şükela:  tümü | bugün
  • yazan: yılların boykotçusu diyelim. hiçbir siyasi partiye üye olmayan, partizanlık yapmayan ama boykottan önce birkaç defa partilere oy vermiş vatandaş. hani şu en ufak eleştirilerde ya da "bu siyasiler beni temsil etmiyor" ifadelerinde küfürle karşılık verilen insanlardan sadece birisi.

amaç: büyük ihtimal ilgi görmeyecek bu husus. ama umurumda da değil. sadece sözlüğe/kayıtlara geçmesi için yazıyorum.

içerik: ben şuyum bana yardım edin, falan filan değil. her meydanda bol keseden sallayan siyasilere açık soru. özet olarak bismark'ındı galiba şöyle bir sözü vardı: "siyaset salam sosis gibidir, halkın önünde yaparsanız halk onu yemez." işte benim size soracağım bize pazarladığınız sucuğun içinde ne var? ancak bu durumu biraz farklı anlatacağım. hani aleste sorduğunuz mantık soruları varya, ondan işte.

tarih: tarihi de net vermeyeyim, filattan önce ve filattan sonra kısaca fö fs diyelim.

eğitim: a, b, c, d, e, f, g ve h isimli öğrenciler var. bu öğrencilerden a, b, c ve d; filattan önce fetöcüydü. siyasi olarak da ö partisi mensubu idi. e; fetö sempatizanıydı. f; ü partisindendi. g ve h ise herhangi bir partinin partizanı değildi. bir de q, x, y ve z isminde hocalar vardı. bunlardan x ve y hem fetöcü, hem de ö parti mensubundandı. q sadece fetöcüydü, z ise ü partisi mensubuydu.
    ders esnasında a, b ve c öğrencileri hocalarının kayırmalarıyla sürekli yüksek not aldılar. ortalamaları çok yüksekti. d ve e derslere bile girmeden çok fazla yüksek not almasa da derslerden geçmişti. f, g ve h ise çalışarak geçmişti. ama ortalamaları normalin biraz üstündeydi.
    bunlar öyle ya da böyle mezun oldular.
    a ve b kpssye hazırlanarak öğretmen olarak kısa sürede atandılar.
    d ve e yukarıdakilerden daha hızlı bir şekilde formasyon alıp dershane öğretmeni oluverdiler.
    f, kendisine uygun bir işi zor da olsa bulabildi.
    g ve c yüksek lisansa başladılar.
    h ise bütün parasını formasyona kabul edilebilmek için harcayıp, formasyon alamadı ve işsiz kaldı.
    gelelim yüksek lisans macerasına: bunlardan g ve c nin yanında i eklendi. i ise modern bir cumhuriyetçi idi.
    g ve i, standart bir tez hazırladı. c ise uyduruk bir tez. c'nin tezi hemen kabul edildi. i'nin tezine alakasız bir şekilde "sosyal darwinizm" ifadeleri ve sözde bu ideolojinin eleştirileri eklendi. i'nin tezi de kıt kanaat geçti. ancak g'nin tezi kabul edilmedi.

filat oldu çattı.
    filattan sonra a, b, c, d ve e; koyu ö partili oldu. ama e'nin durumu anlaşılıp ceza verildi.
    hocalardan da q ya ceza verildi. bölüm başkanlığı z'den alınıp x'e verildi. o da soruşturma geçirdi.

ö partisi hangi parti, ü partisi hangi parti anlaşılmıştır sanırım. bir de bunların yanına yeni kurulan k partisini de ekleyelim.

sonuç: a ve b haksız bir şekilde öğretmen olarak atandı. (notlar şişirildi ve büyük kopya operasyonu)
    c haksız bir şekilde akademisyen oldu. (hem not hem de torpil operasyonu)
    d onlardan da haksız bir şekilde önce dershane öğretmeni, şimdi de normal öğretmen oldu. (hukuksuzluğu göz ardı edildi)
    e hapiste.
    f de farklı bir partiden de olsa haksız bir şekilde akademisyen oldu. (muhaliflerin kendi arasındaki torpil gücü adına)
    g ve h işsiz.
    i akademisyen olmak için çabalıyor. (rüzgarcı)
    q hapiste.
    x ve y terfi etti.
    z ise soruşturmada.

sorum şu: ö, ü ya da k partisi iktidar olursa;
    a, b,c, d, e, f, g, h, i, q, x, y ve z'nin bu tabloda akıbeti ne olacak?

herkesin geçmişi silinecek mi? silinirse g, h ve z'nin mağduriyeti ne olacak?
    geçmişin hesabı sorulacak mı? sorulursa a, b, c, d, x ve y gibi binlerce öğretmen vatandaş sana niye oy verecek?
    diyelim ki ü partisi iktidara geldi. ü partisi, kendi partisine üye f'yi ayrı tutup da diğerlerini mi yargılayacak?
    aynı şeye k partili biri ilave edilip de k partisine sorulabilir.
    ya da abcdx ve y, seçim sonrası kazanan partiye geçti. hesap yine de sorulacak mı? yoksa geçmişi unutalım mı denilecek?

eğer hesap sorulacaksa yıllardır süren "not şişirme operasyonları ve torpiller" nasıl tespit edilecek?
    mevcut öğretmen ve akademisyenler için görevden almalar olacak mı?
    mevcut akademisyenlerin yl ve doktora tezleri yeniden incelemeye alınacak mı?
    uyduruk tezlere onay veren jürilere yaptırım olacak mı?
    çürükleri tespit etmek için bütün öğretmenleri kapsayacak olan yeniden tarafsız ve kpss gibi test sınavı değil de daha adil yazılı ve alanla ilgili bir sınav yapılacak mı? ek olarak öğretmenlerin psikolojik durumları da dikkate alınsın diyeceğim ama aklı başında öğretmende bu devirde psikoloji filan kalmaz.
    aynı soy ismi taşıyıp, eşinin üniversitedeki statüsünden okutmanlık yapıp kısa sürede emekli olanlara ya da doktora ve akademiye girenlere ceza verilecek mi?
    bütçe gerektirmeyen ama proje kapsamında para alınan teorik tezler soruşturulacak mı?
    vs vs

aynı şeyi dış politika, sağlık, hukuk vs gibi konularda da yazmak isterdim ama işin içinde olduğum sadece bilim ve eğitim konularında yazmak daha mantıklı geldi.