şükela:  tümü | bugün
 • levent bulut'un bugün köşesinde yayınladığı makalesinin adıdır.

  kaynak: https://www.gunboyugazetesi.com.tr/…m-mi-3099yy.htm

  üşengeçler için:

  toplumun her kesiminin yöneticisi olup, her kesimi kucaklaması gerekirken, sadece kendilerine oy verenlerin idarecisi gibi konuşup, muhalefet partileri ve onlara oy veren seçmen kitlesi için "zillet ittifakı" diyerek bizleri dumura uğratan hangi ülkenin yöneticileridir?

  a)tanzanya
  b)güney afrika
  c)etiyopya
  d)öyle bir idareci ve ülke yoktur
  e)hayır hayır, vardır ve türkiye'dir
  ***

  devletin kurumlarını satıp, gelen para ile ülkeye "double" yol dışında bir yatırım yapamayan... iç ve dış borçları üçe katlayarak mucizeler yaratan... "ben ülkemi pazarlamakla mükellefim, alıyorlarsa götürmüyorlar ya." diyen duayen kimdir?

  a)pazarcı cuma ali
  b)hononulu cafer
  c)orhan pamuk
  d)sat, sat bitmiyor diyen kemal abi
  e) hiçbiri

  ***

  yeni bir zengin sınıfı oluşurken, yandaşlar ihya olurken, millet borç içinde aç ve işsiz kalırken, "gidişat iyi değil! ekonomi kötü." diyerek itiraz eden kimlerdir?

  a)ergenekoncular
  b)cuntacılar
  c)muhalefet partileri
  d)ak partiye "akepe" diyen edepsizler
  e)krizin canını yaktığı millet

  ***
  titreyen sesi ile anımsanan, "şeyini şey ettiğimin şeyi" sözü ile tanınan, iktidarda iken mağdur olan... kozmik oda mı, kozmetik oda mı gibi söylemleri ile ciddi konuları bile sulandıran... tartışmasız özgül bir ağırlığı olan insanımız kimdir?

  a) müslüm baba
  b) behzat ç
  c) levent kırca
  d) agora meyhanecisi
  e) hiçbiri

  ***
  son 17 yıldır sanki ülkeyi kendileri yönetmiyormuş gibi "almanya araba yapıyor, biz daha bir araba yapamadık, utanmıyor muyuz, sıkılmıyor muyuz, yazıklar olsun şu chp'ye" diyen otomotiv sektörünün efsanevi ismi kimdir?

  a) michael schumacherr
  b) van persie
  c) ilber ortaylı
  d) don kişot
  e) yeliz

  ***

  "güzel şeyler olacak"la başlayan, "orada iyi şeyler oluyor"la sonuçlanan, dağdan gelenlerin kahraman gibi karşılandığı habur rezaleti için ne denebilir?

  a) halayda başı kirvem çeker size ne
  b) durmak yok yola devam bize ne
  c) bravo der geçeriz
  d) işte yeni türkiye
  e) eee yuh yane!

  ***
  tarımı ve hayvancılığı bitirip hemen herşeyi ithal eden... üstüne tekel'i,türk telekom'u, limanları, şeker fabrikalarını elden çıkaran... açlıktan ve işsizlikten, iyi ya da kötü ülkede yaşanan her şeyden mesul olmalarına rağmen sorumluluk almayan kimlerdir?

  a) taçsız kral pele ve arkadaşları
  b) yılmaz özdil ve korosu
  c) poşeti 25 kuruşa satan esnaflar
  d) pamuk prenses ve 7 cüceler
  e) ülkeyi yönetenler

  ***
  ayetle bakara- makara diye alay eden… müslümanları tiye alan... başka ülkede olsa bırakın devlet kademesinde görev almasını, insan içine çıkamayacak olan... fakat partisi tarafından dalga geçtiği milleti prag'ta temsil etsin diye büyükelçi olarak atanan kimdir?

