1. sadece "(bkz: tulsuyu sevmek)" isimli hikayeyi okumak icin alinmasi ve her kutuphanede yeri olmasi gereken bir eser.
 2. çakal bir türk köylüsünün kendini kandırmaya çalışan uyanık turistleri nasıl paralize ettiğini anlatan, kitaba da ismini veren okunası öykünün bulunduğu kitap..
 3. aziz nesin in aziz nesin den seçtikleri deyi pazarlanan ad yayıncılık ın promosyon kitaplarından biri ve aynı isimli öykünün adı. aziz nesin ölmeden kısa bir süre önce basılmıştı.
 4. mayersche adli kitapcida, müzik dinleyip kitap okunabilen yatakvari koltuklarda üc haftada cumartesileri gidip bitirdigim eglenceli aziz nesin kitabi. türkiyenin dumurlar ülkesi oldugunu, alayci dille biraz da abartarak oldukca güzel bir sekilde anlatiyor.
 5. merzifonlu bir kişiye sorulabilecek bir soru.
 6. aziz nesinin 95. basısını yapmıs olan ve 285.000 (sadece ojinal olarak) satılarak türkiyenin gelmis gecmis en cok satılan kitabı ünvanını elinde bulunduran ktiap.
 7. farklı hikayelerden olusmus,hele içinde askeriyede gecen 'don' konulu akıllara zarar bir hikayeyi barındıran ve son donem ankara ekin tiyatrosu tarafından oyunlastırılıp sahneye konan ustad aziz nesin kitabı...
 8. turist ömer uzay yolunda filminde geçen bir diyalogtur;

  turist ömer - (bir yandan mr spock'ın kulaklarına bakarak); sıpagettin, sizin memlekette eşek var mıydı?
  mr spock - bizde eşek bulunmaz mr turist
  turist ömer - vay anasını! bizde ise bir eşek bulunur ki kum gibi şerefsizim.*
 9. hayatımdaki en büyük pişmanlığın öznesi kitap.

  aziz nesin'in ölümünden bir hafta önce ismime imzalatmıştım bu kitabı. değmeyen, değmeyeceği belli olan bir kadını kıramayıp ona okumak üzere vermiştim. kız da, kitap da kayıplara karıştı. hala içim cız eder ve kıza küfür ederim..

  var amına koyayım benim o eşşek.

sizin memlekette eşek yok mu hakkında bilgi verin