şükela:  tümü | bugün
 • belden cikip ayaga kadar uzanan vucudun en kalin siniri..
 • omurgadaki disklerin kaymasi sonucu sinirlerin araya siki$masi durumu..
 • bacaktaki iki sinir ve bu sinirlerin agrili hastaligi.
 • 'evet ya sen?' anlamına gelen, 18.yy italyasındaki isyancıların kullandığı lakap.tarihçesi: 17.yy sonlarında italyada bulunan küçük köylerde, halk kendi imalatlarını satmaya karar vermişti. bu ekonomik değişim, büyük zorluklar getirmiş le gavatte(türkçesi:komisyoncu) denen yeni bir sınıf ortaya çıkmıştı. 18.yy'ın ortalarında le gavatteler zenginleşmiş olarak bu sefer halka karşı davranışlara giriştiler. ayaklanan halk heryerde le gavattelerin paralı askerlerinin zoruyla bir alana toplandılar. le gavatteler halka 'ekmek teknenizi batırmaya mı çalışıyorsunuz?' diye soruyor, halk da başı öne eğik dağılıyordu. fakat zamanla halk arasından 'si ya tik?' diye bağıranlar çıktı. ve bu söz hızla sloganlaşıp .bir sembol halini aldı. 1859 yılında ise ilk siyatiğin asılmasından 15 yıl sonra gavatlık tarihe karıştı...
 • hafif bir bel ağrısıyla başlayan ve yolda yürürken birden ikinci adımınızı atamayacak hale getiren şiddetli bir ağrı hissedersiniz. tıbbi gerekenleri yaptıktan sonra, normal bir hale dönene kadar dikkatli hareket etmek ve tekrarlanma olasılığının yüksek olduğunu bilmekte fayda var.
 • bir odadan digerine gidebilmek icin yerlerde süründüren hastalik cesidi. saglam 3 igneyle gecebiliyor. yinede gecti diye beli bacagi zorlamamak gerekli.
 • insan vücudundaki en uzun sinirlerden biridir, belki de en uzunudur. çok uzundur yani.
 • dördüncü ve beşinci bel omurları arasından çıkan, buradan topuklara kadar uzanan "siyatik" adı verilen sinirde görülen ağrılı bir hastalıktır. siyatik ağrısı kendisini iki şekilde belli eder: ya devamlı hafif bir ağrıdır ya da arada bir gelen şiddetli ağrıdır. ağrılar, siyatik siniri boyunca, kalçadan topuğa kadar uzanır.

  siyatik ağrısı, bazen "bel fıtığı" ile karıştırılmaktadır. ağrının siyatik sinirinden kaynaklandığını anlamak için hasta sırt üstü yatırılır. bacak gergin bir halde iken yavaş yavaş yukarı kaldırılır. bu sırada uyluğun arka yüzünde bacağa hatta ayağa kadar uzanan kasıntılı bir ağrı duyuluyor ise siyatik şüphesi kesinleşir. bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı o derece şiddetli olur.

  sebepleri:

  siyatiğin çok çeşitli sebepleri vardır. başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

  *omurga kireçlenmesi
  *omurga tümörleri
  *disk fıtıkları
  *omurga tüberkülozu(konjenital)
  *doğumdan gelen bazı rahatsızlıklar
  *omurganın alt kısımlarında meydana gelen kırık, çıkık ve zedelenmeler
  *leğen kemiklerinde veya bu bölgeye yakın organlarda hasarlanmalar
  *gut, şeker hastalığı, bazı sinir tahriş edici ilaçların siyatik siniri çevresine enjekte edilmesi
  *bazı iç organ tümörleri

  ne yapmalı?

  *uygulanacak tedavi şekli, siyatik sinirini etkileyen asıl faktörün ortaya çıkarılmasından sonra tesbit edilir.
  *tedavinin ilk dönemlerinde ağrı kesici ilaçlar ve yatak istirahati verilir.
  *daha sonra sıcak banyolar, kaplıca kürleri, masaj ve fizik tedavi usulleri tatbik edilir.
 • ayrıca (bkz: piriformis sendromu)
 • ingilizcesi sciatic, latincesi ischiadicusdur.