şükela:  tümü | bugün
  • recep tayyip erdoğan'ın davostaki panelde israil cumhurbaşkanına sarfettiği çarpıcı söz. hiç de diplomatik olmayan bu söz, dinleyen herkesi dumura uğratmıştır.

zamanın ötesinden edit: sevgili recep tayyip erdoğan fanları, başbakana en ufak bir hakaret ya da alçaltıcı ifade içermeyen, sadece durum tespiti yapan bu entry'i kötülediğinize göre, kendisinin olaylı panel sonrası yapılan basın toplantısında sarfettiği "ben ona demedim, moderatöre dedim, bık bık bık.." mealli sözlerini o kafalarınızda nereye koyacaksınız? bunu çok merak ediyorum. başbakan bu sözü söylemedi mi? ya da bu sözleri söylerken kullandığı dil çok diplomatik bir dil miydi? dinleyenler -eminim ki siz kötüleyenler de dahil- dumura uğramadı mı? neyini kötülüyorsunuz? takım tutar gibi siyasi parti ve lider tutmaya devam edin siz, aferin.
  • (bkz: kavgada bile söylenmeyecek sözler)
    kaldı ki davos uluslararası bir diplomatik forumdur. hayır, belki söylenenlerde gerçeklik payı vardır. ama böylesi bir platformda bir ülkenin başbakanı meramını böyle dile getiremez. ayar verilir, verilmelidir de, ama ayar öyle verilmez "dayı".

edit: rte forevır'cıların zoruna gitmiş bu entry. üzüldüm.
  • böylesine bir ortamda çok nadir rastlanabilecek bi söylemdir ki başbakanımızın ne kadar orjinal biri olduğunun kanıtıdır adeta (!). aslında milletin duygularına tercüman olan bi çıkış olmuştur fakat sanıyorum kendisi de şu an farkındadır ki o ortam için yanlış bi söylem olmuştur. "benim tepkim moderatöreydi" şeklindeki açıklamaları da yaptığı yanlışın farkında olduğunun göstergesidir diye düşünüyorum.
  • diplomatik konuşma zırvalarını bir kenara bırakırsak; babalar gibi bir ayardır. anlaşılan dilden konuşmaktır..
  • ordusu kuzey irak'a zirt pirt operasyon duzenleyen bir ulkeye de edilebilir mesela bu laf. ederlerse "uff saglam ayar yedik eheheuheuehu:))))" diye entriler girersiniz diye umuyorum samimiyet adina.
  • izlerken hoşuma gitti mi , valla gitti. sonrası mı? kaybedecek neyin var , işler ne kadar ters gidebilir? bunu kim bilebilir?
    bence kimse bilemez. izlerken hoşuna gitti mi? bence gitti. (bkz: aferin)
  • (bkz: malumu ilam)
  • gotumuzu tirmalar mi diye ezik ezik dusunmeyi birakirsak, tirmalanmaktan kurtuluruz. bugune kadarki diplomatik soylemler gotumuzu tirmalamadi mi? kanaatimce ataturk ve tayfasi cumhuriyeti kurma ve gelistirme surecinde sunu desek gotumuze girer mi, soyle yapsak gotumuzu tirmalar mi diye dusunmedikleri, aksine onurlu, basi dik bir tutum icerisinde olduklari icin biz su anda eksisozluk te boyle futursuzca yorum yapabiliyoruz.
  • yerinde bir sözdür.

israil'in terörist devlet olduğu zaten malum. bunun yanında bir kısım din görevlileri ve akademik kariyer yapmış adamların bile "ödürmeliyiz evet. bu konuda haklıyız" demeleri benim şaşırdığım asıl nokta. yani devlet bu işi "desteksiz" yapmıyor gibi. bunun karşısında savaş karşıtları olanlar da var tabii.

yani utanmasalar üniversitelerinde "insan öldürme" ismi altında dersler verecekler. ya da ne biliyim "nasıl daha kolay şekilde filistinli öldürebiliriz?" başlığı altında konferanslar düzenleyecekler. söylediklerimin imkansız olmasının yanında "imkan dahilinde" olduğunu dair fikirlerim de bulunmakta. yani yapsalar hiç garipsemem. bela bunlar dayı ...