şükela:  tümü | bugün
  • felatun bey ve rakım efendi...osmanlıda batı özentiliğini hicivleştiren türk edebiyat klasiği

felatun bey? yazar batı özentisine karaktere isim verirken eflatun'dan esinlenmiş karaktere felatun ismini vermiş.

eflatun? nam-ı diger platon.

platon pisagor'u anlatırken ne diyor bir bakalım...

------
    gerçekte erdemin öğretilmesine çocuklukla başlanır ve bütün ömür boyunca devam eder.

çocuk söyleneni anlamaya başlar başlamaz, sğtnine, anne eğitmen hatta baba iyi yetişmeleri için elinizden geldiği kadar çalışırlar.
    -----
    daha sonra okula gönderilince öğretmenden harfleri ve kitarayı öğrenmesine dikkat etmesini istemekten ziyade hareketlerinin düzgün olmasına dikkat etmesini isterler, bşr yandan da öğretmen buna elinden geldiğince dikkat eder.

kitara öğretmeni de (bkz: kitara) (bkz: müzik) çocuğu kötülükten çevirmeye ve adam etmeye çalışılır. çocuk kitarayı öğrenince, öğretmen ona birtakım şairlerin saz şairlerinin eaerlerini öğretir ve bunları kitara ile çaldırır. böylece çocukşarın ruhlarını ritim ve şarkılarla doldurararl onları daha yumuşak kılarlar. ruhlarına ritm ve ahenk yerleşince de güzel konuşmaya, iyi hareket etmeye hazırlanmış olurlar. çünkü insan hayatı baştan aşağıya ritm ve ahenge ihtiyaç gösterir.

daha sonra çocuk idman öğretmenine gönderilir. böylece oldunlaşan, erdemlileşen ruhuna uygun bir bedene sahip olması, çelimsizliği yüzünden de savaşa veya ağır işler karşısında yılmaması sağlanmış olur. işte çocuğun yetişmesi için bunlar yapılır. ne kadar mğmkünse o kadar iyi yetişmesine çalışılır.

platon - pisagor

---------

peki uğur mumcı ne diyor?

demokrasiyi bu kötğ sondan kurtarabilmek için toplum ile ilgili tüm sorunların halk önünde tartışılması gerekir. fikrin gümrüğü olmaz. demokrasinin bulunduğu her yerde fikir vardır, özgürlük aydınlığın dostudur. toplumun geriliğini karanlığını, yoksulluğunu düşünen aydın suç işlemiş olmaz. aksine bu çabalar toplum adına, demokrasi adına işlenen suçları ortay koyar, bu suçları önler. geri kalmış toplumlarda bu görev bir kat daha gereklidir. aydın, az gelişmişlik koşullarından kendini kurtarabilmiş, toplumunun, ulusunun gerilik nedenlerini araştırabilmiştir. kıt olan eğitimini tamamlamış, yabancı diller öğrenmiş bir aydın, diplomasını arz ve talep kurallarına göre satışa çıkarmıyor, toplumun sorunlarına eğiliyorsa ona ancak saygı duyulur, peşine polis takılmaz, cezaevine yollanamaz bileğine kelepçe geçirilemez.

uğur mumcu - suçlular ve güçlüler

-------

atatürk ne diyor? özetle eğitim bilim akıl

kuran? düzgün insan ol, allaha güven

ya arkadaş, özetle zeus vs çok tanrısı olan adam da adam da erdem diyor bilimle eğitimle olur, düzgün adam yetiştirmekle olur diyor, atatürk de, uğur mumcu da..kutsal kitabımız kuran da

ne ayet ya da hadis uyduruyorum ne de yeni bir teori.... olan bu, bu bilgiye de 2000 küsür kitap okuyarak eriştim. intihal yaparken de twitter'dan yapmıyorum okuduğum 2000 kitaptan yapıyorum. kuran da okuyorum platon da, sokrates de freud da, nutuk da okuyorum kavgamı da.. nazım da okuyorum, mehmet akif de... uğur mumcu da okuyorum... en başa ben kuranı koyuyorum tabi, belirtmeden geçemeyeceğim

yani ben kendime, bwnim gibi olanları ve onların karşısındakileri okuyup bir sentez yapıyorum ve üzerine koymaya çalışıyorum.. ben nasıl bu adamları geçerim..en başa koyduğum kuran hariç tabi, kuran nettir, değişmez, kuran akıl sahipleri için yol göstericidir.

neyse

siz de malum siyasal islamcı ve liberal arkadaşlar... 80 sonrası millete siyaset bilim sanat öğretiyorsunuz, yok göstericisi olduğunuz 40 yılda ülke gençliğini getirdiğiniz durum da bu.

şimdi size net bir soru.

siz bu üfürdüğünüz saçmalıkları nereden okuyorsunuz?

hayır söyleyin biz de okuyalım da ne tartışacağımızı bilelim*

zira mantıklı bir açıklamanız yok.

edit: yazıyı yazınca aklıma eric fromm'dan, che'den kurandan örnekler veren yaşar nuri geldi, hani fredy krueger'a benzetip 70 yaşındaki adamın üstelik hasta tipiyle dalga geçtiğiniz yaşar nuri.. kabusunuz olsun namussuzlar..yaşar hocam, allah rahmet eylesin seni hep anıyorum bir kez daha andım.