şükela:  tümü | bugün
 • *inebahtı deniz savaşından sonra sokullu mehmet paşa'nın ettiği sözdür. tam metni şöyledir:
  ''siz bizim inebahtı savaşı'nda sadece sakalımızı kestiniz, biz ise sizin kıbrıs'ı almakla kolunuzu kestik. sakal daha gür bir şekilde tekrar büyür, fakat kesilen kol tekrar gelmez.''
 • "sakal daha gür bir şekilde tekrar büyür, fakat kesilen kol tekrar gelmez.'' kısmının gerçekte söylenmemiş, teşbihin aptallar tarafından bile anlaşılmasını sağlamak maksadıyla** m.e.b. tarih kitabı yazarları tarafından eklenmiş olabileceğini düşündüğüm, meşhur osmanlı repliklerinden.
 • "eger padisah siz iseniz ordunuzun basina geciniz, eğer padisah bensem emrediyorum ordunun basina geciniz" ile beraber tarih derslerinin en akılda kalıcı cümlelerinden biri...
 • işin aslı başka türlüdür, inebahtı'da osmanlı donanması en değerli donanma komutanlarının hepsini kaybetmiştir ve donanmanın yükselen gücü, kesilen sakalın daha güçlü çıkmasına tezat bir şekilde durmuştur. inebahtı yenilgisini izleyen yıllarda osmanlı donanması hiç bir zaman o dönemlerdeki kadar güçlü olamamıştır.

  kıbrıs'ın alınması ise venedik'e şüphesiz bir darbe indirmiş olsa da osmanlı'ya kattığı yarar inebahtı'da verilen kayıplara nazaran hafif kalmaktadır.

  yani inebahtı'da kaybedilenler ile kıbrıs'ta kazanılanlar bir değiş tokuş gibi algılanırsa, osmanlı imparatorluğu bundan pek de kârlı çıkmamıştır.
 • (bkz: zugurt tesellisi)

  ortaokul da ilk duydugumuzda o zamanin akliyla ' vay be baba kapagi tasirmadan koymus' felan diye dusunmustuk ama tarihi surece daha oturakli baktiginizda adamlarin 60 yasindaki adamin sakalini kestigini fark edersiniz..haliyle 60 indan sonra cikan sakal olsa olsa fircadir...
 • (bkz: acımadı ki)
 • bula lafin uzerinden cok gecmemistir ki, osmanli imparatorlugu ersun yanal komutasindaki vestel manisaspor misali tepetaklak dususe gecmis, sakalin kime, kolun kime ait oldugu anlasilmistir.

  devlet adamlarinin beylik laflari soylendigi gunlerde anlam ifade etse de, o devlet icin uzun vadede kucuk mutluluklar olarak kalmaya mahkum.

  nitekim osmanli akdenizden elini etegini cekip, balkanlari hizla bosaltirken; suleyman demirel daha dogmamis ve "dun dundur, bugun bugundur" vecizesini henuz edememisti...
 • sokollu bu lakırdı ile çok büyük bir laf ettiğini sanarak kahvesinden bir yudum alır ve arkasındaki osmanlı heyetine yavaşça döner:
  -nasıl kodum olum lafı ?

  heyet eyvallah ağabey iyi koydun da işine bak gözünü seveyim tadında başını hızlı hızlı sallayınca sokollu daha şen şakrak heyetle geleyim olum bi dahakine düşüncesiyle tekrar gavur elçisine döner. gavur da tarihe geçmemiş şu lafları eder: "bizim teknolojimiz var oğlum artık, bırakın bu ayakları. şimdi biz bu sakaldan genetik analizler yapıp sizi öldürecek biyolojik silahlar üreteceğimiz gibi kestiğiniz kol yerine daha da kullanışlı bir robot kol taktırdık bile."
 • karizmatik bir söz.

  evet, nihat doğan da demişti.
  (bkz: #11279574)