1. çakal bir türk köylüsünün kendini kandırmaya çalışan uyanık turistleri nasıl paralize ettiğini anlatan, kitaba da ismini veren okunası öykünün bulunduğu kitap..
 2. mayersche adli kitapcida, müzik dinleyip kitap okunabilen yatakvari koltuklarda üc haftada cumartesileri gidip bitirdigim eglenceli aziz nesin kitabi. türkiyenin dumurlar ülkesi oldugunu, alayci dille biraz da abartarak oldukca güzel bir sekilde anlatiyor.
 3. aziz nesinin 95. basısını yapmıs olan ve 285.000 (sadece ojinal olarak) satılarak türkiyenin gelmis gecmis en cok satılan kitabı ünvanını elinde bulunduran ktiap.
 4. farklı hikayelerden olusmus,hele içinde askeriyede gecen 'don' konulu akıllara zarar bir hikayeyi barındıran ve son donem ankara ekin tiyatrosu tarafından oyunlastırılıp sahneye konan ustad aziz nesin kitabı...
 5. turist ömer uzay yolunda filminde geçen bir diyalogtur;

  turist ömer - (bir yandan mr spock'ın kulaklarına bakarak); sıpagettin, sizin memlekette eşek var mıydı?
  mr spock - bizde eşek bulunmaz mr turist
  turist ömer - vay anasını! bizde ise bir eşek bulunur ki kum gibi şerefsizim.*
 6. hayatımdaki en büyük pişmanlığın öznesi kitap.

  aziz nesin'in ölümünden bir hafta önce ismime imzalatmıştım bu kitabı. değmeyen, değmeyeceği belli olan bir kadını kıramayıp ona okumak üzere vermiştim. kız da, kitap da kayıplara karıştı. hala içim cız eder ve kıza küfür ederim..

  var amına koyayım benim o eşşek.