şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğrudan “alevi misin?” diye sorulamayan hallerde, alevilik ihtimalini muhatap alınan şahıstan soyutlayıp yakınlarına aktarmak suretiyle bir nevi konuyu kişiden uzaklaştırarak aradaki doğrudanlık ilişkisini kaldıran; alevi olan kişiye aleviliğinin sorgulandığı hissini yaşatmadan alevi olup olmadığını açığa çıkarmayı hedef edinmiş naif ve ürkek bir soru.

  edit: özelden orospu evladı olduğum kanaatini taşıyan birtakım mesajlar alıyorum :))

  açıklayayım. aleviyim. bugüne kadar bu soruyla çok kere karşılaştım. "sizde alevilik var mı?"

  soran kişilerde hep bir yersiz ürkeklik, çekingenlik, aman kırmayayım, belki söylemeye utanır tavrı gözlemledim. çekip köşeye gizi gizli soran da oldu, sormak için bir aydır kıvrandığını beyan eden de oldu, sorarken sesini alçaltan da oldu.
  halbuki doğrudan sorulmasında ve doğrudan cevaplanmasında hiçbir sakınca bulunmayan bir soru olmalıydı bu. “sence elma güzel midir?” hayır. bu kadar basit.

  insanlara kürt, alevi, müslüman, ateist, çekik gözlü olduğunu sormakta hiçbir beis olmamalı. mesele bu bilgiyle ne yapıp ne yapmadığın. bu bilgiyi edinip kamu görevine almamak için kullanacaksan sen kötü birisin.
  pardon rica etsem bir kere verebilir misiniz çekingenliği ile bu soruyu sormak temelde ciddi bir sosyal bölünmüşlüğe, ayrılmışlığa işaret ediyor. insanlar kimliklerden korkuyor.
  kimliklerinin bilinmesinden, sorulmasından, kimliklerinin bahis konusu olmasından korkuyor. kimlik saklanan, saklanması gereken, ayıp, tehlikeli bir şey olarak görülüyor.

  iki şekilde çıkılacak bu cendereden: 1) ya adam gibi doğrudan sorulacak, kişisel, sıradan bir merakı gidermek için ve adam gibi cevaplanacak. neticede herkes mutlu olmaya devam edecek. 2) bunların sorulmaya lüzum olmadığı bir sosyal ortam oluşacak. ikincisi için ülkenin yıkılıp yeniden kurulması, herkesin ölüp başka insanların dünyaya gelmesi lazım. birincisi için geç değil.
 • "cantamda olmasi lazim, bir bakayim" seklinde cevap verilebilecek soru cumlesi.
 • müslüman mısın alevi mi diye sorulması kadar saçma bir sorudur. naiflik neresinde anlamadığım soru şekli
 • "varsa annem bir fincan istiyor" şeklinde devam ettirilebilir.
 • eğer sosyolog değilse ve bu konu üzerinde araştırma yapmıyorsa, genelde ayrımcı insanların sorduğu tarzda bir sualdir.
 • "var, sana iki sunnilik, bir hanifilik bir de katolikliğe olur" cevabı verilesi soru.
 • “ne hale getirmişler bizi...” dedirten soru.
  kötü bir niyetle değil de gayet temiz duygularla, iyi niyetle sorulabileceğini bile düşünemez olmuşuz. yazık be!
  cehalet kötüdür efendiler! okuyun,okutun,öğrenin, doğrusunu öğretin!
  (bkz: alevilik) insanın özünü benimsemektir.
  yaratılanı sevmektir, yaradandan ötürü.*
  aşk ile !

  edit: imla.
 • fişleme amaçlı sorulduğu bariz bir şekikde göz kırpan sorudur. alevilik mezhebinde değilim. hakkında pek çok yanlış bulduğum şeyler vardır. ama kimseyi etnik kökeni, mezhebi, dini veya siyasi inancı yüzünden ayrımcılığa maruz bırakmamak gerekiyor.
  sonra instagramda ve fb’da paylaşıyorsunuz
  “yaradılanı sev yaradandan ötürü” diye sözleri. gelip ırkçılık yapıyorsunuz. tüh.
 • mevcut türkiye koşullarında çok şey olabilecek olan ama asla naif olduğu iddia edilemeyecek soru.

  (bkz: sana ne)
 • vardı bir aralar, bakayım eski ceketlerimin cebinde filan olabilir. ama şimdi işine yaramaz ki o, zamanı geçmiştir, son kullanım tarihi dolmuştur.

  böyle sorular sormak ayıptır, terbiyesizlik, itliktir. insanlar alevi olsalar sana ne olmasalar ne, eğer bunu önemsemeyen biriysen böyle nezaketsiz soru sormamayı akıl edersin zaten. yok bunu önemsiyorsan zaten pre-insansın, gelişmemiş bir ara türsün.