şükela:  tümü | bugün
 • izzet altinmesenin soyledigi isminin farkli oldugundan suphe ettigim 80 li yillarin ilk yarisina damgasini vurmus, hatta devekusu kabare esprilerinden birinde yerini almis bir guzel azeri turkusu.

  katar katar turnalardan
  yesilbasli tunalardan heeey(x2)
  sehriyarin seherinden
  alyildizli hezerinden
  size selam size selam getirmisem heeey

  ben seher, hezer, tuna ne bilmedigimden hala nerden neye selam getirdigini bilmiyorum, amma velakin sozlukteki bayanlara selam getirmek icin guzel bahane olduguna inanasim geliyor tum kalbimle.
 • aynen sezen aksu'nun ismini hatırlayamadığım şarkısındaki "benden selam söyleyin bütün dostlarıma" cümlesini "benden salam söyleyin..." diye değiştirirken kullanılan afacan selam-salam fermantasyonu ile

  -size salam, size salam size salam getirmişem!

  şeklinde söylendiğinde almanya'dan alman sosisi getiren akraba şarkısına dönüşen eserdir. neş'elidir, söylendikçe coşulur, salam getirilir, sofra kurulur.
 • bu azeri turkuyu eski secimlerden birinde anap propaganda amaciyla kullanmisti, secim meydanlarinda, bilimum secim otobuslerinde. ayrica ayni ada sahip, izzet altinmese ile fatma belgen'in basrollerini paylastiklari 1986 yapimi bir sinema filmi de vardir. turkunun tam sozleri su sekildedir:

  serin sulu bulaklardan bulaklardan
  yeşil yaprak budaklardan budaklardan
  lale renkli yanaklardan
  bal süzülen dudaklardan
  size selam size selam getirmişem

  katar katar turnalardan
  yeşil başlı sunalardan
  azerbaycan diyarından
  köroğlu'nun nigarından
  size selam size selam getirmişem

  koç nebi'nin hecerinden
  setterhan'ın hünerinden
  şehriyarın şeherinden
  ayyıldızlı seherinden
  size selam size selam getirmişem

  katar katar turnalardan
  yeşil başlı sunalardan
  azerbaycan diyarından
  köroğlu'nun nigarından
  size selam size selam getirmişem
 • bu gala daşlı gala'dan sonra çocukluğumda dinlediğim ikinci yabancı parça.sözlerine bakayım dedim, sonra farkında olmadan ezgisiyle (gerekli yerlerde azeri gırtlağı titreşimini de katarak) birlikte bakmadan söyledim.fakat hala daha bilinçaltımdaki "şehriyeli pilav hediye getiren misafir" olgusunu yıkamıyorum, yapamıyorum.ay balam yapamıyorum!
 • trt'den gayrı kanal bilmeden büyümüş bir kuşağın bilinçaltına işlemiş eserlerden biri.
  diğer örnekler için (bkz: tarla kızları)
  (bkz: kibarım)
 • ben de bu şarkıyı duyanda, aklıma hep turgut özal gelir oturur. şehreyar'ın şeherinden böyle anap bayrakları cross kalem felan. ne devirlermiş.
 • şarkıda söz edilen han için (bkz: setter han).
 • bir dönem anavatan partisinin seçim şarkısı olmuş şahane halk müziği eseri her versiyonu güzeldir özellikle rüya çağla