şükela:  tümü | bugün
  • murat belge'nin popülizm üzerine yazılarından oluşan yeni kitabı.

    --- spoiler ---

    modern dünyanın siyasal yapılanması içinden çıkan bir siyaset biçimi olarak popülizm, son yıllarda “münferit vaka” olmaktan ziyade global bir eğilim halini aldı. bu eğilimin bir krize karşı oluşmuş bir tepki, bir cevap olduğunu düşündüren olgular var. bugün karşı karşıya olduğumuz biçimiyle sağ bir görünüm arz etse de popülizm aynı zamanda sol söylemden ödünç alınmış vaatlerin de taşıyıcılığını yapıyor.

    popülizmin gündeme taşıdığı sorunları temsili demokrasinin ve liberal demokratik değerlerin krizi olarak teşhis eden murat belge, bu kitapta yer alan yazılarında popülist eğilimi tek tek örnekler üzerinden değil, bir dönemin ürünü olarak, uluslararası siyasetin geniş çerçevesi içinde kavramayı öneriyor. belge, türkiye’deki akp olgusunun dünya çapındaki popülizm olgusuyla eklemlendiği yerleri, ortak noktaları ve farklılıkları ele alırken popülizmin gündelik tezahürlerine, gündelik siyasetteki etkileri ve yansımalarına da ışık tutuyor.
    --- spoiler ---
  • çok önemli bir kitap, özellikle solun makus talihini yenmek isteyen lider adayları, belge'nin burada yaptığı popülist lider ile ona karşı önerdiği "popular-demokrat" lider ayrımını iyi analiz etsinler