şükela:  tümü | bugün
  • önemli bir şey.
  • anadolu'da frigler ve hititlerce kullanılan, 14 kromozomlu, yüksek yağ içeriğine ve diğer buğday türlerine oranla daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya çıkarılmış buğday. ki kastamonu yöresinde hala kullanılmakta. sağlıklı.

günümüzde ise 1936'dan bu yana değiştirilen genetiği nedeniyle 49 kromozomlu olan buğdaylardan yapılmış ekmekler var ve bunlar da bağırsak florasını bozarak, bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürüyor; dolayısıyla faydasız bakteriler de bağışıklık sistemini çökertiyor*. fena.
  • ibb halk ekmek büfelerinde 1 kg lik paketi 6, 5 tl ye satılan unun * yapıldığı buğday.
  • siyez bulgurundan yapılma siyez ekmeğini aldık tad olarak daha güzel ama çok bi farklılık yok ekşi maya ekmeği ile
    içinde gluten olmadığı için daha kolay dağılıyor bu bayat olduğundan değil glutenin yapıştırıcı etkisinden
    diğer her türlü buğdayın bağırsak florasına verdiği zarar düşünüldüğünde kesinlikle yenilmeli ve üretimi arttılarak daha çok kişiye daha uygun fiyatlı ulaşması sağlanmalı üç ekmek ( normal ekmeklerden oldukça büyük olsa da) kargo ücreti dahil 75 tl. düzenli yemek için oldukça pahalı ve sürekli kargo parası ödemek zorundasınız. şimdilik büfelerde satılmıyor benim bildiğim
  • dün itibariyle ilk kez ekmeğini yediğim buğday. yani gerçek manada bundan yapılmış ekmek yedim... eğer o ekmekse bizim bu zaman kafar yediğimiz nedir ey sözlük.. mükemmel birşeydi..
  • tatlı krizlerime son vermeme sebep olan ekmek. sebep olan diyorum çünkü öylesine almıştım ne olduğunu bilmeden. sanırım şekeri düzenliyor.
  • açılın sahibi geldi.

siyezin harman olduğu yerden kastamonu’dan geliyorum.

hayatımın ilk 25 yılını kastamonu’da çiftçilik yaparak geçirdim ben.

biz bu siyezi ekerdik arkadaşlar ama o zamanlar en değersiz, en verimsiz ve en üvey evlat muamelesi gören buğdaydı siyez buğdayı.
    genelde kıyıda köşedeki verimsiz arazilere ekilir maliyeti ucuz olduğu için hayvanlara yedirilirdi.

ta ki canan karatay siyez buğdayının genetiği bozulmayan tek buğday olduğunu söyleyene kadar. o gün bu gündür dağ taş siyez oldu bizim oralarda. zaten kastamonu’nun 3 ilçesinde (seydiler, devrekani, ihsangazi) yetişen bir buğday bu. üretim az olunca talebe yetişmek imkansız hale geldi. hem iç hem de dış piyasadan inanılmaz rağbet var bu da uyanık girişimcileri harekete geçirdi.

hatta bunun içinde yerel firmalar bile olabilir. sağda solda organik ürün satılan internet sitelerinde falan bir sürü siyez ürünü görüyorum. şuan piyasa’da bu kadar siyez arzı yok o yüzden dikkat edin.

normal buğdayı siyezle karıştırıp un elde ediyorlar ve bunu da fahiş fiyatlardan piyasaya sürüyorlar.
    aldığınız ürünün gerçekten kastamonu’da üretildiğinden emin olun özellikle şeker hastalığı olanlar bu ürünleri tüketirken daha bir dikkatli olsun.

bu arada biz de boş durmadık tabi. tamamen kendi tarlalarımızda yetişen siyezleri işlemek amacıyla bir fabrika kurmak için kolları sıvadık.

gelişme oldukça editlerim buradan.
  • yavas yavas paketlenmis hazir market urunlerinin uzerinde "siyez bugdayi ile yapilmistir" gibi pazarlama ibareleri yer almasina yol acan bugday cesiti. yeni bir rant alani acikcasi.
    faydalari say say bitmiyor.
    illa paketli bir urun tuketilecekse iceriginde siyez bugdayi/bulguru kullanilanlari almakta ve etiket okumayi aliskanlik haline getirmekte fayda var.
    ornegin (bkz: eti burcak siyez bugdayli) zararlilar icinde simdilik en sagliklisi gibi.

"1-) zengin bir lif kaynağıdır. bu nedenle bağırsakları çalıştırıcı özellikleri vardır. ayrıca sindirim süresi uzun olduğundan glisemik indeks değeri de düşüktür.
    2-) çok dayanıklı bir türdür. bu nedenle uygun koşullarda daha uzun süre küflenmeden saklanabilir.
    3-) siyez buğdayı diğer türlere göre daha yağlıdır ancak bu yağlar doymamış yağlar olduğundan damar ve kalp sağlığına faydalıdır.
    4-) zengin bir folik asit kaynağıdır. bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar için önemlidir.
    5-) bazı minerallerin emilimini engelleyen ve hububatlarda çokça bulunan fitig asit, özellikle gelişim çağındaki çocukların gelişimini engellemektedir. fermantasyon ile fitik asit miktarı azaltılabiliyor. bu buğday türünde ise fitik asit oranı diğerlerine nazaran daha az miktarda olduğu kaynaklarda geçiyor.
    6-) radyasyona karşı daha dayanıklı olduğu dile getiriliyor.
    7-) siyez buğdayı, 14 kromozomludur. modern buğday ise yapılan genetik işlemler sonucu 48 kromozoma kadar çıkmıştır. bu nedenle modern buğdayın pek çok olumsuz özellik kazandığı iddia edilmiştir. özellikle alzheimer gibi hastlıklarda meydana gelen artışla bu durum arasında ilişki kurulmuştur.
    8-) siyez bulguru ve ekmeği çok fazla şişklinlik yapmaz. ayrıca içerdiği gluten oranı modern buğdaya göre çok daha azdır."
  • eti burçak gördüm geçen gün migros’ta. turuncu bir paketi var. üzerinde siyez buğdayı yazıyor idi. ben şaşırmış idim. benim bu şaşkın halimi gören diğer müşteri de şaşırmış idi.

“ ula bu siyez de ne ola ki ? “ diye baktım ettim, cro magnon ...pardon...kromozomu fazlamıymış neymiş, radyasyonu emmez imiş, radyasyona dirençli imiş, sağlıklı imiş, datlı imiş, lezzedli imiş, yarak imiş kürek imiş....

edit: imla.