*

şükela:  tümü | bugün
 • baskın oran ın aktardıgı uzre orgenaral cemal gürsel tarafından sarfedilmiş söz öbeğidir. işin ilginç yanı "cemal gürsel" bu lafı diyarbakırda kendisini dinlemek için gelmiş olan kürt topluluga karşı söylemiştir..tam bir kara mizah örneğidir.. karsısındaki insanları kürt olarak algılamış olmasına regmen, ki bu sözü söyleme nedenidir, söylemsel bazda kürtleri reddetmesini bizzat kürtlere kabul ettirmeye çalışmıştır bu laf ile zat-ı muhterem. elbette bunu söylerkene karsındaki insanları türk olarak addetmektedir kendisi.. dönem içerisinde ivme kazanmış olan kürt milliyetçiliğine ordunun bakış açısını yansıtan bir söz öbeği olarakta akıllarda kalabilir..
 • bu sözün söylendiği, general gürsel'in diyarbakır'da yapmış olduğu konuşmadan bir bölüm aktaralım:

  "kürt diye bir millet yoktur. sizler hepiniz türksünüz. anlayışlı olunuz. memleketi parçalamak isteyenlere karşı birleşiniz. muzır propaganda yapanların yüzüne tükürünüz. sizi doğru yoldan ayırmak isteyenleri tel'in ediniz. ziya gökalp'in doğduğunu gören bu millet kürt olamaz. zaten yalnız bu memleket değil, türkiye'nin bütün doğusu türktür"

  kaynak: dünya gazetesi, 7 haziran 1977, sayfa 8.
 • cemal gürsel'in ölümünden 11 yıl sonra (1977) yayınlanan bir gazeteye dayandırılan iddia. cemal gürsel hayattayken yayınlanan 25.10.1960 tarihli milliyet gazetesine bakıyoruz ve bu ifadeyi bulamıyoruz:

  --- spoiler ---

  kürtçülük

  gürsel sözlerine devamı "bol para alan bedbahtlar bu memlekette bir kürtçülük davası çıkarmaktadırlar" demiş, şunları ilave etmiştir:

  "bu memlekette ve bütün şarkta kürt diye bir millet yoktur. bu bizi parçalamak lokma lokma yutmak içindir. daha evvel bu bölgeye gelmiştim. şu anda gördüğüm manzara bana hususi olarak gösterilen alâka onların gayretlerinin beyhude olacağını gösteriyor. sizlere teşekkür ederim. aklımızı başımıza almalıyız. güya sureti haktan görünüp bizi sapıtmak isteyenler karşı birleşmeliyiz. bunu unutmayın büyük kuvvet topluluktur. biz birleşip kenetlenmeliyiz. fısıltı ile bizi yoldan ayartanların yüzlerine tükürünüz. hayır deyin bu memleketin aslı türktür. benim bildiğim bu işler öyle habis kaynaklardan geliyor. ben bunu biliyorum ve inanmanızı istiyorum. belirli tahrikler düşman ellerinden geliyor."
  --- spoiler ---

  dikkatinizi çekerim: cemal gürsel "kürt yok" demiyor. kürt diye bir "millet "yok diyor. doğrusu da odur: bir devlette bir millet olur. etnik aidiyeti ne olursa olsun herkes onun vatandaşıdır.

  aslında merhum cumhurbaşkanımız cemal gürsel'in demek istediği de art niyetli olmayana açık: "hepimiz biriz, yok yere bu birliğimizi bozmayın. bunlar birliğimizi bozmak isteyenlerin oyunudur."

  dikkat edilirse o zamana kadar yürürlükte olan 1924 anayasında her vatandaş ırkına bakılmaksızın "türk" olarak tanımlanıyor. yani cemal gürsel'in yaptığı anayasal bir tanımdır:

  1924 anayasası:
  --- spoiler ---
  madde 88- türkiye’de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “türk” denir.
  --- spoiler ---

  1961 anayasında da bu hemen hemen böyle:

  --- spoiler ---
  madde 54- türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür.
  --- spoiler ---

  dolayısıyla merhum cumhurbaşkanımız cemal gürsel'e yapılan bu iftira asılsızdır. alıntının yapılış şeklinden bile bir çarpıtma niyetli olduğu anlaşılmaktadır.
 • http://i.hizliresim.com/5lnzy5.jpg

  milliyet gazete arşivlerinde başka bir şey ararken rastladığım pankarttır.
 • ytp'nin cemal gürsel'in demecinden 3 yıl sonra yaptığı propaganda afişi ile var olduğu savunulan cümle. propaganda yapısı gereği çarpıtmadır yalandır. yoksa herkes birbirine atfettiği sözü pankarta yazar altına sevmediği kişinin imzasını atar. bu yüzden ciddiye alınması gereken cemal gürsel'in o günkü demecidir. cemal gürsel'in de o gün ne dedikleri ortadadır: #47735915

  edit.
  _________________________________________________________________________________________
  hayır! egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz." (anayasa madde 6)*