• eger tanimadiginiz hic alakaniz olmayan biriyse, aklinca kendi statusunu sizin ustunuze almaya calisan sark kurnazidir ya da gorgusuzun onde gideni bayrak sallayanidir.

- afedersiniz x is merkezi ne taraftaydi acaba?
    - nerden gideceksin?
    - ??!?(sizin evin uzerinden gidecem ayiogluayi) bana kadikoyden gitmeyi tarif edersen rahat bulurum, soyle sen.

hemen oracikta senle sen olunmali, tavirlarla alta alinmalidir. ne olursa olsun her turlu sevimsiz bir olaydir.
  • - (adamin arkasindan) siz tam bir orospu çocuguymussunuz...
    + (geri dönerek) sen!!! sen mi dedin bana onu?
    - kim ben mi? yoooo....
    + ha iyi o zaman... (önüne döner yine)
    - affedersiniz ananizi sikiyim ben sizin...
    + lan!

(bkz: döncem ben size)
  • patron çalisan, ögretmen ögrenci diyaloglarinda yasanmasi gayet normal olan bir durumdur.
  • araya koymak istediginiz mesafeyi fark edememis yada umursamayan kisi tavridir. bu durumda ikinci cümledeki siz vurgusu arttirilmali devam ediyorsa durumdan duydugunuz rahatsizligi bir sekilde dile getirmeniz sarttir.

bunlarin bir level atlamis hali.
    (sözkonusu sahisla sadece bir yil önce telefonda üç dakika kadar konusmusuz)

- ben x takavutcadi, naaaber hayatim
    - pardon kim (olabilecek en lise müdüresi ses tonuyla)
    - x
    - buyrun x hanim konu neydi ?
    - takavutcadi hanim, bididibididi bidi nedenle aramistim.
    - tesekkür ederim konuyla ilgileniyorum. hosçakalin
    - siz de

not . söz konusu kisi patronunuz olsa bile belli bir nezaket düzeyini yakalamissa aninda hitap seklini degistiriyor, ha yok zaten o sinirin altindaysa allah sabirlar ihsan eylesin diyor ardindan da umutsuzca amiiiin demenizi bekliyoruz.
  • şahıs erkekse ve aynı yaşlardaysanız, siz de kadınsanız sen diyerek atlatamayacağınız durum. şöyle diyebilirsiniz:
    - ben size siz diye hitap ediyorum siz de bana öyle hitap edin lütfen.
    ama o da şöyle derse
    - cumhurbaşkanı mısın başbakan mısın da siz diyeyim sana. (oha)
    siz de
    - hayır müşterinizim (adam bi de dükkan, pardon bir "teknik servis" sahibi, üstelik yaptığı işte problem var, parayı da ödemişsiniz, çekip gitme şansınız da yok) aramızda da bir samimiyet göremiyorum...

enteresan bi şekilde başarılı olmuştur bir densize karşı, ama paramı geri alabilmiş miyimdir? hayır.
  • sözlükteki her iki mesajlaşmadan birinde başıma gelen olay.
  • ayıp.

geçen gün farkında olmadan bir sözlük yazarına yapıp, ayarı yiyince farkedip utandığım şey.
  • - afedersiniz hamfendi. arkadaşlarla iddiaya girmiştik de bir şey soracağım?
    - işim var, pardon..
    (arkasından yürümeye devam ederek)
    - bir soru ya bir soru; ikinci tekil şahıs neydi söyleyebilir misiniz hatırlıyorsanız?
    (geri dönerek)
    - sen, sen!
    - 1 milyon lira kazandınız, zoka'dasınız! (3 mart 1999)
hesabın var mı? giriş yap