şükela:  tümü | bugün
 • liderler suntasi, antidemokratik ic parti yapisi gibi sorunlari cozecegi ongorulen yasa.
 • siyasi partilerle ilgili esaslari duzenleyen kanun..
 • resmi olmayan anlayışa göre; çingene çalar kürt oynar makamında bir türkü.
 • ilk olarak düzeltilmesi gereken yasadır. seçim sisteminin elden geçirilmesinden bile daha önceliklidir türkiye için. çünkü, demokrasi kavramının somutlaşmasının yegane gereğidir düzgün işleye(bile)n bir siyasi sistem. partilere, parti politikalarına, parti üyelerinin, hadi bundan da feragat edelim, parti delegelerinin bile değil, sade ve sadece partilerin başına geçenlerin yön verdiği bir ülkede basiretli liderlerden söz etmenin yolu yoktur. bu olmadıkça ülkenin geleceği hakkında umut beslemek de iyi niyetlilikten öteye gitmez. partilerin başına, ve bu minvalde, ülkenin başına, desteğini tabandan almış, tabanının duruşuna saygı duyan, onların görüşlerinden beslenen yetkin isimler geçmedikçe, geçemedikçe, ülkenin geleceği en iyi ihtimalle muğlak olarak nitelenebilir. bu ülkede kendine sivil toplum örgütü diyen her kuruluşun ele alması gereken konudur. yetmiş milyonluk ülkenin sivil toplum örgütleri gerektiği gibi çalışsa ve bu nüfus içinden kolayca toplanabilecek yüzbinleri ankara meydanlarında amaçlarına ulaşıncaya kadar yürütmeyi başarsa bu yasayı değiştirmek de dahil nice ilerlemeyi tetikleyebilirler, gerçekleyebilirler.
 • 81. maddesine göre,

  ''''siyasi partiler; türkiye cumhuriyeti ülkesi üzerinde milli veya dini kültür veya mezhep veya ırk veya dil farklılığına dayanan azınlıklar bulunduğunu ileri süremezler. türk dilinden veya kültüründen başka dil ve kültürleri korumak, geliştirmek veya yaymak yoluyla türkiye cumhuriyeti ülkesi üzerinde azınlıklar yaratarak millet bütünlüğünün bozulması amacını güdemezler ve bu yolda faaliyette bulunamazlar.

  tüzük ve programlarının yazımı ve yayınlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında türkçe'den başka dil kullanamazlar; türkçe'den başka dillerde yazılmış pankartlar, levhalar, plaklar, ses ve görüntü bantları, broşür ve beyannameler kullanamaz ve dağıtamazlar; bu eylem ve işlemlerin başkaları tarafından da yapılmasına kayıtsız kalamazlar.

  ancak, tüzük ve programlarının kanunla yasaklanmış diller dışındaki yabancı bir dile çevrilmesi mümkündür''

  bunun örneğine hitler almanya'sında rastlanır. diyor ki, azınlık var diyemezsin, türk dilinden başka dilleri kültürleri koruyamazsın, yasaklı kürtçe'yi kullanmazsın. ama ingilizce olur tepe tepe kullan.

  slm asl pls.
 • bu kanunun 81. maddesine muhalefet nedeniyle ahmet türk'e dava açılmıştır. türkiye özünü buluyor. işte özlediğimiz faşist mantalite.
 • eğer türkiye'de yeni bir anayasa yapılacak ise -ki artık kaçınılmaz görünüyor- ilk olarak elden geçirilmesi gereken kanun budur. eğer yeni meclis anayasa yapacaksa o meclisi bu kanunun değişmiş hali oluşturmalı. chp ağlanmayı bırakıp bunun pazarlığına girse keşke.
 • 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu sonrasında ülkenin daha demokratik bir yer olduğunu zannedenlerin, anayasadan önce değişmesi gerektiğini fark edemedikleri/görmek istemedikleri yasadır. bu yasanın parti milletvekili adaylarının tespit edilmesini düzenleyen 37.maddesinini, milletvekili adaylarının ön seçimle yerinde belirlenecek şekilde değiştirilmesi gerekir. bu yapılmadan, vekil adaylarının isimleri ve sıralamaları ankara'da parti genel merkezince belirlenmeye devam edecektir. şu andaki durumda bir şekilde parti genel başkanı olan bir insan evladı o partinin diktatörü, adeta sahibi oluyor, mebus adaylarını canı istediği gibi belirliyor, biz de keriz gibi dört yılda bir gidip oy verip ay ne kadar da demokrasi oldu diyoruz. ya da yirmi küsur tane alakasız maddeyi toptan oylamak zorunda kalıyoruz.

  (bkz: #20334394)