şükela:  tümü | bugün
  • türk siyaseti için geçerli olan şey. allahınıseven açıklasın şunları:

1- dolar olmuş 3.5, çıkacağa da benziyor pek çok faktör nedeniyle. amerikan #maga politikası kökenli global şirketleri ülkelerinde üretmeye teşvik ilk 100 gün hedefi olarak koyulmuş durumda. apple'ıdır, google'ıdır yüksek vergiler nedeniyle uzak duruyordu şimdi fed faiz artırımı ve vergi teşviki duyulunca kırılgan beşli ülkelerinden çekmeye başladı nakiti. e çıkarken dolara çevirip çıktığından piyasadaki doları topluyor. bizim saf vatandaş da maliyetleri düşsün diye dolarını teslim edip batıya rest çektiğini sanıyor.

2- suriye lirası bile türk lirası karşısında değer kazanıyor gün itibariyle yahu. bak yedi düvelin içinde operasyon savaşları düzenlediği suriye'nin para birimi. hani dolar yükseliyor ama tüm dünyada durum böyle diyenler için söylüyorum bunu. tüm para birimleri türk lirası karşısında yükseliyor. hayırdır olm ne oluyor lan? altın mı yok acaba diye bile düşünüyorum.

3- rusya ile yakınlaşıyorsun ab'ye rest çekiyorsun tamam peki. e niye rusya demek olan esad için "onu devirmek giriyoruz haberiniz olsun" dersin a arkadaş? konuşma kudüs panelinde idi, mezhepçi arap sermayesine şirin görünmek içindi, sıcak para lazımdı, iç siyasette de seçmeni coşturmalıydım falan dedin belki, ama bu lafın sabahına "sözlerim yanlış anlaşılmasın kişilerle alakalı konuşmadım" diyerek o bir çuval inciri de heba ettin. ne isa'ya ne musa'ya artık.

3- başkanlık sistemine geçilecek mi geçilmeyecek mi belli değil. "anlaşıldı" deniyor ekranda buluşuluyor, dolar bir an bile durmuyor, hatta gelmiş ve rekorunu görüyor. piyasada bir şey var anlamadım. oylanırken mecliste mi bir katakulli dönecek, bahçeli mi blöf yapıyor belli değil. hem onun da kaseti var deniyor öyle ise daha vahim.

4- başkanlık sistemine geçtik diyelim. şunu insan halka bir kere tanıtmadan anlatmadan geçer mi ya? vatandaş şu anda "başkanlık=sonsuza kadar ohal" anlamında görüyor. ne derse olacak usülünü akpli "oley padişahlık geldi" olarak görüyor, mhpli "başbuğ da başkanlığı istemişti" diye sineye çekiyor, chpli "amerikan tipi olsun yoksa dikta rejimi tiranlarına döner" diyor. hepsi haklı. ne geliyor olm anlatsanıza. piyasa ondan mı korkuyor acaba?

5- beş mi oldu kaç ise. aga ohal demişken, ohal kalkacak mı? yanlış kararların da khk ile telafisi için ohal'in uzaması lazım diyen var, korkudan yaprak kımıldamıyor acil kalkmalı diyen tüsiad var, var oğlu var hepsi de haklı artık. biriniz kalkacak diyor biriniz acele yok diyor biri düzgünce anlatsın şunu.

6- amerika'ya da nasıl baktığınız belli değil, adamlar siyasal islam'a savaş açmaya hazırlanıyor, hiç kendimize çeki düzen vereyim yok bizimkilerde. rusya'nın himayesine güveniyorlar. lan rusya-abd birlikte hareket kararı aldı trump onun ürünü aloo? ya ben neyse lan bir şey demiyorum.

7- zam ve vergi tabelasında yer kalmadı. neye güveniyoruz ve nereye kadar dayamayı, pardon dayanmayı bekliyorsunuz? ecevit çıkıp krizi mertçe kabul etmişti, o zamanki kriz de neden şimdiki ekonomik darbe oluyor? neyse tarafsızlığımı bozmayayım.

8- tüm ülkedeki umutsuzluk halinin saatleri geriye almamak ve gece işe gidip akşam çıkmak ile alakası var mı? tamam bu olmadı. açıklayanlar için saygılar.
  • yanlış önerme.

