• ahmet kaya'nın 2001 tarihli hoşçakal gözüm adlı albümünden enfes bir çalışma.!
    şarkı içinde sitemkar bir halde ;
    “burda, bu şarkımı söylerken, benim türkiye’de yaşadığım çok zor günlerde bir merhaba’sını istediğim, fakat o merhaba’yı benden esirgeyen, ulusal anlamda aynı kaderi paylaştığım bütün arkadaşlarıma ve dostlarıma ince bir sitemdir. umarım bunu anlarlar”.!
    der.!
    akabinde ;

ağlama bu günler gelir de geçer babam
    ağlama bu dertler elbet biter babam
    ocaksız köylerimde dumanlar tüter elbet
    ben yandım sen yanma allah aşkına

iki damla gözyaşımla
    satıldım pazarlarda
    kırdılar yüreğimi
    kırdılar azarlarla
    sürgünlere yolladılar
    sabah dörtte yağmurlarla
    ben yandım
    siz yanmayın allah aşkına.!
  • sevdiklerinden uzakta olunca daha bir anlam kazanan sarkı *
  • sürgünde ölen ahmet kayanın son derece içten söylediği türküsü. hınçla bağlamanın tellerine vuran eller, sonlara doğru titreyen o ses içimi acıtır...
  • sabah sabah daha afyon patlamadan ayrılığın hediyesi, acılara tutunmak ve şafak türküsü'nün ardından dinlediğinde adamı bok gibi yapabildiği, ve o bok halinle baş başa bıraktığı az önce bünyem üzerinde resmen görülmüştür.. son kısımda öfkenin, çaresizliğin, isyanın kelimelerden çok melodiye, bağlamanın tellerine yüklendiği enfes şarkı..
  • bolge'de dinlendikce anlamli olan enfes sarki
  • bir şarkıdan çok fazladır. basit bir bağlama tınısının ne kadar derinden etkileyebileceğinin kanıtıdır. bir haykırışın sesidir bu eser. aslında günümüzde ne kadar basit görülen şeyler yüzünden bir insanın nasıl dağıtıldığının notalara bürünmüş halidir. bedel ödemenin ne olduğunun melodisidir. durduk yere ağlatandır. durduk yere insanı insanlığından soğutandır.
  • ilk çıktığında bu kaset, okulda ağlaya ağlaya dinlediğimi hatırladığım şarkı.. hem de ne ağlamak.. ahmet kaya kendisine yapılan haksızlığı bu şarkıda sadece bir bağlama ile haykırırken kendisini dinleyenlerin göz yaşları eşlik eder. sonra bu duru isyan, bir senfonik baş yapıta dönüşüverir.
  • " sen yanma diye"siyle de fazlaca örtüştüğünü düşündüğüm şarkıdır. ister istemez kerem gibi'yi de hatırlamadan edemiyor insan.
  • üstadın "ince bir sitemdir." diye tanımladığı, mükemmel bir şarkı.

haksızlığa uğrayanlara...
hesabın var mı? giriş yap