şükela:  tümü | bugün
 • türk siyaseti için geçerli olan şey. allahınıseven açıklasın şunları:

  1- dolar olmuş 3.5, çıkacağa da benziyor pek çok faktör nedeniyle. amerikan #maga politikası kökenli global şirketleri ülkelerinde üretmeye teşvik ilk 100 gün hedefi olarak koyulmuş durumda. apple'ıdır, google'ıdır yüksek vergiler nedeniyle uzak duruyordu şimdi fed faiz artırımı ve vergi teşviki duyulunca kırılgan beşli ülkelerinden çekmeye başladı nakiti. e çıkarken dolara çevirip çıktığından piyasadaki doları topluyor. bizim saf vatandaş da maliyetleri düşsün diye dolarını teslim edip batıya rest çektiğini sanıyor.

  2- suriye lirası bile türk lirası karşısında değer kazanıyor gün itibariyle yahu. bak yedi düvelin içinde operasyon savaşları düzenlediği suriye'nin para birimi. hani dolar yükseliyor ama tüm dünyada durum böyle diyenler için söylüyorum bunu. tüm para birimleri türk lirası karşısında yükseliyor. hayırdır olm ne oluyor lan? altın mı yok acaba diye bile düşünüyorum.

  3- rusya ile yakınlaşıyorsun ab'ye rest çekiyorsun tamam peki. e niye rusya demek olan esad için "onu devirmek giriyoruz haberiniz olsun" dersin a arkadaş? konuşma kudüs panelinde idi, mezhepçi arap sermayesine şirin görünmek içindi, sıcak para lazımdı, iç siyasette de seçmeni coşturmalıydım falan dedin belki, ama bu lafın sabahına "sözlerim yanlış anlaşılmasın kişilerle alakalı konuşmadım" diyerek o bir çuval inciri de heba ettin. ne isa'ya ne musa'ya artık.

  3- başkanlık sistemine geçilecek mi geçilmeyecek mi belli değil. "anlaşıldı" deniyor ekranda buluşuluyor, dolar bir an bile durmuyor, hatta gelmiş ve rekorunu görüyor. piyasada bir şey var anlamadım. oylanırken mecliste mi bir katakulli dönecek, bahçeli mi blöf yapıyor belli değil. hem onun da kaseti var deniyor öyle ise daha vahim.

  4- başkanlık sistemine geçtik diyelim. şunu insan halka bir kere tanıtmadan anlatmadan geçer mi ya? vatandaş şu anda "başkanlık=sonsuza kadar ohal" anlamında görüyor. ne derse olacak usülünü akpli "oley padişahlık geldi" olarak görüyor, mhpli "başbuğ da başkanlığı istemişti" diye sineye çekiyor, chpli "amerikan tipi olsun yoksa dikta rejimi tiranlarına döner" diyor. hepsi haklı. ne geliyor olm anlatsanıza. piyasa ondan mı korkuyor acaba?

  5- beş mi oldu kaç ise. aga ohal demişken, ohal kalkacak mı? yanlış kararların da khk ile telafisi için ohal'in uzaması lazım diyen var, korkudan yaprak kımıldamıyor acil kalkmalı diyen tüsiad var, var oğlu var hepsi de haklı artık. biriniz kalkacak diyor biriniz acele yok diyor biri düzgünce anlatsın şunu.

  6- amerika'ya da nasıl baktığınız belli değil, adamlar siyasal islam'a savaş açmaya hazırlanıyor, hiç kendimize çeki düzen vereyim yok bizimkilerde. rusya'nın himayesine güveniyorlar. lan rusya-abd birlikte hareket kararı aldı trump onun ürünü aloo? ya ben neyse lan bir şey demiyorum.

  7- zam ve vergi tabelasında yer kalmadı. neye güveniyoruz ve nereye kadar dayamayı, pardon dayanmayı bekliyorsunuz? ecevit çıkıp krizi mertçe kabul etmişti, o zamanki kriz de neden şimdiki ekonomik darbe oluyor? neyse tarafsızlığımı bozmayayım.

  8- tüm ülkedeki umutsuzluk halinin saatleri geriye almamak ve gece işe gidip akşam çıkmak ile alakası var mı? tamam bu olmadı. açıklayanlar için saygılar.