şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önemli bir şey.
 • anadolu'da frigler ve hititlerce kullanılan, 14 kromozomlu, yüksek yağ içeriğine ve diğer buğday türlerine oranla daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya çıkarılmış buğday. ki kastamonu yöresinde hala kullanılmakta. sağlıklı.

  günümüzde ise 1936'dan bu yana değiştirilen genetiği nedeniyle 49 kromozomlu olan buğdaylardan yapılmış ekmekler var ve bunlar da bağırsak florasını bozarak, bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürüyor; dolayısıyla faydasız bakteriler de bağışıklık sistemini çökertiyor*. fena.
 • facebook'ta reklamlarına denk geliyorum. bahsedildiği gibi genetiği bozulmamışsa süper, değilse pazarlama stratejisidir.
 • ibb halk ekmek büfelerinde 1 kg lik paketi 6, 5 tl ye satılan unun * yapıldığı buğday.
 • siyez bulgurundan yapılma siyez ekmeğini aldık tad olarak daha güzel ama çok bi farklılık yok ekşi maya ekmeği ile
  içinde gluten olmadığı için daha kolay dağılıyor bu bayat olduğundan değil glutenin yapıştırıcı etkisinden
  diğer her türlü buğdayın bağırsak florasına verdiği zarar düşünüldüğünde kesinlikle yenilmeli ve üretimi arttılarak daha çok kişiye daha uygun fiyatlı ulaşması sağlanmalı üç ekmek ( normal ekmeklerden oldukça büyük olsa da) kargo ücreti dahil 75 tl. düzenli yemek için oldukça pahalı ve sürekli kargo parası ödemek zorundasınız. şimdilik büfelerde satılmıyor benim bildiğim
 • dün itibariyle ilk kez ekmeğini yediğim buğday. yani gerçek manada bundan yapılmış ekmek yedim... eğer o ekmekse bizim bu zaman kafar yediğimiz nedir ey sözlük.. mükemmel birşeydi..
 • buğday hakkında bilgi verecek olursak:

  siyez buğdayı, kaplıca buğdayı nedir?

  siyez buğdayı, kaplıca buğdayı olarak da bilinir, bilimsel adı triticum monococcum’dur. ingilizce de ise einkorn wheat ( küçük kızıl buğday ) olarak bilinir. dünyada, türkiye, yugoslavya, fas ve fransa’da yetişen bu türün erken dönemlerde ( en erken 10000 yıl ) kültüre alınan bir buğday türü olduğu biliniyor. siyez buğdayı türkiye’de en çok kastamonu yöresinde, özellikle ihsangazi, seydiler ve devrekani ilçelerinde yetiştirilmektedir.

  siyez buğdayının faydaları

  siyez buğdayı, çok özel bir buğday türüdür ve kendine has özellikleri vardır. biyolojik özellikleri de diğer buğday türlerine göre farklıdır. soğuğa ve kuraklığa çok dayanıklıdır. en verimsiz topraklarda dahi üretilebilir. günümüzde üretilen buğdaya göre daha yağlıdır, lutein oranı çok fazladır. lutein, göz sağlığı için önemli bir yapıtaşıdır. diğer türlere göre lif açısından daha zengin ve glisemik indeksi daha düşüktür. içeriğinde, e vitamini, b kompleks vitaminleri, k vitamini bulunur. siyez buğdayının ortalama beslenme değerleri aşağıdaki gibidir.

  enerji: 340 kcal/100g
  kül 1,70 g/100 g
  protein 14-25/100 g (ekmeklik buğdaylarda bu değer 10-12 gr./100 g)
  karbonhidrat 64,92/100 g
  diyet lif 9,72/100 g
  yağ 1,78/100 g
  e vitamini 0,09 mg/100 g
  b1 vitamini (tiamin) 0,25 mg/100 g
  b2 vitamini (riboflavin) 0,026 mg/100 g
  niasin 4,21 mg/100 g
  b5 vitamini 0,208 mg/100 g
  b6 vitamini 0,41 mg/100 g
  b7 vitamini 1,66 ıu/100 g
  b12 vitamini 0,091 ıu/100 g
  k2 vitamini 1,23 ıu/100 g
  folik asit 26 ıu/100 g
  çinko 5,32 mg/100 g
  demir 4,21 mg/100 g
  fosfor 159,7 mg/100 g
  kalsiyum 32,26 mg/100 g
  magnezyum 93,51 mg/100 g
  potasyum 403,5 mg/100 g
  sodyum 3,41 mg/100 g
  selenyum 11,5 ıu/100 g
  ham lif %0,90
  nişasta %56,69

  kaynak:http://www.1organik.com/…e-siyez-bulguru-nedir.html
 • tatlı krizlerime son vermeme sebep olan ekmek. sebep olan diyorum çünkü öylesine almıştım ne olduğunu bilmeden. sanırım şekeri düzenliyor.
 • açılın sahibi geldi.

  siyezin harman olduğu yerden kastamonu’dan geliyorum.

  hayatımın ilk 25 yılını kastamonu’da çiftçilik yaparak geçirdim ben.

  biz bu siyezi ekerdik arkadaşlar ama o zamanlar en değersiz, en verimsiz ve en üvey evlat muamelesi gören buğdaydı siyez buğdayı.
  genelde kıyıda köşedeki verimsiz arazilere ekilir maliyeti ucuz olduğu için hayvanlara yedirilirdi.

  ta ki canan karatay siyez buğdayının genetiği bozulmayan tek buğday olduğunu söyleyene kadar. o gün bu gündür dağ taş siyez oldu bizim oralarda. zaten kastamonu’nun 3 ilçesinde (seydiler, devrekani, ihsangazi) yetişen bir buğday bu. üretim az olunca talebe yetişmek imkansız hale geldi. hem iç hem de dış piyasadan inanılmaz rağbet var bu da uyanık girişimcileri harekete geçirdi.

  hatta bunun içinde yerel firmalar bile olabilir. sağda solda organik ürün satılan internet sitelerinde falan bir sürü siyez ürünü görüyorum. şuan piyasa’da bu kadar siyez arzı yok o yüzden dikkat edin.

  normal buğdayı siyezle karıştırıp un elde ediyorlar ve bunu da fahiş fiyatlardan piyasaya sürüyorlar.
  aldığınız ürünün gerçekten kastamonu’da üretildiğinden emin olun özellikle şeker hastalığı olanlar bu ürünleri tüketirken daha bir dikkatli olsun.

  bu arada biz de boş durmadık tabi. tamamen kendi tarlalarımızda yetişen siyezleri işlemek amacıyla bir fabrika kurmak için kolları sıvadık.

  gelişme oldukça editlerim buradan.

  edit: sözümüzü tuttuk ve 15 gün içinde yeni sezon ürünlerimizin satışına başlıyoruz. un, bulgur ve erişte siparişlerinizi güvenle verebilirsiniz.