şükela:  tümü | bugün
  • seçimler yaklaşıyor, başkanlık adayları kıyasıya yarışırken her kesime vaadlerde bulunuyor. hatırlatmak gerekirse; emeklilere prim müjdesinden tutun, genç işsizlere gençlik maaşı, polis ve öğretmenlere 3600 gibi..

ancak benim durumumda bulunan 30 - 40 yaş arası özel sektörde mühendis olarak çalışanların hiç birisine bir vaad yok. resmen insanlara devlet memurluğunu yada erkenden emekliliği özendiriyorlar.

ancak özel sektörde çalışmanın ne demek olduğunu bilmeyenler, ne kadar büyük baskı ve stres altında zor şartlarda çalışıldığını, program yazıldığını bilmeyen yöneticiler sürekli memurlara, emeklilere zam ve prim vaadleri yapıp duruyorlar. özel sektör mühendisi zor şartlarda az maaş alırken, yıllık zamları enflasyon artışının bile altında kalırken, en ufak hatada kovulma tehlikesi varken, devlet memurlarının ise üzerlerinde en ufak stresleri yokken, gelecekleri garanti iken ve daha fazla kazanır iken halen tüm vaadler onlar için. bumu adalet ? bu yüzdem tüm arkadaşlarım yurt dışına kaçıyor çünkü kimsenin aklına gelmiyoruz.

endustri 4.0 ı yurt dışına halen kaçmakta olan mühendisler mi yapacak? yapılacak arabaların beynini, uçakları, mikroçipleri, uzay gelişmelerini biz özel sektör mühendisleri yapmayacakta geride kalan, devletin torpilli memurları mı yapacak! onlar becerebilirlerse ancak teknoloji satın alabilirler, üretemezler! neden onlarla ilgili konuşulmuyor hiç . yani özel sektör mühendislerine ihtiyaç var ama vaad yok sadece insanlara gaz vermekte kullanılıyoruz! lütfen bu açıdan da olaylara bakalım.

ben sadece bu duruma farkındalık yaratıp, unutulan ve esas sanayinin temellerini oluşturan bunu ayakta tutan özel sektörde çalışan mühendis arkadaşlarımızında başkan adaylarımızın akıllarına gelmesini istiyoruz.

bu vesile ile tüm özel sektörde çalışan , yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi , mimar, tekstil mühendisi, inşaat mühendisi, gıda mühendisi, elektrik elektronik mühendisi, endustri mühendisi, makine mühendisi... arkadaşlarımın bayramlarını kutluyorum.

edit: gelen çok güzel mesajlara rağmen tahmin ettiğim gibi ''çıplak yıkanmak günah mıdır.'' başlığı kadar ilgi görmedi. umarım geç olmadan biz özel sektör mühendislerinin sesini duyarlar.

edit 2: işçi bayramında bile işçiler çalışıyor, memurlar tatil. meteor düşse işçi calışıyor ama yağmur yağsa memurlar tatil. tüm vaadlerin memurlara olduğu bir ülke nasıl gelişebilir ki? taksiciler ve memurlarla endüstri 4.0 yapip mikroçip teknolojisinde japonya ile yarışırsınız.
  • hakikaten lan dediğim unutulma olayı.

1500 yıldır her seçim emekliye, memura vaat var. ülke bir tek onlardan oluşuyor çünkü. özel sektörde çalışma saatlerini denetleyeceğim, yaptırımlarımız olacak diyen kimse yok. bütün siyasilerin dolaylı şekilde üzdüm mü seni patron kafasında olması rahatsız etmiyor değil.
  • hiçkimse özel sektör mühendislerini unutmaz. zengine sunulan her türlü rant , fakire sunulan her türlü sadaka , yapılan her lüks harcamanın tek zarar edeni kim ?

ama gel gör ki , rekabetin yüksek olduğu ve insanların birlik halinde hareket etmeyi unuttuğu bir çalışan grubudurlar. bu sebeple ödüllendirilmek yerine ensesine tokat yer.

özellikle son yıllarda yurt dışına giden kitlenin başını da bu grup çeker zaten.
  • cumhurbaşkanımız ne demişti, "herkesin atanmasını beklemeyin, öğretmenlik dışında şeyler de düşünün, biz yavrularımız 'üniversite okudum' diyebilsin diye herkesi üniversiteli yaptık."

not: bir mühendislik diplomanız var ve yazdığımı anlamadıysanız sorun yok, sizden beklenen kalite o zaten.
  • bir kişi de çıkıp özel sektördeki kan emici patronlara dur desin. mühendisiz ama mühendislik dışında her boku yapıyoruz. çalışma saatleri hayvan gibi, verdiği paranın karşılığının 10 mislini alıp senin pestilini çıkarır , maaşları geç öder, sigortanı asgariden gösterir , yapılabilecek bütün çakallıkları yaparlar. kul hakkına girmenin zirvesini yaşarlar ama sorsan en müslüman da bunlardır. çoğu malum partiyi desteklerler. bir vicdanlı da çıkıp bunlara dur desin.
  • sadece mühendisler değil tüm özel sektör çalışanları unutuldu. hiç bir cumhurbaşkanı adayından özel sektör çalışanlarının şartlarına iyileştirecek bir müjde gelmiyor. ne bileyim bir mesai saatlerini düşürürüm falan diyin bari o da yok. bir tutturulmuş asgari ücret artacak artsın ama bu ülkede sadece asgari ücretli özel sektör çalışanları yok ki. imamdan emekliye; asgari ücretliden işsizlere kadar bir çok kesime seçim vaadi yokken bize niye hiç bir şey yok anlamadım.
  • şöyle bir örnek vereyim özel sektördeki mühendisin halini anlayın; şu anda 280 kişilik fabrikada 2 bekçi 1 de ben çalışıyoruz. sözde bayram dolayısı ile planlı duruşa geçtik fakat ben, üzerimdeki bitmek bilmeyen projelerin yetişmesi için ofiste beyin patlatıyorum. bizimde sesimizi duy eyy inceee!!!

arada da ekşiye bakmıyor değilim canım!
  • tam bir mühendis yaklaşımlı serzeniş.

senin gibi çalışan diğer özel sektördeki emekçiler için çok şey verildi de mühendis tayfa eksik kaldı sanki.

senin sınıfın belli, özel sektör uygulamalarına tabii şekilde emek sağlamak. isteyeceklerin ise az çok belli; haftalık çalışma saatinin azaltılması, babalık, annelik, taşınma ve benzeri izinlerin hayatın akışına uygun olarak düzenlenmesi, gelir vergisinin yüksekliği. ama tabii mühendiste ne arar sosyal zeka? mühendislerin haklarının diğerlerinden farklı olduğunu zanneder, neden? çünkü o mühendis, sanki ülkemiz patent cenneti, müthiş teknolojiler üretiliyor da mühendisler bu akımın tetikleyicisi olarak bu gelişmelerden pay almıyorlar.

biri de çıksın la tamam pi 3 olsun desin şunlara da ağlamasınlar.
  • uzun yıllar özel sektörde çalışan bir mühendis olarak;

- özel sektörde "mühendis" diye bir çalışan sınıfı yok. hepimiz sgk'ya tabi işçi statüsünde çalışanlarız.

- ülkede, mühendisler harici oluşan, hükümetin hatalı eğitim politikaları sonucu ayyuka çıkan bir mühendis enflasyonu var. bu da doğal olarak, işvereni'in bu durumu suistimali ve özlük haklarının düşmesine sebep oluyor.

-türkiye'de yine hatalı eğitim ve istihdam politikaları sonucu, ara pozisyon elemanları yok denecek seviyede. yani ya lise mezunları var, ya lisans. o zaman işveren, teknisyen yerine mühendis çalıştırıyor. çünkü mühendis çok ve ucuz. o zaman iş-görev ve ücret sorunları ortaya çıkıyor.

aslında sorun, eğitim ve istihdam politikalarında gizli. bunlarla ilgili vaatler sunan cb adayları da mevcut.

(kıraathane demedim tabi )
  • ilgili zümreye mensup olmasam da başlığın tutması için yazıyorum.

(bkz: hakkaten lan)