  a) pinokyo
  b) heidi
  c) kırmızı başlıklı kız
  d) polyanna
  e) hiçbiri

  ***

  döviz artarken dış güçleri suçlayıp, düştüğünde hükümetin becerisinden diyen... kredi kartının asgari ücretini ödeyemezken siyasilerinin aldığı araçları savunan... iki lafından birinde "ama yol yaptı" diğerinde "ekonomi çok iyi" diyen kimselere ne denir?

  a) doğrucu davut'lar
  b) her şeye muhalifler
  c) büyük resmi görenler
  d) sevipte sevilmeyenler
  e) partizanlar

  ***

  “demir bir yumrukla doları 5 liraya” indirdiklerini söyleyen... enflasyonla mücadele için web sitesi kuran... bakın burası çokomelli, "pazar ve market fiyatları birbirini tutmuyor. marketlerde hala istediğimiz fiyatlar yok onlarla konuşacağız." diyen güzide siyasetçimiz kimdir?

  a) ıron man
  b) malkoçoğlu
  c) sezercik
  d) şaşkın bakkal
  e) hiçbiri

  ***

  okura not: benim yazılarımı görmek istediğiniz yerleri bana değil, o mecralara bildirmeniz gerek. “okur beni burada görmek istiyor alın yayınlayın bu yazımı” diyemem ki kimseye. arz talep meselesi bu. bu istekle mail atan okurlara buradan toplu yanıt vermeyi uygun buldum. saygılarımla…
 • akp'lilerin anlayacagi dilde akp nin gercek yuzunu gosteren bir yazi. partizanlara okutmak lazim.
 • akpliler konu testi çözerken kaydırma yaparlar.*
  fetöden cevap anahtarını alabilirsiniz, alışkınsınızdır.
  hem bahaneniz olur akpliler, kaydırıldık dersiniz.

  t: bir soru cümlesi.
 • levent bulut'un bir makalesinin başlığıdır.
  cevap şıklarındaki ironiyi anlamayacak insanlar tanıyorum.
 • (bkz: saksıya fesleğen gibi oturtmak)

  ama maalesef bu yazıdaki ironiyi anlayacak kesim zaten bu yazının yazarı ile aynı görüşte!
 • buna gerek yok. siyaset kanalını tıklayın ve sol frame'de çıkacak başlıkları şükela modunda biraz okuyun. bakın şükela modu diyorum. en atarlı giderli, saçma sapan şeylerin en beğenilenler listesinde olduğunu göreceksiniz. al sana siyasi kültür.

  arada yabancı forumlarda geziyorum, çok seviyeliler. hele siz burada brexit başlıklarında, kendinizin birincil meselesi olmayan bir durumda bile brexitçi-abci diye birbirinize hakaret ediyorsunuz ya, brexit forumlarında adamlar 'i politely disagree' diyor, gözlerim doldu. 'allah bizim belamızı versin' dedim.
  brexit tarafı ''türkler geliyor, ab'den çıkalım :(('', ab tarafı ''3000 yılına kadar gelemezler raad olun'' diye sloganlar attılar ama bizim türkler burada brexitçileri aşağılamayı bir bok sandılar. brexitçilere hakaret edenleri favladılar, yağladılar, balladılar. neyi favladınız arkadaşlar, adamlar bile ''politely'' diye yorumlar yaparken, siz hayırdır?

  işte bu, dostlar, çok büyük bir rezilliktir. akp-chp-mhp-hdp'si falan yok bu işin. iliğimize kemiğimize işlemiş bir atar var, bundan kurtulmamız lazım. tepemizdeki siyasiler de bu toplumun yüzü. tepeye çıkmadan hele bir tabana bakalım - kendim de dahil.
 • "ne ha! sen ha! bana ha!" kültürü. teste gerek yok. ayrıca ağır ol yiğidim. hem sen kimsin, hem de bana, hem de kültür testi yapıyorsun.
 • okunası levent bulut köşe yazısıdır.