• -yumuşak doku enfeksiyonu olmuşsunuz antibiyotik yazacağım.
    -siz ilaç doktorusunuz lan!
    -tamam, öncesinde psikiyatri konsültasyonu istiyorum.
    -onlar da ilaç doktoru!
  • haklılık payı var bu cümleyi kullanan yazarın. demek ki cok sinirlendirdiler, bes para etmez doktorlar ukalalık yapmışlar belli.

ha bu arada, bir kısım doktora kızınca neden diger tum meslektaşları, mesleklerini yuceltmeye, tıp okumanın ne kadar da zor oldugunu falan anlatmaya çalışıyor ki? ona kimsenin bişey dedigi yok da her seferinde bunları savunmanız gerçekten itici.

doktorların kendileri bile "ilaç doktorluğu" konusundan sikayetçiymis baksanıza (bkz: #73995601)

ayrıca sağlık ocagindaki aile hekimleri napıyo allasen, hastanın verdigi ilaç listesini yazmaktan başka? grip olunca kendileri teşhis koyup uygun ilacı yazmaya calisiyolar hadi haklarını yemeyelim.
  • -acilen ameliyat olmanız gerekiyor, apandisit olmuşsunuz.
    -siz ilaç doktorusunuz lan.
    -yok, anlamadınız. acil ameliyat olmanız gerekiyor.
    -ameliyat mı? siz sadece kesip biçiyorsunuz lan.
    -...
    -peki bunun lazerlisi filan var mı?
  • -ne okuyorsun?
    -tıp.
    -ne doktoru olacaksın?
    -ilaç doktoru lan.
    -şerefsiz.
  • doktorların büyük çoğunluğu ilaç doktoru, eczacılar da esnaftır.

yaklaşık 1 aydır dişimdeki apsenin geçmesi için yoğun bir uğraş veriyorum. 2 kutu 1000'lik, 1 kutu 500'lük antibiyotik hapın hemen ardından; 2 ampul 300'lük, 10 ampul 600'lük enjeksiyona rağmen geçmeyen apseye hâlâ ve hâlâ antibiyotik yazmaya çalışıyorlar ki tüm bu ilaç kullanımlarına rağmen gittiğim 4. doktor da yine 1000'lik antibiyotik yazıp yolladı. üstelik apse tamamen geçmese de dişi çekeceğini, bir şey olmayacağını söyledi. her birine de ayrı ayrı hangi ilaçları nasıl bir periyodik düzende kullandığımı anlatmama rağmen. biri de demiyor ki senin vücundaki bu antibiyotik direnci nedir, test yapalım ya da ne bileyim başka bir yol bulalım, ara verelim bu ilaçlara, karaciğeri ve böbreği teslim edeceksin, yok! yahu her doktor birbirinin yazdığı ilaca bok atıp o değil bu diyor ve benim kullandığım ilaçların hiçbir işe yaramadığı gerçeğini hesaba katmıyor. üstelik sağlık güvencem yok ha babam ilaca korkunç paralar veriyorum. eczacıya gidiyorsun 'o yok bu var, bu da aynısı ama fiyatı şu kadar yüksek, şu kadar düşük' bilmem ne. ampul enjeksiyonları alıyorsun hepsi kristalize olmuş eczacının haberi yok, enjeksiyon saatini kaçırıyorsun ki depodan başka ilaç gelsin falan filan.
    bu yüzden evet, şu son 1 ayda doktorların ilaç doktoru olduğuna kanaat etmeye başladım. eczacıların da her zaman esnaf olduğunu düşündüm.

edit: imla
  • tıpçılar şöyle derdi ben üni.deyken,
    doktorlar ikiye ayrılır,
    cerrahlar ve diğerleri.

cerrahlar ikiye ayrılır,
    beyin cerrahları ve diğerleri.

adam konuya burdan bakmış bence. haklı.
  • söz konusu doktor nefreti olunca her zaman farklı genellemelerle bu nefret dışavurulabilir.

daha geçen gün "antibiyotik bile yazmayacaksanız niye geldik buraya?" sorusunu duydum. bunun öncesinde özel bi klinikte çalıştığım için vaktimin bol olması sebebiyle muayeneyi takiben 15 dk hastaya bilgi verdim. bütün sorularına yanıt vermeye çalıştım.

en sonunda:

hasta: yani antibiyotik yazmayacaksınız?
    ben: evet dediğim gibi gerekli değil.
    h: antibiyotik bile yazmayacaksanız niye geldik buraya?

doktorlar bu ülkenin insanına ne yaparsa yapsın yaranamayacak. kasmaya gerek yok. yaranmaya çalışmaya da. herkes işini doğru ve eksiksiz iyi şekilde yapmaya çalışsın, bir de sağlık personeline şiddet konularında hasta hakları ile eşit özen gösterilsin. yeterli olacaktır.

edit: bu sözü eden yazarın profilini incelediğiniz zaman, kadınlara karşı olan nefretini de rahatça görebilirsiniz. kendisini nefretle doldurmuş başkalarına hakaret ederek hayatını sürdürmeye çalışan bir zavallı sadece. allah sabır versin. gerçekten yazık.
  • eşimin karnındaki 5 buçuk santim çapındaki tümörü bir yıl boyunca görmeyen 5 (belki daha fazla sayidaki) farklı doktoru düşününce gayet haklı bulduğum serzeniş.

kusura bakmayın ama türkiye'deki çoğu doktor sadece ezberlenmis ilaçları yazıp geçiyor.

ıyisine denk gelmeseydik kim bilir kanseri kaçıncı evresinde yakalayabilecektik.

bobrek tasi diyen oldu, kabizliktir diyen oldu, ishal baslangicidir diyen oldu, hatta osur geçer diyen bile oldu anasını satayım. gelmiş burada dalga geçiyorsunuz. adamın kanserini ikinci evresinde şans eseri yakaladık.

artık her doktoru iyi sanmaktan bi vazgeçin.
hesabın var mı? giriş yap