• peygamberin yaşam öyküsünün anlatıldığı kitapların genel adı.
  • seçmeli falan değil bildiğin zorunlu ders olarak milli eğitime bağlı okullarda okutulmaktadır. gelsin dindar ve kindar nesiller, vuuhuuuuu.
  • özellikle önce kimliklerin sorulmaya başladığı, haklının/haksızın birbirine karışıp vicdanların sızladığı şu dönemlerde en çok okunulması gereken eserlerden birisi. ama devletin verdiği eğitimden uzak durarak okunmalıdır. her yaş için okunabilecek çeşitli kaynaklar vardır.

siyer okumadan siyer usulü okumak gibi bir düşünceniz varsa üç muhammed kitabı da okunmalıdır.
  • çocuklara zorunlu olarak dayatılmaması gereken ders.
    sonra bir çocuk çıkıp bu dersin adı bir fiili hatırlatıyor dediğinde delirmek yok.
  • hazreti muhammed’in yaşamını anlatan kitaplara verilen ortak admış.

youtube'da karşıma çıkan bir video yüzünden bu kelimeyi öğrenmiş bulundum. efla makbule tanrıkulu diye bir kız bölüm bölüm anlatıyor. kız taş çatlasın 10-12 yaşında ve türbana sokulmuş, üstüne bir de ailesi bu dini yayınlarla kızın üzerinden para kazanıyor. video yorumları, hali tavrı günümüz türkiye'sinin kocaman bir özeti gibi. çok üzülüyorum...
  • siyer-i nebi hakkında yazılmış kitaplar içinde rasyonel, objektif ve sağlam duruşu olan bir kaynak aranıyorsa prof. dr. mehmet azimli hocanın ankara okulu yayınları'ndan çıkmış (2017) 'siyeri farklı okumak' isimli kitabı mutlaka okunacak hatta bu tür kitaplar sınıfında en başta okunacak kitaplar arasında olmalıdır.
  • (bkz: siyel)
  • ortaokul'dan itibaren çocukların alabileceği dersmiş. bugüne kadar bu kelimeyi ilk kez duydum ama artık 9 yaşındaki çocuklara (ilköğretim 5 yaşından itibaren başlıyormuş, ortaokul kısmında da bu ders başlıyormuş) bu ders olarak okutulmaya başlanacakmış.

sanırım laikliği çok özleyeceğiz.

kaynak
  • hz. muhammed'in yaşamını bütün yönleriyle ve aşamalarıyla konu edinen bilim dalı ve bu konuda yazılmış yapıtların ortak adıdır.
    aslına bakarsanız sünnet ve hadis bilminin ortak adıdır.
  • hamidullahın siyer kitabını tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap