şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir italyan gökbilimci olan jordan bruno sözü.
  yaklaşın alıntılıyorum:

  '' 16ncı yüzyıldan önce, yani sadece 5 asır kadar önce, insanlık dünyanın sabit olduğunu ve güneş ile diğer gezegenlerin dünyanın etrafında döndüğünü zannediyordu.

  sonra, 16ncı yüzyılda, polonyalı rahip ve gökbilimci nikola kopernik (1473-1543) güneşin sabit olduğunu ve dünya ile diğer gezegenlerin onun etrafında döndüğünü açıklayan teorisini ortaya koydu. tüm ortaçağ avrupası dehşete düşmüştü. kilise bunu mukaddes kitaba bir hakaret olarak görüyordu.

  ama italyan gökbilimci jordan bruno'nun (1548-1600) evren hakkındaki düşünceleri daha da dehşet vericiydi. bruno evrenin sonsuz olduğunu ve evrende, dünyadan başka birçok gezegenin bulunduğunu söyledi.

  kilise öğretilerine tamamen aykırı olan bilimsel görüşleri ve gerçekleri apaçık anlattığı için 1600 yılında roma katolik kilisesi'nin engizisyon mahkemesinde yargılanıp sapık ve dinsiz ilan edildi.

  ona, düşüncelerinden vazgeçmesi ve sonsuz evren görüşünün din sapkınlığı olduğunu kabul etmesi durumunda kilise tarafından affedileceği söylendi. ama o, gördüğü bütün işkencelere karşın, görüşlerinden taviz vermedi ve ölüme mahkûm edildi.

  kilisenin bu kararı, 1600 yılının şubat ayında, roma'da campo de' fiori meydanında bruno'nun diri diri yakılması ile yerine getirildi.

  bruno, kendisini suçlayan ve ölüme mahkum eden kilise papazlarına; "siz tanrı'yı küçücük sanıyorsunuz" demiştir. ona göre evrenin sonsuzluğu ile tanrı'nın sonsuz gücü birbirini tamamlayan iki bütündü.''

  eskiden dünya'nın düz ve bir öküzün iki boynuzları arasında olduğuna inanılırdı. yıllar sonra bu öküz ün cübbeliler tayfası olduğu ortaya çıktı. fahrettin razi'nin düştüğü durumu saymıyorum daha.evet.