1,2 - trump make america great again kampanyasını duyurduğunda ve arkasındaki rus desteğini açık ettiğinde muhtemel ekonomik hamleleri belirlenmişti. o döneme kadar dolar üzerinden dönen bir türk ekonomisi vardı. üretim yok, ihracat sınırlı. ülkeye giren döviz ( fiziki olarak ülkeden bir şey çıkması lazım ? (bkz: merkez bankasının uk daki 430 tonluk altın rezervi)) 2008 sonrası ekonomiyi canlı tuttu. ancak trump'ın başkanlığı garantilemesi sonrasında ortadoğu politikalarının sahaya yansıtılma şekli değişti, iç piyasada bir çok düşmanı olan tayyip erdoğan gözden çıkarıldı ve ekonomik arenada kendi haline terk edilerek yok olması hedeflendi. tayyip bey ise iktidarını kaybetmemek için ucuz ithalat ekonomisinden üretim ekonomisine geçmek zorunda kaldı. ucuz ithalat ekonomisinin fetullah gülen (bkz: cia) kaynaklı olduğu düşünülürse amerikanın desteğini çektiğinin bize yansıması 15 temmuz darbesiydi. fetullah gülen ve müridleri bir anda ülkeden silindi, üzerilerine kurulu düzen bozuldu, yani başka bir açıdan baktığımızda darbe başarılı oldu. üretim ekonomisinde önemli olan ihracattır ve ihracatta önemli olan yüksek döviz kurlarıdır ki ürettiğiniz mal satılırken ucuz olsun, global üreticilerle rekabet edebilsin. ki bunun sağlamasını da 1 dolara denk gelen 6.89 çin yuanıyla yapabiliriz. evet bu fakirleşmeye neden olacaktır ancak 4 senelik bir süreçte türkiye kendi ekonomisini kurma eğilimindedir. başkanlık istenmesinin sebebi de bu süreç içerisinde zor durumda kalan halkın oylamasını engellemektir.

doların yükselmesi kontrollü bir süreçtir. dolarınızı bozun demek dolar üzerine kurulu ekonomiyi türk lirasına çevirmek demektir. dolar üzerinden yapılan ihaleler, kira anlaşmaları, krediler aynı 2001 devalüasyonu gibi türk lirasına dönecektir. tabi akp'nin bu hamle üzerine iktidara gelmesi de başkanlık tutkusunu açıklıyor. kısacası türkiye'nin yeni politikası artık make turkiye great again

3,4- başkanlık sistemi gelmek zorunda, yoksa akp iktidarini mutlaka kaybedecektir. şişirilmiş ekonominin patlamasıyla pek çok sermayedar iflas edecektir. iflas etmesiyle beraber 1 lira olan borcu 4 liraya çıkacaktır. kredi ile iş yapan bütün firmalar döviz artışıyla beraber batmaya başladı bile. başkanlık sisteminin halka açıklanmayıp tartışmaya açılmamasının sebebi, bu sisteme mutlak suretle ve bir an önce ihtiyaç duyulmasıdır ve herkes kendi işine geldiği şekilde tanımlamasını yaparsa itirazların daha az olup sürecin hızlanacağındandır. devlet bahçeli'nin ise bu konjonktürler içerisinde yandaşlık yapmasının sebebi, akp hegemonyası yıkılsa bile artık parlementer sistemde pek bir şansının olmaması, başkanlık sisteminde dolgun bir sandalye vaat edilmesidir. çünkü tayyip erdoğan yıkılsa numan kurtulmuş var, o olmasa apdullah gül var, o olmasa bülent arınç var, bahçeliye sıra gelmeyecektir.

5- ohalin şu aşamada kalkması pek mümkün görünmüyor. suni şekilde bir yandan sıcak savaş diğer yandan soğuk savaş halindeyiz ve bu ahvalde ani müdahaleler gerekebiliyor. ben başkanlık sistemine kadar ohalin kalkmayacağı düşüncesindeyim. ekonomik olarak bakarsak ohal kalksa bile pek bir değişiklik olmayacaktır. çünkü bugün kü darboğazın kökenleri çok daha derindir.

6- trump'ın başkanlığı kazanmasıyla birlikte sanırım hepimiz dünya liderliği hususunda psikolojik üstünlüğün rusya'ya geçtiği konusunda hemfikiriz. rusya ve müttefikleri olan çin halk cumhuriyeti gün geçtikçe batı ve asyanın savaş alanı olan orta doğu üzerinde gücünü arttırıyor. batı birliğini kaybetmeye başladı ve sıkıntıya girdi, önce brexit daha sonra trump bunun göstergesi. e tayyip erdoğan vehükümeti de amerikanın güdümünden çıkınca dolayısıyla rusya yönelimine girdi. amerika siyasal islama savaş açsa da açmasa da tayyip erdoğan bu durumu kotarabilecek bir politik, ekonomik altyapıya sahip değil. asya kıtasının ihracat pastasından bir dilim almanın peşinde. aynı zamanda alternatifsiz kalmamak için arap sermayesini de canlandırmayı umuyor.

7- bildiğimiz üzere dolar yükseldikçe alım gücümüz düşüyor. yani bunun tersi alım gücümüz düştükçe dolar yükseliyor. üretim ekonomisine geçişin bir getirisi olarak görüyorum. ayrıca doların kontrol altında tutulduğunun da bir kanıtı olarak düşünüyorum. türkiye de herşey planlanana göre giderse önümüzdeki 4 sene dolar 3.50-3.55 bandında seyredecektir.

asıl sorulması ve endişelenilmesi gereken konu üretim ekonomisi için yapacağımız dış borçlanma. bu ülke ikinci bir adnan menderesi kaldıramaz.