şükela:  tümü | bugün
  • habarovsk'un rusya birinci ligi'nde mücadele eden futbol takımı. geçen seneye kadar isimleri ska energiya habarovsk idi, energiya'sını atıp eski ve orijinal isimlerine tekrar döndüler. bu sezon sürpriz bir şekilde ilk 4 içerisindeler ve geçtiğimiz günlerde cska moskova ile bir çeşit parent-feeder kulübü anlaşması imzaladılar. bağ sanırım organik değil, ska yükselmesi halinde premier lig'de yani cska ile aynı seviyede oynayabilecek. ha bence zaten yükselemezler ama yükselirlerse çok mutlu olurum şahsen. yıllar önce bir vladivostok vardı böyle rus ligini troll'leyen, şimdi sahne habarovsk'un. gariplerim o kadar sadık taraftarına rağmen buz hokeyinde de tokat manyağı oluyor, bari yüzleri futbolda gülsün.
  • yükselme eşleşmesinde gazovik orenburg'u penaltılarla eleyerek rusya premier ligi'ne yükselen şanlı takım. ikinci bir luç-energiya vladivostok vakası. moskova ile habarovsk arası yaklaşık 3 bin 400 kilometre. çıktıkları gibi düşmezlerse büyük sürpriz olur.
  • seneye sürpriz yaparak şampiyonlar ligi'ne çıkarsa, bir izlanda takımı da gruplara kalırsa, aynı gruba düşerseler güzel olur. google haritalar'a göre kuş uçuşu 9 bin kilometreye yakın mesâfe var arada. gerçi bütün tesâdüfler üst üste gelse de aynı gruba düşemezler zira ikisi de 4. torbada olur.
  • bu yıl büyük iş yaparak rusya premier ligi'ne yükselmiş takım. önümüzdeki sezon uzun yolculuklar bekliyor bu takımı allah kolaylık versin. örneğin zenit ile deplasmanda yapacağı maç için 9 saat uçak yolculuğu yapmaları gerekiyor. otobüsle gitmeye kalksalar 5, tren ile 7 gün yolculuk yapmaları gerekiyor. düşünsene bir hafta evinde maç yapıp hemen apar topar trene yetişiyorsun ertesi haftanın maçı için. ayrıca iki aktarma yapılması gerekiyormuş yol boyunca. aktarma sırasında antrenman yapıp diğer trene biniyorsun. deplasman maçı bitince apar topar tekrar trene yetişiyorsun ahahahaha.

    bence federasyonun bir el atıp çin ligi'ne kakalamaları gerekiyor bu takımı. zira şehrin çin sınırına mesafesi sadece 25 kilometre.

    edit: aslında rusya 1. ligi'nde de uzun yollar katediyordu bu takım yani premier lige çıkınca da pek bir şey farketmeyecek. sanırım alışmışlardır. ama yine de çin ligi'ne itelenmesi konusunda ısrarcıyım. hatırlatma için jokullmagice teşekkürler