılmış olacağını vaat etmişti...
    sonra baktılar ki koltuk çok tatlı...
  • 70 yaşından gün alanlar asla ve kat'a siyasete yaklaştırılmamalı. beyin, sınırsız falan değil gayette bunayan bir organ.
  • sen ihtiyarsın, hadi toplu taşımayı artık beleş kullan dedikleri kitlenin aynı yaştaki hatta belki de daha da genç olanlarına ülke yönetme yetkisi verildiğinden kesinlikle katıldığım önerme.
    65 yaş üst limit olmalı, herhangi bir devlet görevinde bulunamamalı.
  • sadece yaş sınırı değil; aktif dönem sınırı da gelmeli dediğim önerme.

öyle 3 dönem çalış 1 dönem yat şeklinde de değil; bir insan en fazla 2 dönem (8 yıl) üst düzey görevlerde yer alsın. cb, bb, bakan, vekil, bel. bşk. vb yasama/yürütmeye dair hangi kurum, görev varsa. çünkü kim olursa olsun, ne denli iyi bir insan olursa olsun güç zehirlenmesi kaçınılmaz oluyor. aksini düşünen, düşünmeye devam etsin tabi ama son 15 yılı da bir değerlendirsin.
  • kesinlikle katıldığım durumdur..
    belli bir yaştan sonra mesela src bile alınamıyor..
    alım satım yapılamıyor..
    araba kullanamıyorsun ama memleketi yönetebiliyorsun..
    ne ala memleket..

genel olarak memleketin bu hali de düşünülünce gençlerin biraz daha ön planda ve aktif olması gerekiyor diye düşünüyorum..

ayrıca süre konusunda arkadaşa katılıyorum. o ne öyle 15 sene otur koltukta, bilmem kaç sene bilmem ne bakanı ol.. bilmem kaç dönem vekil ol..
    olacak iş değil..
    bu bir bayrak yarışıdır, arkada bekleyen ve mutlaka daha iyisini yapabilecek bir beyin vardır..
  • katıldığım önerme. çişini yönetemeyen adamlar ülkeyi nasıl yönetsin.
  • kesinlikle katıldığımdır. 60 yaş üstü doktor kontrolü olmak kaydıyla 65 tavan yaş olmalı.

ek olarak 1 dönem sonrası emekli maaşı gibi absürt uygulama da kaldırılmalı. vekillikten ne emekliliği? maksimum temsiliyet dönemi olmalı. 5 dönemdir mecliste olup binlerce lira maaş alan insanlar var. ne faydasını görmüşüz? maksimum 2 dönem vekillik yapılabilmeli ve devamında emekli maaşı olmadan ayrılınmalı. elbette ki süreç içerisinde alınan maaş emekliliğe pozitif yansır. fakat hali hazırda ülkedeki en yüksek maaşı alan gruplardan birinin profesyonel meslek olarak vekillik yapmasının ve bundan emekli olmasının makul yanı yok.
hesabın var mı? giriş yap