şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zırva değil genellikle sahip olunan gizli düşüncelerin dile getirilmiş hali. maalesef içten içe belki de farkında olunmadan böyle düşünülüyor.
  en basitinden (bkz: allah baba) (bkz: baba oğul kutsal ruh) gibi.
 • herhalde lan! tanrıyı dişil yapsak bizim millet ona bile tecavüz eder. sen bir tanrı icat edecek olsan o riski alır mısın?

  şaka maka bizim tanrımız değil ama kabe'miz dişildir aslında. bu kabe'deki hacer'ül esved taşı. sizce neye benziyor?* kendisi tanrıça lat'ın rahmi olur. zamanında bu taşın kaldırılıp atılmamasının tek nedeni muhammed'in mekke'deki itibarının kökeninin bu taşın olduğu yere yerleştirilmesiyle bağlantılı oluşu. halife ömer'in bu taşın karşısına geçip ''vallahi eğer resulullah'ın yüz sürdüğünü görmemiş olsam seni kaldırıp atardım'' dediği rivayet edilir.

  diğer taraftan bizim gerçek tanrımız erlik veya dişilikten münezzehtir, cinsiyetsizdir.

  (bkz: o doğmamış ve doğurmamıştır)

  bir dine inanmıyor olmanız çok mesele değil de içine doğulan toplumun inancına bu kadar yabancı olunmaz amk ya!
 • hz. meryem hamile kaldığına göre haklı bir iddiadır.
 • haklı bir feminist zırvasıdır. türkçe'de olmadığı için farketmiyoruz, arapça'da da ingilizce'de de üçüncü tekil şahıs zamiri ile yani "o" diyerek tanrıdan bahsederken erkek zamiri kullanılır, he, she, it den he seçilir ingilizcede batı dillerinde... kuran'da da bu hiye değil (bkz: huve) dir, tanrıdan erkek şahıs olarak o diye bahsedilir..
 • biri şunlara bizim tanrımızın ( islam hakkında) cinsiyetsiz olduğunu. doğmadığını ve doğurmadığını anlatsın demek istediğim cümle. islam'da allah baba, allah dede gibi şeyler günahtır. belli bir bilgi birikimi olan insan bu tarz kullanımlar yapmaz.

  tanım: tatlı su feministi...

  edit: imla

  edit: insanlar cidden islam dinindeki tanrının erkek olduğunu düşünüyor. çok ilginç gerçekten. allah'ın doğurmamış ve doğmamış olduğu cinsiyet atfedilemez olduğunu herkesin bildiğini sanıyordum. bir dine inanmazsın anlarım ama yıllarca içinde büyüdüğün din hakkında en temel şeylerden birini bilmiyorsan ne diyeyim sana ? birisi de kafayı hüve ve hiye ile bozmuş. ingilizce kullanımında erkek olan ''he'' kullanıldığını falan söylemiş. keşke hristiyan için tanrının erkek olduğunu bilseydin. hani baba falan oğlu, kutsal ruh. filtre ?
 • baldırını açıp ,sergileyen bir tanrı'nın eril olmasını mide bulandırıcı bulduğumdur.
  zira biz erkekler baldır açmaya pek sıcak bakmayız.
  ve bana sorarsanız tanrı 'dan ziyade göndermiş olduğu kutsal metinlerin sadece erkekler tarafından yorumlanması sebebiyle sübjektif sonuçların topluma yansıması bu algıyı yaratmış olabilir.
 • ünlü mutasavvıf ibn arabi de buna benzer bir fikir ileri sürmüştür. tam olarak bizim anladığımız durumda olmasa da, şeyh, alemdeki her şeyin dişi bir kimliğe sahip olduğunu, tek 'eril' in hak olduğunu ifade eder. vahdeti vücud ' a göre zaten alemde hak'tan başka, onun varlığından öte hiç bir şey olmadığını da eklersek kafalar daha da güzel karışır icabında
 • bunu bi de krishna ya söylesene abla
 • komik iddiadır. arapçada kullanılan zamirler o varlığın değil ismin cinsiyetine işaret eder. allaha hiye değil de huve denilmesinin sebebi de budur.örneğin saat kelimesi için huve değil hiye kullanılır. şimdi saat dişi mi oldu ? insanların bilmedikleri konularda bu denli cesur olması beni korkutuyor.
 • tanrıdan sonrasını okumadığım iddia.