şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 800yıl önce kaleme aldıgı,bi devlet adamının izlemesi gereken politikayı anlatan,her devlet adamının baş ucunda bulunması gereken eser
  • melikşah'ın veziri nizamülmülk tarafından yazılmış avupalıların prince'ine takabül eden baş yapıt...
    (bkz: machiavelli)
    (bkz: hassan sabbah)
    (bkz: ömer hayyam)
    (bkz: amin maalouf)
  • murathan mungan'ın bir siiri;

...
    delik deşiğim
    önceki yıl fikirtepe, sonra alibeyköy

en son kalbimin adını okmeydanı'nda oturan bir sokağa verdim
    şimdi adsızım, dilsizim, kimsesizim
    kendim kadar sevdim bütün sevdiklerimi
    kabahatliyim

ucu kayıp gecelerimi sorun, düşürdüğüm kelimeleri
    büyüsüyle taşlandığım, kurşunlandığım meydandaki kahvenin pencerelerine
    ve beni tanıdığınızı söylemeyin kimseye
    çünkü ben aslında sizin tanıdığınız biri değilim

siz beni sınıf duvarlarının önünde
    nasıl bir kinle linç edenlerin aşkıyla sevecektiniz ki
    ben kendimi görecektim çıplak kalmış gözlerinizde
    yoksa o meşhur hafız, o kanli şair kim, ben kimim?
    siz beni o sanın gene, bense hiç bilmeyeyim ben kimim?
    o kadar unutamıyorum ki, ben senim ben senim, ben senim...
  • nizamulmulk'un tecrubelerini ve bilgilerini anlattigi eserdir. nizamulmulk alparslandan "sehit sultan alparslan", meliksahtan ise "alemlerin efendisi" diye bahseder. prens'e gore farkedilir bir ozelligi; buyuk olmayi degil, buyuk kalmayi anlatiyor olmasidir. fikirler, oneriler tarihsel ornekler ve hikayeler icermektedir.
  • nizamülmülk'ün anayasa kavramının adının bile geçmediği bir dönemde sultanın otoritesinin ahiret inancıyla da olsa kısıtlanması gerektiğini savunmasıyla önem kazanan eseri.
  • nizam-ül mülk'ü çok çarpıcı konulara da değindiği kitaptır:

"her zaman kendi iradeleri ile haraket eden padişah ve erkekler kalplerindeki sırları kadınlara açmadan yaşayarak doğru yolu bulmuşlardır. iskenderin yaptığı gibi hayatlarını onların arzu ve emirlerine boyun eğmeden devam ettirmişlerdir."

"işlerinizde kadınlara meşveret ediniz. onlar bir iş hakkında 'böyle olmalı' dedikleri zaman, doğru olması için aksini yapınız"

sanırım yazarın kadınlara garezi varmış..
  • türk tarih kurumu tarafından basılan ve satılan versiyonunun içinde farsça orjinal metin bulunur. akıcı bir kitaptır. nizamülmülk melikşah'a bol bol yıkama yağlama yapar.

ideefixe ye de teesüf ederim. şark klasikleri dizisine koymuşlar kitabı.
  • turk-islam devletlerinin idari, mali, siyasi, askeri, sosyal ve kulturel yonlerini inceleyen eser. tam dogru metin ve ilavesiz nushası, istanbul’da suleymaniye kutuphanesi, molla celebi kisminda mevcuttur. siyasetname bir cok dile cevrilerek yayinlanmistir.
  • siyasetname genel biri bicimdir. bircok insanin siyasetnamesi var ama eser adlari farkli. rehber gibi bir sey sonucta.

gelibolulu mustafa ali, yusuf has hacib, farabi siyasetname yazmis baska isimler