şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seçim öncesi herkesin haydar baş'a özenmesinden muzdarip, ekonominin 90’lar partisi yapmasından endişelenen bir seçmen olarak tüm siyasi partilere çağrımdır.

  lafa gelince herkes “ekonomiyi uzmanlara bırakalım” diyor, uzmanlar “ekonomide aşırı ısınma var” diyor ama programlara bakıyorsun herkese ikramiye, herkese sıfır faizli kredi, herkese para dağıtılıyor.

  tamam kültürümüz ulüfeci de enflasyonu zıplattıktan sonra o ulüfeler beş kuruş etmeyecek.

  her siyasi partiden amerika’da, avrupa’da olduğu gibi dağıtmayı vaat ettikleri her para için “şu vaadimizin maliyeti şu kadar, bunu da şu vergiyi artırarak yahut bütçeden şu kalemden şu kadar keserek finanse edeceğiz” demesini istiyorum.

  çok mu şey istiyorum?
 • teknik olarak bu istenirse o zaman "kaynaklara kaynak göstersin?" dememiz lazım olan istek.

  çünkü adaylar devletin tam olarak nasıl bir batak içerisinde olduğunu bilemezler. ekonomik göstergeler ortada ama kasada tam olarak ne kadar para var, hiç mi yok, az mı var, olası gelirler birilerine mi satılmış gibi şeyleri bilmeleri imkansız. şu bir gerçektir ki, devlet harcamalarında büyük bir israf var. ve şu bir gerçektir ki kim gelirse gelsin, mevcut iktidar da olsa ekonominin bir takım standartlara ulaşması için "kemer sıkma" politikasına mecburuz.
  vaatler yalan demiyorum, ama öyle bir para dağıtımını var ki şuan bunun birazı bile kısılsa vaatler yapılabilir ve enflasyonist görüntü bir miktar düze çıkarılabilir.