şükela:  tümü | bugün
  • yasin suresi 21. ayetin türkçe karşılığıdır. "sizden hiçbir ücret (karşılık) istemeyenlere uyun, doğru yolda olan kimseler onlardır.

bundan başka kur'an'da peygamberlerin yaptıkları şey karşılığında insanlardan hiçbir şey istemedikleri sıkça vurgulanır. bu ayetler:

- allahın doğru yola ulaştırdığı insanlara. öyleyse onların rehberliğine uy (ve) de ki: "sizden bu (hakikat bilgisi) için hiçbir karşılık istemiyorum. unutmayın ki o bütün insanlığa bir öğütten ibarettir!" (enam, 6/90)
    - "ey kavmim; üstelik bu mesaj(ı size ulaştırdığım) için sizden bir çıkar da ummuyorum; benim (çabalarımın) karşılığı ancak allah katındadır. ayrıca, ben imana erişenler(in hiç birini) yanımdan kovmayacağım. çünkü onlar rablerine kavuşacaklar(ını biliyorlar); ama size gelince, sizin (doğrudan eğriden habersiz, yol yordam) bilmez bir topluluk olduğunuzu görüyorum! (hud, 11/29)
    - "ey kavmim! bu (uyarılar) için sizden bir karşılık da bekliyor değilim; benim (çabalarımın) karşılığı beni yaratan (allah'tan) başkasına düşmez. öyleyse, artık aklınızı kullanmayacak mısınız?" (yusuf, 12/40)
    - allah onu iman edip doğru ve yararlı işler yapan kullarına bir müjde olarak vermektedir. de ki (ey muhammed): "bu (mesaj) karşılığında sizden yol arkadaşlarınızı sevmenizden başka bir şey beklemiyorum". kim güzel bir iş yap(ma erdemine ulaşır)sa ona daha büyük güzellikler bağışlarız ve gerçek şu ki allah, çok bağışlayıcıdır, şükrün karşılığını verendir. (şura, 42/23)

sonuç olarak; ekranlara çıkıp yüzbinlerce lira karşılığında allah'ın mesajını ilettiğini, insanlara nasihat ettiğini iddia eden, alim oldukları için peygamber varisleri olduğu düşünülen bu insanların yaptıklarının din ile, peygamber ile en ufak bir alakası yoktur. insanlara yapılan bu uyarı görevinden para alanlar, ahirette kazandıkları paralarla dağlanacak, azap göreceklerdir.
  • (bkz: hmm)
  • ben inancsizim ama hakkini verelim dogru ise eger,

kitleleri dirlik icinde tutmak,
    baskaldirislari onlemek icin zekice bir ayet.
  • burdan şu sonuç çıkıyor.ücret isteyenlere tabi olmayın zira onlar yanlış yoldadır.
  • cemaatlerin türkiye'de tutmasının sebebi.