• büyük bir dezavantajını hasta şu şekilde anlatmıştır : "kocam öldü bir damla göz yaşı akıtamadım. komşular garip garip baktı."
  • icinde hydroxychloroquine (kinin icerikli bir ilac, sitma icin kullaniliyo aslinda) olan bir kac cesit ilaci vardir, ictikten 20 dakika sonra agziniz sulanmaya, gozlerinizin kurulugu azalmaya baslar, ama bu ilac da uzun sure kullanilinca korluge yol acar.

cok boktan bi hastaliktir. oldurmez surundurur.

kesin teshisi, tukuruk bezi biyopsisiyle yapilir. benimki sans eseri, damagimdan alinan bir tumorun biyopsisi sirasinda cikmistir.
  • tüm türkiyede ylda 15-20 tane görülen benim geçen ay 2 tane gördüğüm nadir ve otoimmün hastalık.
  • tusdata spotları okuyup bilgi girmeyin şuraya amk. hele bir tanesi, direk spottan copy-paste yapmış.

bu hastalık doğru düzgün farkedilmiyor bile. sicca sendromu var tamam iyi güzel de, kaç uzman göz doktorunun aklına geliyordur ki alt dudak biyopsisi yapmak.

48 yaşında kadın hastaya, üstelik ağız kuruluğu da varken, kuru göz sendromu tanısıyla refresh yazıp gönderenler var. ne desem gg onlar için. kaç para ulan bi alt dudak biyopsisi. sonra hasta geliyor lenfoid malignitelerle iş işten geçmiş oluyor.
  • şöyle bakınca ikeadan alışveriş yapma bağımlılığı gibi duruyor
  • tanı kriterleri:

• objektif ağız kuruluğu (3 aydan uzun süreli)
    • objektif göz kuruluğu (3 aydan uzun süreli)
    • schirmer testi ile gözyaşı miktarının ölçümü (<5mm/5dk) veya rose-bengal skoru
    • tükürük bezi biyopsisinde mononükleer agregasyonların varlığı (tanıda en duyarlı testtir)
    • tükürük bezi sintigrafisi veya parotis siyalografisi
    • rf/ana/anti-ro veya anti-la'nın pozitifliği

bu 6 kriterden 4'ü mevcutsa tanı konulur.
  • tıp dilinde neye tekabül eder bilmiyorum ama parotis şiştikçe insana dünyaya geldiğine lanet okutan, sabahları yorgunluktan yataktan kalkamayacak hale getiren hastalıktır. üstelik "halsizim" dediğinizde etrafınızdaki insanlar, "ay ben de çok halsizim" diyorsa, halihazırda değilseniz, ayrıca sinir hastası da olabilirsiniz. alevlendiğinde mümkünse bol su içerek dinlenin. bir de, takibini muhakkak yaptırın, kinin uzun vadede özellikle gözlerde tahribata sebep olabilir.
  • sjögren sendromunda en sık extra-glandüler tutulum artrit ve artralji'dir.

tübülointerstisyel nefrit yapar böbrekde glomerülonefrit yapmaz.

aynı anda tüm tükrük bezleri ve göz yaşı bezleri şişerse buna mikulicz sendromu denir.

mikulicz sendromu yapabilecek lösemi, lenfomalarda yapabileceği için atlamamak için hemen biyopsi yaparız.

sjögren sendromunda lenfoma gelişimi için en önemli risk faktörü persistan parotis bezi büyümesidir. ayrıca serum c4 seviyesi düşüklüğü de risk faktörüdür.

edit: bilgi ekleme.
  • göz ve ağız kuruluğu ile karakterize hastalık;

baba tarafından romatoit artrit'e eşantiyon olarak gelmiş bana, üstüne anne tarafından keratokonus aldığım için göz kuruluğu eklenince suni gözyaşı bağımlısı olarak yaşıyorum. genetik miras konusunda böyle bir komboya ne denir ki?

üstüne ağlayamıyorum yani çoğunlukla yaş akmıyor içimi çekiyorum. nadiren gözyaşı akıtarak ağlıyorum o da ayrı dert. dün "oh ne güzel ağladım" diye sevindim. sinirim tepeme çıktığı için ağladım ama bir yandan buna da sevindim.

bugün tek gözüm o kadar kurumuş ki üç şişe damlayla toplayamadı. şimdi de ona ağlamak istiyorum. resmen sjörgen paradoksu
  • diğer otoimmun hastalıklar gibi yine kadınlarda daha sık gördüğümüz bir durumdur. oran 9/1'dir.
    bağışıklık hücrelerinin salgı bezlerini özellikle (gözyaşı ve tükrük) tahrip ettiği bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur ancak bölgesel nemlendirmelerle hastanın bir miktar rahatlaması sağlanabilir.
hesabın var mı? giriş yap