şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yine hiç şaşırtmamış reklamdır.
  bir reklamın başlığında "önyargı" "algı" falan geçiyorsa o reklamın konusu türk kadını olmak zorunda.

  bu ülkede erkeklere karşı olan önyargı daha fazla lan.
  samimi davranırsın gevşek, mesafeli davranırsın odun,
  kavga sevmezsin süt çocuğu, kavga seversin serseri,
  evlenmek istersin ev-araba-maaş sorulur, evlenmek istemezsin "gay",
  kıllı olursun maymun,* kılsız olursun ibne,
  ağlarsın "erkek adam ağlamaz", ağlamazsın "taş kalpli, öküz"
  sakal bırakırsın "çrikinliğini gizlemeye çalışıyor", sakal kesersin "baby face"

  dur lan...
  harbiden, biz "baby face" lafına neden karşı çıkmıyoruz? baby face bir aşağılama kelimesi değil midir? bebek falan hayırdır? bayan kelimesini aşağılama zanneden tiplere aslında bunu da dayatmak lazım. güzel olur.

  bak mesela, az önce bunları yazarken bir instagram sayfasında * bir sokak röportajı gördüm, küpe takan, dar pantolon giyen erkeklere sallıyor kadınlar.

  cidden, şu erkekler için gurur verici reklamları axe harici çeken bir marka yok mu? (gerçi en son o da silmişti hepsini, kadınlarımızın ağrına gidip verdikleri tepkilerden dolayı)
 • yakın zamanda bu meriç tayfa hakkında (ilk giriyi yapan yazar değil, eczabaşı vb. kendisi benim değerli bir meslektaşım olur ve yanlış anlaşılma sebebi ile kendisinden tüm sözlük camiası önünde özür dilerim.) detaylı bir giri yapacağım ama şimdilik bir şeyler söyleyelim. ver arkadan halit ergenç sesini. iki üç tane kadın güzellemesi yap. al sana kadın dostu reklam. peki bu kapitalizmin kazananları kadınların hangi gerçek sorununa el atmış? mesela ekonomik özgürlüğü olmayan hangi kadın için ne yapmış? mesela bildiğim kadarı ile kars'ta sarıkamış ormanlarında tomruk üretimi yapılır. yapsın kars'a bir fabrika. sadece kadınların çalıştırıldığı ve kız çocuklarını okutmaları için bursun sağlandığı selpak fabrikasını kursun. selpakları üç misli fiyatına satın almayan insan değil. (teknik bazda hata yapmış olabilirim affola. siz ana temayı anladınız.) ancak kök hücre çalışması yapabilecek ya da film yönetebilecek kadar özgür kadının üzerinden ajitasyon yapın siz.
  düzeltme:imla
 • önce bir doğru düzgün araba kullanın sonra ödül neyin alırsınız.